Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Centaurus: czarna erupcja wulkanu zajmująca 16-krotność wielkości księżyca na niebie

Radioastronomowie stworzyli najpełniejszy obraz transmisji radiowej jednej z najbliższych supermasywnych czarnych dziur Drogi Mlecznej. Obraz jest zasilany z centralnej czarnej dziury galaktyki Centaurus A, oddalonej o około 12 milionów lat świetlnych, której wygląd, który wybucha na sklepieniu niebieskim, zajmuje 16 razy wielkość Księżyca.

Było to w 1800 rokuastronom William Herschel Odkryj pierwszy niewidzialny zakres promieniowaniaOko Człowiek:Podczerwień. Równie niewidoczne pasmo ultrafioletowe zostało odkryte dwa lata później przez fizyczny Johana Rittera. dla zespołu radiodopiero w 1888 roku i słynnym eksperymencie Heinrich Hertz. Za około pół wieku radioastronomia wystartuje i stanie się coraz bardziej aktywną dziedziną, o czym świadczy współpracateleskop horyzontu zdarzeń i ciągły rozwój tablica kilometrów kwadratowych (sca).

Od dziesięcioleci radioaktywna galaktyka Centaurus A była badana w wielu zakresach długości fal. Oto, co możemy zobaczyć w ultrafiolecie i bliskiej podczerwieni za pomocą Hubble’a i co możemy z tego wnioskować. Aby uzyskać dość dokładne tłumaczenie na francuski, kliknij biały prostokąt w prawym dolnym rogu. Powinno pojawić się tłumaczenie na język angielski. Następnie kliknij nakrętkę po prawej stronie prostokąta, następnie kliknij „Napisy”, a na koniec „Tłumacz automatycznie”. Wybierz „Francuski”. © Hubble, Europejska Agencja Kosmiczna

Jeden z pierwszych kroków w kierunku SKA został postawiony już od kilku lat wraz z operacją Murchison Widefield Matrix, znany również pod akronimem MWA, a radioskop Gigant niskich częstotliwości zlokalizowany w Mikatharze w Australii Zachodniej. Właśnie przesłał nowe zdjęcia galaktyka Legenda, o której mówiła już Futura w poprzednim artykule poniżej i która zawsze była przedmiotem wielu obserwacji zarówno wizualnych, jak i wizualnych. Hubble Niż w terenie promień rentgenowski z Chandra : Centaury A.

Okazuje się, że Centaurus A w Konstelacja De Centaur był już znany brytyjskiemu astronomowi Johnowi Herschelowi, synowi Williama. Ale nie wiedział, że galaktyka, którą astronomowie również nazywają NGC 5128 spada około 12 milionówlata świetlne I że jest to najbliższa radioaktywna galaktyka droga Mleczna. Nie wiedział też, że w jej jądrze znajduje się supermasywna czarna dziura zawierająca około 55 milionów ludzi. szerokie rzesze Słoneczna (Sagittarius A* zawiera tylko około 4,3 miliona w naszej galaktyce) Centaurus A był prawdopodobnie wynikiem wcześniejszego zderzenia galaktyki eliptycznej z wirem. Jego obecny wygląd to wygląd galaktyka soczewkowata.

READ  Zastanów się nad ciemną materią, eksploruj kosmos i ostatnia szansa na wygraną!

Wideo pokazujące galaktykę radiową Centaurus A, w której znajduje się aktywne jądro galaktyczne z czarną dziurą bliżej Ziemi. Film pokazuje widoczny rozmiar galaktyki na długości fali w promieniowaniu rentgenowskim, widoczny i poniżej milimetra Ziemi w stosunku do Księżyca. Następnie jest pomniejszany, aby pokazać ogromny zasięg otaczających pęcherzyków widzianych w falach radiowych. © ESO / WFI (widoczne) – MPIfR / ESO / APEX / A. Weiss i in. (Skala mniejsza niż milimetr) – NASa/CXC/CfA/R.Kraft et al. (prześwietlenie) – Ben McKinley, ICRAR / Curtin i Connor Mathern, Louisiana State University (radio)

Centaurus A, wielofalowe laboratorium do badania aktywnych jąder galaktycznych

Centaurus A jest niesamowity w prześwietleniu, a jeszcze bardziej w radiu, w którym możemy zobaczyć odrzutowce Temat Względność rozciąga się na około milion lat świetlnych i kończy się dwoma jasnymi płatami radiowymi.

