Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dla dobra nauki kałamarnica jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Opublikowano w czwartek, 03 czerwca 2021 o 21:25

Rakieta SpaceX wystrzeliła w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną z całą serią eksperymentów naukowych na pokładzie, w tym zaskakującą populacją: kałamarnicą.

Statek kosmiczny, którego usługi są czarterowane przez NASA, został wystrzelony z Florydy o 13:29 czasu lokalnego (17:29 GMT). Kapsuła Dragon oddzieliła się od rakiety Falcon 9 około 12 minut po starcie. Do stacji kosmicznej (ISS) zaplanowano w sobotę.

Małe próbki gatunku kałamarnicy (Euprymna scolopes) wyruszają w podróż, aby zbadać wpływ nieważkości na interakcje między bakteriami a ich żywicielami.

Część kałamarnicy będzie już narażona na działanie bakterii, gdy dostanie się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niektórzy pozostaną. Po 12 godzinach wszystko zostanie zamrożone, dopóki nie wrócą na Ziemię, gdzie będą badane.

„Zwierzęta, w tym ludzie, polegają na mikrobach, aby utrzymać zdrowy układ trawienny i odpornościowy” – powiedział w oświadczeniu Jamie Foster, główny autor eksperymentu. „Nie rozumiemy jeszcze w pełni, jak lot kosmiczny zmienia te interakcje”.

W ten sposób eksperyment mógłby w przyszłości pomóc w opracowaniu technik ochrony zdrowia astronautów uczestniczących w długoterminowych misjach w kosmosie.

Również na pokładzie rakiety SpaceX: Niesporczaki, zwane również niedźwiedziami wodnymi, to mikroskopijne stworzenia, o których wiadomo, że są odporne. Naukowcy chcą zbadać, jak przystosowują się w kosmosie.

Thomas Boothby, naukowiec odpowiedzialny za to, wyjaśnił: „Jedną z rzeczy, które naprawdę chcemy zrobić, jest zrozumienie, w jaki sposób niesporczaki przeżywają i rozmnażają się w tych środowiskach oraz czy możemy dowiedzieć się czegokolwiek o sztuczkach, których używają i dostosowują się, aby chronić astronautów”. badanie.

Bawełniany, przenośny ultrasonograf… W sumie misja zaopatrzeniowa przewiozła ponad 3000 kg artykułów naukowych.

READ  Następny Chrome będzie bardziej widoczny w systemach Windows, macOS i Linux