Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czechy i Polska wprowadzają kontrole graniczne ze Słowacją

Czechy i Polska wprowadzają kontrole graniczne ze Słowacją

Republika Czeska i Polska ogłosiły we wtorek 3 października, że ​​podjęły wspólne działania w celu ustanowienia kontroli na granicach ze Słowacją w celu ograniczenia nielegalnej imigracji i działalności przemytników. Zaostrzone ograniczenia rozpoczną się w środę i będą obowiązywać przez dziesięć dni, z możliwością przedłużenia.

„Jest to środek niezbędny do skutecznego zwalczania siatek przemytniczych i nielegalnej imigracji– powiedział czeski minister spraw wewnętrznych Vit Ragusan X (dawniej Twitter). Kontrole będą odbywały się wyrywkowo na całej długości granicy ze Słowacją, tak aby w jak największym stopniu ograniczyć ruch transgraniczny i nie zwiększać niepotrzebnie ruchu towarowego lub pasażerskiego. »

„Liczba nielegalnych imigrantów w UE ponownie zaczęła rosnąć. Nie przyjmujemy tego za oczywistość i szybko reagujemy na sytuację.Premier Czech podkreślił, że Piotr Fiala.

Efekty kaskadowe

Ludovit Odor, słowacki premier w ustępującym rządzie, zapowiedział w środę, że ustosunkuje się do nowych obostrzeń. „Migracja potrzebuje europejskiego rozwiązania w sprawie granic zewnętrznych”Poinformował w notatce prasowej. „Kiedy kraj zaczyna zbyt intensywnie monitorować swoje granice, pojawiają się skutki kaskadowe i wszyscy zapłacimy cenę, a wynik będzie bardzo niepewny. »

Były premier Robert Fico podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych na Słowacji zajął twarde stanowisko w sprawie imigracji.

Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński poinformował, że powiadomił swój kraj, czyli Niemcy, Słowację, Austrię i Czechy, o nowych ograniczeniach do Komisji Europejskiej, zgodnie z unijnymi przepisami Schengen.

„W ostatnich tygodniach na granicy ze Słowacją wykryliśmy i aresztowaliśmy 551 nielegalnych imigrantów. Ta sytuacja zachęca nas do podjęcia konkretnych działań”– zauważył Marusz Kamiński.

Wzrosła w tym roku liczba imigrantów na Słowację, głównie z Serbii, przez Węgry. Według słowackiej policji w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2023 r. w kraju wykryto około 24 500 migrantów, którzy nielegalnie przedostali się na jego terytorium, w porównaniu z prawie 10 900 w całym 2022 r. i kilkoma setkami rok wcześniej.

READ  Tymczasem w Polsce powrót do epoki węgla - wyzwolenie

Jej przywódca Stephen Hamran, z którego większość przedstawiła się jako Syryjczycy, nie mógł zostać zatrzymany ani deportowany zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w związku z czym kontynuował podróż do Europy Zachodniej.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Dwudziestu siedmiu obywateli ostatecznie zgodziło się na reformę polityki imigracyjnej

„Le Monde” z AFP i Reutersem