Te dżety pochodzą z tego, co uważa się za centralną supermasywną czarną dziurę i jest to dobry przykład aktywny rdzeń galaktyki (AGN), który jest również potężnym źródłem radiowym. Względna bliskość Centaura A sprawia, że ​​jest to ulubiony przedmiot do studiowania tego typugwiazda kuzyn kwazary.

Rozumiemy więc, dlaczego staramy się uzyskać coraz dokładniejsze obserwacje Centaura A i to właśnie zostało w nim opublikowane astronomia naturalna które można również oglądać za darmo na arXiv. Głównym autorem jestAstro-fizyk Benjamin McKinley z Curtin University, członek Międzynarodowego Centrum Badań w Radioastronomii (ICRAR).

patrząc z ziemi,Erupcja materii i energii spowodowana przez supermasywną czarną dziurę Od Centaura dzięki MWA w bezprecedensowych szczegółach, jasne obszary radioaktywne dotknięte dżetami cząstek rozciągają się na osiem stopni na niebie, długość 16 pełnia księżyca umieszczone obok siebie.

Łączenie danych na kilku długościach fal, nie tylko radiowych, wspiera teorię wzrostu wolumenu supermasywne czarne dziury W galaktykach nazywa się to „akumulacją zimnego chaosu” (ACC do niechlujne zimne nagromadzenie, po angielsku). Zgodnie z tą teorią chmury Zimny ​​gaz kondensuje się w galaktycznych halo, a następnie opada do centralnych obszarów, rozpalając supermasywne czarne dziury.

Możemy nawiązać kontakt z teoria żarnika zimnej materii Jest to obecny model teorii współwzrostu galaktyk i supermasywnych czarnych dziur.

READ  Piłat Diuny jest w wielkim niebezpieczeństwie

« Super chciwe czarne dziury. »Wszystkie galaktyki są domem dla supermasywnej czarnej dziury w swoim centrum, której masy wahają się od miliona do kilku miliardów mas Słońca. Istnieje proporcjonalny związek między masą tych czarnych dziur a masą galaktyk wypukłych, co wskazuje, że formowanie się gwiazd i zasilanie czarnych dziur zachodzą jednocześnie. W jakiś sposób galaktyki i ich czarne dziury rosną w symbiozie. Kiedy gaz opada w kierunku centrum galaktyki, czarna dziura pochłania tyle, ile to możliwe, ale masa, którą może wchłonąć, jest ograniczona. Spadanie materii do czarnej dziury uwalnia bardzo dużo energii w postaci promieniowania, a także w postaci energii kinetycznej. Aktywne staje się jądro galaktyczne, albo jądro siwertu, albo kwazar. Wiatry i strumienie plazmy z czarnej dziury ciągną otaczający ją gaz międzygwiazdowy. Niedawno odkryto, że gaz molekularny przepływa wokół aktywnych jąder, które niosą tak dużą masę, że mogą mieć duży wpływ na ewolucję galaktyki macierzystej, regulując lub nawet zatrzymując dopływ gazu do formowania się gwiazd. Żarłoczne czarne dziury, wypluwając własne pożywienie, regulują powstawanie gwiazd. Wyjaśnimy szczegółowo te zjawiska, być może leżące u źródła proporcjonalności między masami czarnych dziur i diod LED. Françoise Combs jest astronomem w Obserwatorium Paryskim w Laboratorium Badań Promieniowania i Materii w Astrofizyce (Lerma). Jego obecny obszar badań dotyczy powstawania i ewolucji galaktyk. © École normale supérieure – PSL

