Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czekając na zachodnie czołgi, ukraińscy żołnierze szybko formują się, by przejść „prosto do bitwy”

Od lata 2022 r. Ukraińcy domagają się czołgów bojowych, aby móc przeprowadzić kontratak przeciwko siłom rosyjskim. Po miesiącach dyskusji, w styczniu Kijów wreszcie otrzymał obietnicę 120 do 140 zachodnich czołgów od koalicji 12 krajów. W oczekiwaniu na ich przybycie – Polska poinformowała w piątek 24 lutego, że dostarczyła pierwsze pojazdy opancerzone – ukraińscy żołnierze muszą szkolić się w tych nieznanych pojazdach.

Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie żyje: Stany Zjednoczone przekażą Kijowowi pomoc budżetową w wysokości 1,13 mld euro, aby pomóc mu „odpowiedzieć na rosyjskie ataki”

W ostatnich tygodniach pierwsze załogi rozpoczęły szkolenie na Leopardach 2A6 w Niemczech i Polskaa także w Challengerze 2 w Zjednoczone Królestwo.

Oleksej Daniłowsekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, uznał za możliwe wyszkolenie swoich żołnierzy na zachodnich zbrojach w r Trzy do czterech tygodni. Ale zachodni dowódcy czołgów i analitycy wojen naziemnych są bardziej ostrożni.

Przeczytaj także: Jaka jest rola zachodnich czołgów w wojnie na Ukrainie i ich realna użyteczność taktyczna?

konieczna akulturacja

„Na dość prostym czołgu, starej konstrukcji, z załogą, która miała tak zwane„ wymagania czołgu ”, czyli była już w wieży, szkolenie mogło odbyć się bardzo szybko”I oboje z tym Pięć do ośmiu tygodni.mówi Yann Boivin, specjalista od sprzętu pancernego i twórca bloga Blablachars.

Oczekiwany sprzęt jest jednak nowszy niż obecnie używane rosyjskie pojazdy opancerzone. na Ukrainie. Jest cięższy, bo lepiej chroniony przed minami i pociskami przeciwpancernymi, ale też bardziej mobilny. Potrafią wyznaczać cele i Strzelaj z większej odległości – do 5000 metrów. „Zachodnie czołgi nie są projektowane jak czołgi rosyjskie, ponieważ nie bierze się pod uwagę ergonomii”Pan Boivin argumentuje. Ten były oficer kawalerii Francuskiej Armii Pancernej nalega na niezbędną akulturację, która grozi wydłużeniem czasu i tak już intensywnego szkolenia, trwającego sześć dni w tygodniu, po dwanaście godzin dziennie, z tłumaczonymi kursami.

Z oczywistych powodów Ukraina skupiła się na Leopardzie 2, modelu, który jest dostępny w dużych ilościach w Europie i nadal montowany przez firmę Krauss-Maffei. Wybór był najbardziej oczywisty dla pułkownika Marcusa Reisnera, ponieważ Leopard 2 jest łatwy w obsłudze i konserwacji. Idea stojąca za projektem lamparta [dans les années 1970]Celem było zbudowanie czołgu łatwego do opanowania, ponieważ armia niemiecka była zasadniczo armią poborowych”.I Mówi szef badań i rozwoju w Austriackiej Akademii Wojskowej i dowódca gwardii honorowej swojego kraju. w Austrii to ma Leoparda 2A4Szkolenie trwa trzy i pół miesiąca dla czołgistów, ładowniczych i artylerzystów – którzy są poborowymi iw przeciwieństwie do dowódcy czołgu żołnierzem zawodowym. „Trzeba sześciu, żeby wszyscy byli dobrze skoordynowani”.mówi płk Reisner.

Przeczytaj też felieton: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Iluzją jest wiara, że ​​zapowiedziane dostawy czołgów na Ukrainę mogą zmienić sytuację z dnia na dzień.

Dlatego specjaliści zastanawiają się nad efektem szybkiego szkolenia Ukraińców, którzy zostaną wezwani do konfrontacji z rosyjskimi załogami, być może bardziej doświadczonymi i lepiej obeznanymi z ich pojazdami opancerzonymi. Rosjanie mają też pociski – Kornet, RPG-29 i RPG-30 – równie skuteczne jak amerykańskie Javeliny i brytyjskie NLAW, Kto siał spustoszenie w formacjach rosyjskich. „Szkolimy ukraińskie załogi, które idą bezpośrednio do walki i dla kogo kara [devant l’ennemi] To prawie natychmiastowepotwierdza Jan Boivin.

