Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Coraz więcej polskich inwestycji na marokańskiej Saharze, pisze portal biznesowy „Business Polsk”

Korzyści jakie dają południowe prowincje królestwa zachęcają coraz więcej polskich inwestorów do przyjazdu i osiedlenia się tam, pisze serwis biznesowy „Biznespolska”.

Nawiązując do niedawnego podpisania deklaracji intencyjnej przez ambasadora Maroka w Warszawie Abderrahima Atmona z dwoma polskimi firmami specjalizującymi się w produkcji cywilnego i wojskowego sprzętu transportowego i logistycznego, specjalistyczna strona internetowa potwierdza korzystny klimat dla inwestycji w Maroku.

Zaznaczył, że przedstawiciele dwóch polskich firm Chimide Polska i Zamet-Glowno, którzy podpisali ten wniosek, z zadowoleniem przyjęli możliwości, jakie mają firmy zagraniczne chcące zainwestować w Maroku oraz wysiłki podejmowane przez Królestwo na rzecz rozwoju obszarów pustynnych.

Podnosząc zainteresowanie swojej firmy Saharą, Krzysztof Theodor Pisiadecki ze Schmid Polska chwalił „klimat stabilności, jakim cieszy się Królestwo, dynamikę jego rozwoju i śmiałe reformy zapoczątkowane przez Jego Wysokość Króla Mohammeda VI”, napisał na portalu, że w Maroku panuje klimat. stabilności w niestabilnym otoczeniu regionalnym Od arabskiej wiosny 2011 r. przypomniał, że w styczniu zeszłego roku inni polscy inwestorzy podpisali umowy handlowe na inwestycje w południowym regionie Maroka.

Strona internetowa podkreśla również strategiczne położenie królestwa i znaczenie jego „młodej, dynamicznej i stosunkowo dobrze wyszkolonej ludności”, dodając, że Maroko wdrożyło różne projekty rozwojowe w swoich południowych stanach, aby zwiększyć międzynarodowe zainteresowanie i inwestycje w regionie.

Po tym, jak Stany Zjednoczone uznały pełną suwerenność Maroka nad Saharą, „kilka podmiotów międzynarodowych wyraziło zainteresowanie” tym obszarem, jak podaje strona, przypominając, że „wiele krajów partnerskich wyraziło zainteresowanie” tym obszarem. Wspieranie marokańskiego planu autonomii poprzez tworzenie konsulatów w miastach Dakhla i Laayoune.

I choć Polska ma tylko jeden konsulat w Agadirze, zauważył: „ponowne zainteresowanie Polski regionem sugeruje, że ten europejski kraj może pewnego dnia wesprzeć Maroko w jego dążeniu do bardziej znaczącego międzynarodowego uznania jego suwerenności terytorialnej”.

READ  Briefing - Jak odbudować Ukrainę

Business Polska zauważa, że ​​Maroko również stara się czerpać korzyści ekonomiczne z bezpośrednich inwestycji zagranicznych w swoich południowych prowincjach, wyjaśniając, że inwestycje zagraniczne wyniosły 13,8 miliarda dirhamów (1,56 miliarda dolarów) od stycznia do listopada 2020 r. Doszedł do wniosku, że „pomimo negatywnych skutków Covid wirus.” -19 „Pandemia, Maroko nadal otrzymuje nowych inwestorów zagranicznych.”