Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co zapamiętać z 16 marca

Co zapamiętać z 16 marca

Polska dostarczy Ukrainie pierwszą partię czterech myśliwców bombardujących MiG-29, co jest bezprecedensową decyzją dla państwa członkowskiego NATO od lutego 2022 roku.

Podczas gdy Kijów prosił zachodnich sojuszników o wysłanie nowoczesnych myśliwców bombardujących, Polska ogłosiła w czwartek 16 marca, że ​​dostarczy Ukrainie pierwszą partię czterech myśliwców bombardujących MiG-29. Jednocześnie Stany Zjednoczone uznały, że rozmowa między prezydentami Ukrainy i Chin Wołodymyrem Zełenskim i Xi Jinpingiem „bardzo dobra rzecz”.

Franceinfo powraca do najważniejszych wydarzeń nadchodzącego dnia Wojna na Ukrainie.

Polska dostarczy Ukrainie bombowce

W czwartek prezydent RP poinformował, że Polska dostarczy Ukrainie pierwszą partię czterech myśliwców bombardujących MiG-29. Ta dostawa, o którą prosi Kijów, będzie pierwszą taką dostawą od członka NATO od początku konfliktu w lutym 2022 roku. „W najbliższych dniach przekażemy (…) na Ukrainę cztery w pełni sprawne samoloty”Jak powiedział dziennikarzom Andriej Duda.

polska decyzja „nic nie zmieniaj” Rzecznik Białego Domu John Kirby został wkrótce potem zapewniony, że Amerykanie odmówią zrobienia tego samego. W odpowiedzi na Deklarację Warszawską rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat powiedział: „MiG-y nie rozwiążą problemów, potrzebujemy F-16. Ale MiG-y pomogą zbudować nasze możliwości”.

Waszyngton zachęca do dialogu między Kijowem a Pekinem

Rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Chin Xi Jinpingiem – To byłaby bardzo dobra rzecz.— powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Podkreślając, że Stany Zjednoczone „zachęcać” John Kirby powiedział dawno temu: „Uważamy, że dla Chińczyków bardzo ważne jest wysłuchanie punktu widzenia Ukraińców, a nie tylko punktu widzenia (Władimira) Putina” – dodał.

Śledczy ONZ twierdzą, że nie zaobserwowali ludobójstwa na Ukrainie

Śledczy ONZ nie zaobserwowali żadnego ludobójstwa na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj. Tak powiedział dziennikarzom Eric Moss, jeden z trzech komisarzy prowadzących śledztwo. Zalecają jednak dalsze badania na ten temat, podkreślając „Niektóre aspekty mogą rodzić pytania dotyczące tej zbrodni”..

Polska rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską

Polska twierdzi, że całkowicie rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską wspierającą atak Moskwy na Ukrainę. Cała sieć została zdemontowana.— powiedział w czwartek w radiu PR1 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podejrzanych zatrzymano po wykryciu ukrytych kamer, które zostały umieszczone na ważnych drogach i węzłach kolejowych, rejestrujących i transmitujących dane o ruchu drogowym. „To była grupa szpiegowska, grupa ludzi, która zbierała informacje dla tych, którzy zaatakowali Ukrainę”.Szczegóły ministra. „Zagrożenie było realne”Upierał się, nie wyjaśniając.

READ  Pozwolenie zdrowotne jest obowiązkowe we Włoszech od 6 sierpnia