Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cornelia Piper, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku ds. Europy Kobiet

Cornelia Piper, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku ds. Europy Kobiet

Pani Cornelia Piper, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku od 2014 r., zainicjowała w 2018 r. „Trójkąt Weimarski Kobiet”, którego celem jest promowanie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy Niemkami, Polkami i Francuzkami. Podczas tego wywiadu była posłanka do Bundestagu i sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, koordynatorka rządu federalnego ds. stosunków polsko-niemieckich, także mówiąca po francusku i frankofońsku – opowiada o swojej karierze w dyplomacji, swojej „polskiej historii” i jej zaangażowanie na rzecz równości płci i jej wizję tej ponadnarodowej inicjatywy .

Lepetitjournal.com/varsovie: Pani Konsul Generalna, jak długo pracuje Pani w Polsce? Jak dziś definiuje pan stosunki polsko-niemieckie?

moja pani Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku, Cornelia Piper : Mieszkam w Gdańsku od sierpnia 2014 r., kiedy to w historycznym miejscu stoczni otwarto Centrum Europejskie Solidarno. Dlaczego Wałęsa [Président de la République de Pologne dans les années 1990-1995, NDLR]Założyciel Syndykatu Solidarno, Europejskiego Ruchu Wolności, nadal tu mieszka i pracuje. Jako student w Warszawie w 1980 r. sam brałem udział w strajkach studenckich w ramach Solidarności. Dziś często spotykam Lecha Waisę, w tym niemieckich gości. Dyskutujemy o przyszłości Europy, a Niemcy są regularnie proszeni o wzięcie większej odpowiedzialności za Europę! Trzydzieści dwa lata po przyjęciu polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r. stosunki niemiecko-polskie są silniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ nasi rodacy sami je podtrzymują: dzięki partnerstwu miast, młodzieży, wymianom kulturalnym, bliskie stosunki gospodarcze itp.

Rządy przychodzą i odchodzą, ale przyjaźń między mężczyznami pozostaje!

Pani jest inicjatorką projektu Trójkąt Weimarski Kobiet. Jak narodził się pomysł na ten projekt?

Znałem ojców założycieli Trójkąta Weimarskiego: ministra spraw zagranicznych Rolanda Dumasa, którego poznałem w 1990 roku wraz z Hansem-Dietrichem Genscherem w moim rodzinnym mieście Halle-sur-Sales, a także Krzysztofa Skobiesowskiego, polskiego ministra spraw zagranicznych w czas. Kiedy podpisywali traktat w sierpniu 1991 r., chodziło głównie o integrację sąsiadów z Europy Środkowej i Wschodniej z Unią Europejską po sukcesie zjednoczenia Niemiec. Od tego czasu udało nam się włączyć do tej współpracy wiele krajów. Pod względem rozwoju gospodarczego Polska jest dziś uważana za kraj wzorcowy w ramach Unii Europejskiej. Ale wtedy Ojcom Założycielom naprawdę chodziło o współpracę społeczeństw obywatelskich naszych trzech krajów. To, co zaczęło się na poziomie państwowym i rządowym, my – Niemcy, Francuzi, Polacy – chcemy to wziąć i nadać temu nowy dynamizm. My, Kobiety w sercu Europy, stworzyłyśmy sieć, która porusza tematy polityczne i społeczne, ale przede wszystkim chcemy, aby kobiety zajmowały ważne stanowiska w Europie. Europa potrzebuje silnego głosu kobiet w obronie wolności i silnej demokracji!

READ  Kim jest nowy prezydent największego ruchu studenckiego we Francji, CNJE?

Jakie są cele Trójkąta Weimarskiego Kobiet?

Europa czerpie swoją siłę ze wspólnych wartości: równe prawa dla kobiet i mężczyzn oraz uznanie praw kobiet za prawa człowieka jest ich integralną częścią. Kobiety stanowią ponad połowę populacji i mają ogromny potencjał talentów!

Dzisiejsze pokolenie młodych kobiet jest najlepiej wykształcone w historii. Na przykład w Polsce więcej kobiet niż mężczyzn (65% kobiet, 60% mężczyzn) studiuje i uzyskuje wyższe wykształcenie. Również we Francji iw Niemczech kobiety stanowią około połowy absolwentów uniwersytetów!

Dlatego szczególnie pragniemy inspirować młode kobiety do zostania pionierkami, czyli do intensywnego wybierania technicznych karier przyszłości – stereotypowych jako „męskie zawody” – w tzw. dziedzinie STEM(S).Nauka, technologia, inżynieria i matematyka Nauki i technologie inżynierskie).

