Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czeska zawodniczka Renata Vorakova dołącza do Novaka Djokovica w Australii

Australia cofnęła wizę czeskiej tenisistce Renacie Vorakowej, która w tym miesiącu przyjechała do kraju, by zagrać w Australian Open, jak podało w piątek wiele mediów.

Wideo i zdjęcia AFP pokazały kobietę, która wyglądała jak Vorakova, patrząca przez okno izby imigracyjnej w Melbourne, gdzie podobno została przeniesiona, w piątek wieczorem.

Krajowy nadawca ABC, The Age i Sydney Morning Herald, powołując się na źródło rządowe, poinformował, że funkcjonariusze australijskich sił granicznych aresztowali 38-latka.

Według doniesień, których Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie mogło natychmiast potwierdzić, Voracova została przeniesiona do budynku Park Hotel w Melbourne, który obecnie służy jako ośrodek detencyjny dla około 32 uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Podobno powiedziano jej, że wkrótce będzie musiała opuścić kraj. Ale według doniesień nie było jasne, czy zainicjuje pozew, tak jak zrobił to Djokovic.

Gazety podały, że uważa się, że Voracova wjechała do Australii w grudniu, aby ubiegać się o zwolnienie ze szczepienia Covid-19, ponieważ niedawno została zarażona wirusem.

Minister spraw wewnętrznych Karen Andrews potwierdziła wcześniej w piątek, że inni gracze lub pracownicy oprócz Djokovica byli przedmiotem dochodzenia w sprawie wiz.

Australijski rząd powiedział w piątek, że niedawna infekcja wirusem COVID-19 nie oznacza, że ​​cudzoziemiec może wjechać do kraju bez pełnego szczepienia.

„Renata Vorakova jest w tym samym areszcie, co Djokovic z kilkoma innymi tenisistami w Melbourne” – poinformowało ministerstwo w e-mailu do AFP.

Ministerstwo powiedziało, że protestuje przeciwko aresztowaniu, ale że światowa 81 Vorakova zgodziła się opuścić Australię i nie startować w World Open, „ponieważ jej możliwości treningowe są ograniczone”.

Djokovic, sceptyk ds. szczepień, wszedł w tym tygodniu do Australii z wyjątkiem surowych ograniczeń związanych z pandemią.

Ale światowy numer jeden został umieszczony w hotelu dla imigrantów w Melbourne, a jego wiza została cofnięta w oczekiwaniu na orzeczenie sądu w sprawie jego nowego miejsca zamieszkania, które ma się odbyć w poniedziałek.

34-letni Djokovic szuka swojego 21. tytułu wielkoszlemowego podczas Australian Open, które rozpoczyna się 17 stycznia.

Czeski dziennik Sport powiedział, że 38-letnia La Vurakova, specjalistka od gry w deblu, również została objęta zwolnieniem, ponieważ niedawno wyzdrowiała z Covid.

Voracova wcześniej grała w tym tygodniu w turnieju WTA w Melbourne u boku Katarzyny Piter z Polski, ale rozbiła się w pierwszej rundzie.

Sport powiedział, że Australia od tego czasu „ponownie oceniła” zwolnienie.

Ministerstwo poinformowało, że Konsulat Generalny Republiki Czeskiej w Sydney zajmuje się tą sytuacją.

„Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą okazało się, że jest bezpieczny w sposób, który pozwala na grę” – powiedział minister.

Przeczytaj wszystkie najnowsze wiadomości, najświeższe wiadomości i wiadomości dotyczące koronawirusa tutaj.

READ  Łukaszenka w jego butach po roku represji na Białorusi