Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

COVID-19: Niedługo szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat? Pfizer i BioNTech odnotowały pozytywne wyniki

Od początku epidemii są pierwsi. Laboratoria Pfizer i BioNTech ogłosiły w poniedziałek, 20 września, że ​​ich szczepionka Covid-19 jest „bezpieczna” i „dobrze tolerowana” przez dzieci w wieku od 5 do 11 lat, a odpowiednia dawka prowadzi do „silnej” odpowiedzi immunologicznej. Obie firmy planują przekazać te dane władzom „tak szybko, jak to możliwe”, zgodnie z oświadczeniem, w którym stwierdza się, że reakcja immunologiczna była „podobna” do tej obserwowanej u 16-25-latków, którzy otrzymali wyższą dawkę szczepionka.

To pierwsze dane kliniczne dla tej grupy wiekowej. Europejska Agencja Leków (EMA) i amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziły szczepionki Pfizer/BioNTech i Moderna, oparte na technologii informacyjnego RNA, począwszy od 12 roku życia. Biorąc pod uwagę w szczególności występowanie wariantu delta, „Od lipca liczba przypadków Covid-19 u dzieci wzrosła o 240% w Stanach Zjednoczonych, co wskazuje na potrzebę szczepień” – skomentował Albert Borla, dyrektor generalny firmy Pfizer, który postrzega dane jako aplikacje licencyjne „solidne podstawy”. Testerzy zauważają, że skutki uboczne szczepionki, w dawce 10 mcg we wstrzyknięciu w porównaniu z 30 mcg zwykle dla osób starszych, są „ogólnie porównywalne” z tymi obserwowanymi u 16-25-latków.

Jednak w tej chwili dostępne są tylko częściowe wyniki badań 4500 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Polsce i Hiszpanii. Obie firmy spodziewają się opublikować wyniki „na początku czwartego kwartału” dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz dzieci w wieku 6 miesięcy i 2 lat, które otrzymały dwa zastrzyki po 3 mikrogramy. Trwa badanie z udziałem dzieci poniżej 12 roku życia, które mają otrzymać szczepionkę Moderna. W Izraelu od 1 sierpnia szczepione są dzieci w wieku 5-11 lat, które są zagrożone poważnymi komplikacjami wywołanymi przez Covid-19. Według Ministerstwa Zdrowia jest to „specjalne zezwolenie” bez czekania na dane kliniczne, a każde wstrzyknięcie jest „badane indywidualnie”. Oprócz dzieci, których stan zdrowia naraża je na bardzo wysokie ryzyko ciężkiego zarażenia się wirusem Covid-19 we Francji, szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia było dotychczas wykluczane przez władze zdrowotne.