Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

CovidTracker nie może już śledzić ewolucji wariantu Omicron

Guillaume Rozier, założyciel tej witryny do monitorowania liczby epidemii, uważa, że ​​zakłócenia w metodach badań przesiewowych nie mogą już zapewniać wiarygodnych danych na temat alternatywy.

Czy Francja ma jeszcze środki, by śledzić szybki rozwój wariantu Omicron na swoim terytorium? Guillaume Rozier, specjalista ds. danych, który stworzył witrynę CovidTracker, która umożliwia śledzenie liczby epidemii, oraz ViteMaDose, która umożliwia rezerwację okienka szczepień, przeniesiono na Twittera, aby CovidTracker nie był już w stanie dokumentować obieg wariantu Omicron. Powód: zmiana metodyki badania próbek do badania koronawirusa.

CovidTracker wykorzystuje publiczne dane z data.gouv.fr, aby karmić swoje spostrzeżenia dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak podczas gdy rządowa strona internetowa do tej pory przedstawiała dane z badania części pozytywnych próbek pobranych we Francji, dane te zostały zaniżone, do tego stopnia, że ​​stały się trudne do wykorzystania.

Problem podniesiony już przed Bożym Narodzeniem przez Florence Debar, badaczkę z CNRS.

Do listopada badania przesiewowe miały na celu wykrycie określonych mutacji w wirusie: E484K, E484Q i L452R, o kodzie A, B i C. Wariant ten krążył wśród Francuzów. „Przez czysty przypadek lub szczęście Omicron nie ma tej mutacji C, w przeciwieństwie do Delta. Tak więc śledzenie stosunku stanów bez C pozwoliło nam uzyskać dobre przybliżenie stanów Omikron.– wyjaśnia Guillaume Rozier.

«zepsuty termometr»

Jednak w celu poprawy tego monitorowania Santé Publique France wyjaśniła, że ​​od 20 grudnia 2021 r. badania przesiewowe obejmują monitorowanie mutacji wariantu Omicron ”.Na przykład usunięcie 69/70 i zastąpienie K417N, S371L-S373P i Q493RDlatego do trzech poprzednich należy dodać nowy kod, D, aby umożliwić laboratoriom biologii medycznej uwzględnienie wyników testów na obecność mutacji specyficznych dla Omicron.

READ  Niesie nieco większe ryzyko rozwoju choroby krwi

Zabieg ten spowodował obniżenie wyników badania. W rzeczywistości niektóre laboratoria nadal przekazywały swoje wyniki zgodnie ze starym systemem – A, B, C – podczas gdy inne opierają się teraz na nowym procesie, który obejmuje symbol D. Ze swojej strony francuskie zdrowie publiczne nadal publikuje wyniki . w starym systemie. Skomplikowana sytuacja wygląda teraz tak”zepsuty termometr„i jest to najgorszy moment od czasu, gdy Omicron nadal rozprzestrzenia się z pełną prędkością”, ubolewa Guillaume Rozier.

Ze swojej strony francuski Urząd Zdrowia Publicznego podkreśla potrzebę rozwiązania tego problemu.Szybko”, aby ponownie umożliwić niezawodne monitorowanie ewolucji wariantu.

Zobacz też – Olivier Veran: Omicron stał się „falą pływową”