Szkolenie techniczne i szkolenie taktyczne

Jeśli chcą rozpocząć ofensywę, Ukraińcy muszą móc na nią liczyć Siły przewyższające liczebnie, ze stosunkiem trzech atakujących do obrońcy, czyli stosunkiem ośmiu atakujących do obrońcy w środowisku miejskim. „Potrzebują 300 czołgów, 600 do 700 bojowych wozów piechoty, 500 dział artyleryjskich… Wszystko zależy od tego, jak te różne elementy zostaną połączone w połączoną grupę sił”dane pułkownika Reisnera.

Trening techniczny uzupełnia trening taktyczny. Po wyszkoleniu załogi trzeba ją nauczyć manewrowania, zmieścić się w plutonie – cztery czołgi – a potem w eskadrze – trzynaście czołgów zarejestrowanych w Połączona grupa bojowa broni (GTIA). „Skomplikowane jest szkolenie żołnierzy armii, która nie stosuje własnej doktryny: nie widzę siebie narzucającego Ukraińcom doktrynę francuską…”zapewnia Jan Boivin. przed dodaniem: „Myślę, że szkolenie taktyczne będzie co najmniej na temat środków ochronnych, środków wstępnych i będzie dostosowane do terenu.”

Przede wszystkim Ukraińcy znajdą się z masą sprzętu różnego pochodzenia, z wieloma różnymi częściami zamiennymi i amunicją. Zapewnienie i utrzymanie go będzie problemem logistycznym. Podobnie jak wywiezienie ich z polskiej granicy na linię frontu: nie będą korzystać z kolei, ale z cystern przewożących jeden pojazd na raz, różnymi trasami.

Rosjanie o tym wiedzą i nie będą próbowali niszczyć rakietami jednego czołgu na raz, tylko poczekają, aż Ukraińcy ustawią je w zasięgu swojej artylerii. „Trzeba założyć, że te pojazdy opancerzone będą monitorowane. Należy poczynić ustalenia, aby krążyć nimi w nocy, aby je rozpędzić podczas postojów.”podsumowuje Jan Boivin. Zobaczymy płonące gepardyprzepełnione pułkownikiem Reisnerem.

Specjalne szkolenie czołgów Leclerc

22 stycznia potwierdził to Emmanuel Macron „Nic nie jest wykluczone” W sprawie ewentualnej dostawy czołgów Leclerc przez Francję na Ukrainę. Miesiąc później Paryż nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Kapitan Xavier, który dowodzi 12-osobową eskadrąH pułk kirasjerów, z powrotem do l świat Specjalne szkolenie dla tych czołgów wymagało tylko trzech członków załogi, w przeciwieństwie do tych już dostarczonych do Kijowa, które wymagały czterech.

Dowódcy czołgów przechodzą szkolenie trwające od czterech do sześciu miesięcy W Saumur, Maine-et-Loire. z tej okazji, „Uczą się korzystać z czołgu, konserwować go, obsługiwać wieżę, komunikację, teren itp.”Kapitan wyjaśnia. To także kwestia taktyki i zestawienia maszyn w plutonie, grupie czterech czołgów.

Szkolenie pilotów i strzelców trwa od czterech do sześciu tygodni w Camp Kanguiers (Var). W programie, zgodnie ze swoją specjalizacją: podstawy techniczne prowadzenia i obsługi pojazdu opancerzonego, obsługa wieży i strzelanie. Wszystko dzięki kursom teoretycznym, symulacjom i praktycznym zastosowaniom.

„Szkolenie to kończy się na dwóch tygodniach w pułku, podczas których pogłębiają swoją wiedzę techniczną oraz odkrywają taktykę i jej specyfikę podczas walki w Leclerc, w szczególności nacisk na mobilność i umiejętność strzelania z rzutu”Pan Xavier rozwija się.

Następnie chodzi o wyszkolenie całej załogi – dowódcy, kierowcy i strzelca – by służyła jako głowa, ręce i nogi jednego ciała. Cel: przystosowanie się do różnych typów terenu oraz różnych typów sytuacji i zagrożeń.

W czołgu takim jak Leclerc interfejsy człowiek-maszyna są zaprojektowane tak, aby były proste i wydajne: Przyciski i ekrany dotykoweKapitan podsumowuje. Ale cała trudność polega na opanowaniu ich w stanie reakcji, w sytuacjach walki, stresu, a przede wszystkim w umiejętności kontynuowania walki w każdych warunkach, także w pogarszającej się sytuacji.

READ  W przypadku pełnego przejścia władzy Terreal musi przepłynąć pod austriacką banderą