Nowa twarz najbliższej radioaktywnej galaktyki, Centaurus A

Przedmiot Laurent Sacco Opublikowano 01/02/2009

To świetne zdjęcie La Galaxy Centaurus APraktycznie w prawdziwym życiu ZabarwienieCo właśnie osiągnął? Astronomowieten który, za pomocą teleskop Atacama Pathfinder Experience (punkt kulminacyjny). Pokazuje z niezrównaną wyrazistością płaszczyzny i płaty radiowe najbliższej Drogi Mlecznej radioaktywnej galaktyki.

NGC 5128 znajduje się 13 milionów lat świetlnych od konstelacji Centauri i jest produktem zderzenia galaktyki eliptycznej z a. galaktyka spiralna. W jego centrum a Czarna dziura Tak więc super gaz jest dostarczany obficie i staje się aktywny rdzeń galaktyki (NAG) Wyjście materiału w połowie drogi prędkość światła.

Centaur to nic Astrofizyka Nowa. Brytyjski astronom John Herschel dowiedział się o tym w 1847 roku. Mamy na to bardzo dobre przykłady. Kino Uchwycone w widzialnym, rentgenowskim, a zwłaszcza w falach radiowych, o czym świadczą przedstawione tutaj wspaniałe obrazy, które uzyskano za pomocą VLT i Chandra. Jej płyta, szczególnie bogata w kurz, jest zdumiewająca.

READ  Poszukiwania „hierarchicznych” czarnych dziur właśnie się rozpoczęły.

Wysoce aktywne dysze radiowe

Dziś kolej Atacama Pathfinder Experience (punkt kulminacyjny) w celu uzyskania zebranych szczegółów. Jest to radioteleskop podobny do prototypu dużych anten, które zostaną wyposażone Interferometr radio Milimetr / metr dużej grupy Atacama (Alma), który jest obecnie w trakcie instalacji, który ma wejść do użytku w 2012 roku.

Ma średnicę 12 metrów, obserwując szczytistnienie W zakresie milimetrowym na wysokości około 5000 metrów, na płaskowyżu Chagnantor w słynnym regionie Atacama w Chile. Przy tych długościach fal i od 25 września 2005 roku instrument ten informuje nas o galaktykach młodego wszechświata, galaktycznych dżetach i powstawaniu galaktyk. gwiazdy A także w naszej własnej galaktyce, a także w galaktykach bardzo odległych, a więc na początku historii wszechświata.

Sam Centaurus A jest witryną z epidemią wiadomości gwiazdy A jego centralny rdzeń jest szczególnie jasny, zarówno w zakresie promieni rentgenowskich, jak i fal radiowych.

Przedstawiono już pierwszy złożony obraz obserwacyjny na wielu długościach fal (patrz wyżej). Wiadomości sprawiają, że emisje Płaty radiowe utworzone przez falę uderzeniową dżetów materii z centralnej supermasywnej czarnej dziury wchodzą w kontakt z gazem międzygalaktycznym.

Uważa się, że masa tej czarnej dziury jest co najmniej 200 milionów razy większa od masy czarnej dziury Soleil. Zwłaszcza z ochrzczonym instrumentem Duża kamera bolometryczna APEX (Lapoca), obserwując około 870 mikron, można wyraźniej wizualizować płaty radiowe. Na poniższym obrazku widać je w kolorze pomarańczowym, wraz z innymi szczegółami transmitowanymi przez radioteleskop. Obrazy dostarczane przez Chandrę są reprezentowane przez promienie X w kolorze niebieskim, a reszta obrazu, w pewnym stopniu w prawdziwych kolorach, odnosi się do danych dostarczanych w widzialnym przez urządzenie. Obrazowanie szerokiego pola (WFI) teleskop powyższe deska Społeczność (mpg) 2,2 metra od ESO.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?