Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid-19: W Europie wydano już 1 milion pozwoleń zdrowotnych, ogłasza Thierry Breton

„Dotarliśmy na stację i dziś rano skorzystaliśmy z ponownego otwarcia futuroskopu”. W środę rano na trasie TGV między Paryżem a Poitiers ogłoszenie nie przeszło niezauważone. „Ożywienie gospodarcze będzie wymagało wznowienia turystyki” – powiedział europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, wysiadając z pociągu. Parki tematyczne ponownie otwierają pierwszy odcinek. “

Oczekuje się, że ten pierwszy dzień odwiedzi prawie 3000 odwiedzających w jednym z pięciu głównych francuskich parków rozrywki (2 miliony odwiedzających rocznie). Były minister gospodarki dobrze o tym wie: był kierownikiem projektu w latach 80. i uważa, że ​​„to ponowne otwarcie nie odbyłoby się bez sukcesu europejskiej kampanii szczepień”. Do połowy lipca zaszczepione zostanie 70% dorosłej populacji Europy. Europejskie cyfrowe świadectwo szczepień oraz odpowiedniki krajowe (Od redakcji: Francuska karta zdrowia Został uruchomiony w środę), są podstawowymi narzędziami wspomagającymi tę poprawę. “

Kiedy będzie dostępne europejskie zezwolenie na szczepienia?

Thierry Breton wyjaśnia: “Od 1 lipca dla 27 państw członkowskich. Mówimy więcej o cyfrowym świadectwie szczepień. W tej chwili działa już dziewięć z 27 krajów Unii Europejskiej: Grecja, Bułgaria, Czechy Republika, Dania, Niemcy, Chorwacja i Polska. Oprócz Litwy. I Hiszpanii, która właśnie we wtorek dołączyła do pozostałych siedmiu. Wśród nich mają już ponad milion wydanych certyfikatów. Francja jeszcze nie wzięła udziału.

Dlaczego Francja jeszcze nie dołączyła do aparatu?

Już teraz trzeba będzie poczekać kolejne dwa tygodnie, zanim dane zebrane przez francuską kartę zdrowia będą mogły zostać przeniesione do systemu europejskiego. Dlaczego to opóźnienie? Czy Francja zwolniła? Jego rząd już od dawna sprzeciwiał się pomysłowi takiego projektu, opierając się na panelu ekspertów.

Tak więc 11 grudnia 2020 r. Jerome Salomon, Dyrektor Generalny Zdrowia, reprezentujący Ministerstwo Zdrowia przed swoimi odpowiednikami z 27 krajów UE, stwierdził w raporcie ze spotkania Europejskiej Komisji Zdrowia. Bezpieczeństwo zdrowotne, że „Francja nie faworyzuje immunologicznego paszportu zdrowia”. Uzasadniał wówczas, że „swoboda przemieszczania się ludzi nie powinna być uzależniona od zeznań”.

READ  Oto długa historia tej kryminalnej książki

Ale od tego czasu woda wypływa spod mostów. Nie ma już mowy o tym, co jest obecnie uważane za „instrument naprawy gospodarczej”. „Nie ma opóźnień”, mówi jeden z otoczenia Thierry’ego Bretona. Tym razem nie możemy powtórzyć doświadczenia aplikacji Tous Anti-Covid we Francji, gdzie sukces pierwszej wersji był mieszany. Wręcz przeciwnie, nawet tutaj. Państwo zaangażowało się bardzo wcześnie i było proaktywne podczas faz testowych. “

Jak to działa ?

„Pierwszą zasadą jest to, że certyfikacja opiera się na wolontariacie” – dodaje Thierry Breton. Wcale nie jest to obowiązkowe. »Zostaną tam zapisane trzy kluczowe informacje. Po pierwsze: czy jesteśmy zaszczepieni? Jeśli tak, ile dawek? jeden lub dwa? Wiedząc, że dostęp na zewnątrz można zrobić dopiero 15 dni po wstrzyknięciu drugiej dawki. Fakt 2: Czy mamy Covida? To określi obecność przeciwciał w organizmie, co określa test. Jeśli wynik jest pozytywny, umożliwia również podróżowanie do sześciu miesięcy po zakażeniu.

Na koniec trzecia informacja: Jeśli nie zależy nam na żadnym z pierwszych dwóch punktów, certyfikat, aby był użyteczny, musi zawierać ujemny test PCR krótszy niż 72 godziny lub test antygenowy krótszy niż 48 godzin. Wystarczy, by zburzyć granice w Unii Europejskiej. Przed ewentualnym rozszerzeniem na inne regiony świata. Trwają dyskusje, zwłaszcza ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Stanami Zjednoczonymi.