Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czeski minister spraw zagranicznych potępia „niedopuszczalną prowokację” Viktora Orbana – EURACTIV.pl

We wtorek (22 listopada) czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky wezwał p „Niedopuszczalna prowokacja” Szalik premiera Węgier Viktora Orbana z historyczną mapą Wielkich Węgier.

Podczas niedzielnego spotkania z węgierskim piłkarzem Orbán przywdział kontrowersyjną chustę, na której widniała mapa historycznych terenów Wielkich Węgier, które kiedyś obejmowały Słowację, Rumunię, Chorwację, Serbię i Węgry.

Węgry utraciły te ziemie na mocy traktatu z Trianon podpisanego w 1920 r., który do dziś pozostawia złą pamięć wielu Węgrom.

Europa stoi przed największymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki od zakończenia II wojny światowej. Jedność i współpraca między krajami Unii Europejskiej są teraz kluczowe. Prowokacja węgierskiego premiera Viktora Orbana jest niedopuszczalna.Lipawski powiedział na Twitterze, zanim dodał, że w pełni rozumie gniew Słowacji i innych partnerów.

W odpowiedzi Ukraina odwołała ambasadora Węgier. Słowacki minister spraw zagranicznych Rastislav Kaser również ostro skrytykował swojego sojusznika w Grupie Wyszehradzkiej: „Wstręt i brud”.

Pan Orbán ofiarował symbol Wielkich Węgier kilka dni po Torochkayu Laszlo, deputowanym do węgierskiego parlamentu i szefie ruchu Nasza Ojczyzna (Niech twój smutek będzie mozgalumMHM), gratulując Polsce Święta Niepodległości publikując zdjęcie z 1939 roku przedstawiające dwóch żołnierzy ściskających sobie dłonie na historycznej granicy między Polską a Węgrami, terytorium należącego obecnie do dzisiejszej Ukrainy.

„Spotkajmy się na wspólnej granicy Polski i Węgier!” » napisał pan Laszlo.

Mimo tych wszystkich różnic premierzy czterech członków Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji, Polski i Węgier – Spotka się w czwartek Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie.