Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co zapamiętać z 17 marca

Co zapamiętać z 17 marca

Władimir Putin jest teraz celem nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne.

Władimir Putin, który w przyszłym tygodniu przyjmie w Moskwie prezydenta Chin Xi Jinpinga, jest teraz objęty nakazem aresztowania wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w piątek 17 marca za zbrodnię wojenną „bezprawnej deportacji dzieci”. Rosyjska inwazja, decyzja przyjęta z zadowoleniem przez Kijów i Zachód.

Franceinfo powraca do najważniejszych wydarzeń nadchodzącego dnia Wojna na Ukrainie.

Celowanie w Władimira Putina z nakazem aresztowania za zbrodnie wojenne

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnię wojenną polegającą na „bezprawnej deportacji” ukraińskich dzieci podczas rosyjskiej inwazji. Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze wydał nakaz aresztowania Marii Lwowej Biełowej, prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka, pod podobnymi zarzutami.

Główny prokurator MTK, Karim Khan, powiedział AFP, że Władimir Putin jest obecnie aresztowany na terytorium jednego ze 123 państw członkowskich Trybunału. Nakazy aresztowania wydane w piątek są „Na podstawie dowodów naukowych, dokładnej analizy i tego, co powiedziały te dwie osoby— powiedział Karim Khan. Przedstawione przez nas dowody koncentrowały się na przestępstwach przeciwko dzieciom. Dzieci są najsłabszą częścią naszego społeczeństwa”..

Rosja wydaje nakaz aresztowania „nieważny” wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny

Wyżsi urzędnicy rosyjscy odrzucili ten nakaz aresztowania, twierdząc, że nie ma on żadnej wartości prawnej dla Rosji. Rosja, podobnie jak wiele krajów, nie uznaje jurysdykcji tego sądu, a zatem z prawnego punktu widzenia decyzje tego sądu są nieważne.— powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dmitrij Pieskow uważał, że pomysł aresztowania Władimira Putina był „rażące i niedopuszczalne”. O decyzji MTK mówiła rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa „Nie ma sensu”I W tym z prawnego punktu widzenia..

A rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti poinformowała, że ​​Maria Lwowa Biełowa potwierdziła, że ​​będzie kontynuować swoją pracę pomimo decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego.

READ  Kijów twierdzi, że zbombardował rosyjską bazę w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu

Wołodymyr Zełenski chwali „historyczną” decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił decyzję „Historia wyznacza początek historycznej odpowiedzialności”.Ze swojej strony Kreml orzekł, że decyzja nie ma mocy prawnej. Według Cave’a od czasu inwazji 24 lutego 2022 r. do Rosji deportowano ponad 16 000 ukraińskich dzieci, a wiele z nich umieszczono w instytucjach i rodzinach zastępczych.

Hołd złożył szef dyplomacji europejskiej Josep Borrell „ważna decyzja” Wielka Brytania jest mile widziana „Ten krok podjął niezależny Międzynarodowy Trybunał Karny, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby na szczycie rosyjskiego reżimu, w tym Władimira Putina”.

Xi Jinping odwiedzi Moskwę na początku przyszłego tygodnia

W piątek Moskwa i Pekin ogłosiły również wizytę Xi Jinpinga w Rosji w dniach 20-22 marca. Xi Jinping i Władimir Putin podpiszą wspólne oświadczenie w celu ich pogłębienia „Strategiczne relacje wkraczają w nową erę”— powiedział doradca dyplomatyczny Kremla Jurij Uszakow. Podczas gdy Waszyngton podejrzewa, że ​​Chiny rozważają dostawy broni do Rosji, czemu Pekin i Moskwa zaprzeczają, obaj przywódcy będą też rozmawiać o współpracy. „technologia wojskowa”ponownie według Kremla.

Cytowane przez rosyjskie agencje informacyjne, chwalił też Jurij Oczakow „pozbawienie wolności” W sprawie konfliktu na Ukrainie akta, w których Pekin przedstawia się jako mediator pomimo bliskości Moskwy. Chiński minister spraw zagranicznych Chen Gang w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą wezwał w czwartek Kijów i Moskwę do wznowienia pracy. „tak szybko, jak to możliwe” Według Pekinu rozmowy pokojowe. Stany Zjednoczone natychmiast zgodziły się na wezwanie do zawieszenia broni, co oznaczało konsolidację rosyjskiego natarcia i danie Kremlowi okazji do przygotowania się do nowej ofensywy.

MiG-29 pomoże Ukrainie skutecznie bronić swojej przestrzeni powietrznej

Słowacja ogłosiła w piątek w Bratysławie decyzję o dostawie do Kijowa trzynastu myśliwców MiG-29, po tym jak Polska poinformowała o dostawie jednego na Ukrainę. „Pierwsza partia” z czterech takich urządzeń. te dostawy „Pomoże nam skutecznie bronić naszego nieba”.— powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w przesłaniu z podziękowaniami dla Słowacji na Twitterze. „Tworzy się latający sojusz!” Wreszcie, w przededniu wygaśnięcia w sobotę międzynarodowego porozumienia w sprawie eksportu zboża z Ukrainy, ONZ zaznaczyła, że ​​dyskusje na ten temat trwają.

READ  Rosyjski gubernator regionu powiedział, że bojownicy Grupy Wagnera posuwają się w kierunku Moskwy