Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przepływy migracyjne i „korupcja wizowa”: Warszawa pod presją

Przepływy migracyjne i „korupcja wizowa”: Warszawa pod presją

Imigracja jest w centrum debaty w Polsce na dwa tygodnie przed wyborami do organów legislacyjnych.

Reklama

Duża liczba ograniczeń na granicy niemiecko-polskiej spotkała się z napływem migrantów na szlaku bałkańskim, ale w następstwie skandalu wizowego, który wstrząsnął Polską.

Warszawa powinna w tym zakresie odpowiadać przed Komisją Europejską.

Prokuratura Krajowa wskazała w komunikacie prasowym, że pierwsze oznaki nieprawidłowości w wydawaniu wiz pojawiły się w lipcu 2022 r.

Według lokalnych mediów polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z siecią doradców stworzyło rozległy system, dzięki któremu migranci mogą uiszczać wyższe opłaty i uzyskiwać wizy w ramach procedury przyspieszonej.

Czyny zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

„Rząd zlecił składanie wniosków wizowych i ewentualnie częściową weryfikację zewnętrznej agencji, Mówi dziennikarz śledczy ONET Łukasz Cieśla. Często osoby te nie pojawiają się przed ambasadą lub konsulatem. Aby udać się do VFS w celu złożenia wniosku wizowego, wymagana jest łapówka w wysokości około 800 euro.”

Współpracująca z polskim rządem firma VFS Global przyznaje, że niektórzy jej pracownicy mają problemy, ale twierdzi, że nie mają one związku z polskimi wizami.

„Zajmujemy się jedynie zadaniami administracyjnymi typu sprawdzenie formularzy. Nie ingerujemy w procesy decyzyjne związane z wizami, Chris Diggs, menedżer ds. rozwoju biznesu w VFS Global, mówi: Ponieważ pracujemy dla polskiego rządu, żaden z naszych pracowników nie został aresztowany ani nie był objęty dochodzeniem w związku z wykroczeniami związanymi z usługami wizowymi w Polsce. Niedawno miał miejsce incydent, w wyniku którego niektórzy z naszych pracowników zostali oskarżeni o niewłaściwe postępowanie. Ale to sprawa innego klienta, innego rządu. Kiedy tylko znaleźliśmy te zarzuty, natychmiast powiadomiliśmy lokalną policję.

Polska straż graniczna jest w stanie najwyższej gotowości. W ostatnich dniach aresztowano kilka osób ze Słowacji i Czech.

„Wzmocniliśmy nasze kontrole w sektorze słowackim i czeskim. Wzmocniliśmy je nieco także w sektorze litewskim. – wyjaśnia Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Kontrole na granicy niemieckiej prowadzimy oczywiście, zwłaszcza w ramach wspólnych patroli ze służbami niemieckimi.

Imigracja to jeden z głównych tematów kampanii wyborczej przed wyborami do zgromadzeń. Podejście do problemu i rozwiązania zaproponowane przez polityków będą miały istotny wpływ na sposób głosowania Polaków już za niecałe dwa tygodnie.

READ  W Polsce francuscy żołnierze formują dyskretnych bojowników...