Jak przebiega współpraca na rzecz awansu kobiet w zawodach ekonomicznych, naukowo-technicznych?

Współpracowaliśmy z firmami francuskimi i niemieckimi, ale nawiązaliśmy również ścisłą współpracę z Polsko-Niemiecką i Francusko-Polską Izbą Gospodarczą. Zaktualizowaliśmy nasze sieci w Trójkącie Weimarskim o ambasadorki i obecnego sekretarza generalnego francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – notabene drugie najwyższe stanowisko po Ministerstwie Spraw Zagranicznych! – Anne Marie Descots. Wśród inicjatorów jest Rita Susmuth, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu i minister federalna, a także Polki, m.in. była wiceminister kultury Magdalena Gawain, obecnie prezes Instytutu Bieleckiego. Nawet firmy takie jak Mercedes-Benz, Bosch, L’Oréal czy Siemens są również aktywnie zaangażowane.
Nakręciliśmy krótki film z ich głosami i firmowymi „ambasadorami”, który można obejrzeć na YouTube. Zachęcamy młode Polki do wyboru studiów zawodowych lub artystycznych.

Jak powstał Trójkąt Weimarski Kobiet Biznesu i jaka jest jego rola?

Jak powiedziałem wcześniej, odkryliśmy tę organizację”.Dama w biznesie w PolsceDzięki współpracy z naszymi zagranicznymi izbami gospodarczymi. Ale są też inne stowarzyszenia kobiet biznesu, które nas wspierają, jak np Westa (Kobiety w przemyśle stoczniowym i stowarzyszeniu handlu międzynarodowego), z siedzibą w Gdyni, która ma również powiązania z firmami niemieckimi i francuskimi.
Kobiety wciąż stanowią jedną trzecią polskich firm. W Niemczech udział kobiet wśród innowatorów biznesowych wynosi 38%, a we Francji ponad 40%!

READ  Waszyngton ogłasza 820 milionów dolarów nowej pomocy wojskowej

Jakie są projekty Trójkąta Weimarskiego Kobiet?

Przede wszystkim chcemy rozwijać naszą sieć! W Polsce odbyło się kilka wydarzeń, między innymi 10 marca 2023 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku z koncertem Marty Wryk i jej zespołu „Das Model ModernSztuka i kultura to dwa obszary, które są ważne dla nas jako kobiet, aby nasze twórcze pomysły były bardziej widoczne i słyszalne, ale także aby wyrazić siebie politycznie.Zorganizowaliśmy już demonstracje w Niemczech.

W przyszłości celem powinno być organizowanie spotkań networkingowych również we Francji. Chcemy, aby Trójkąt Weimarski Kobiet się rozwijał. Im więcej kobiet dołączy do sieci, tym głośniej będzie o nas!

Jak mogę dołączyć do Trójkąta Weimarskiego Kobiet?

Chętnie pozostanę do dyspozycji każdego chętnego Zadzwoń.

Jakie wyzwania stoją przed Trójkątem Kobiet Weimarskich i jak są one pokonywane?

Największym wyzwaniem jest doprowadzenie do wojny, w którą już nie wierzymy, że jest możliwa w Europie XXI wieku – konflikt na Ukrainie szybko się kończy, ponieważ tak wiele kobiet i dzieci umiera i cierpi z tego powodu. Pomożemy kobietom stworzyć w ich krajach struktury, które umożliwią im jak najszybsze wejście do Unii Europejskiej: „Ich europejska rodzina!” „.

W jaki sposób Trójkąt Weimarski Kobiet współpracuje z rządami i organizacjami międzynarodowymi w celu promowania równości płci?

Współpracujemy głównie z organizacjami pozarządowymi na poziomie krajowym i europejskim. Uczestniczymy również w Ogólnopolski Kongres Kobiet Polek I mamy ogromne wsparcie ze strony Europejskiej Akademii Kobiet w Berlinie, której dyrektor Helga Locksat jest jedną z założycielek.

Czy Pana zdaniem Trójkąt Weimarski może odegrać ważną rolę w rozwiązywaniu kryzysów takich jak ten na Ukrainie?

Oczywiście tak! My kobiety musimy być silne. Sukces kobiet w polityce i dyplomacji jest dziś niepodważalny. Bez odważnych kobiet nie będzie pokoju!

READ  Filozof Marek Halter: „Europejski sen umiera”