Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni.  Wojna na Ukrainie: rosyjskie ataki na Bachmuta gwałtownie spadły w ostatnich dniach

bezpośredni. Wojna na Ukrainie: rosyjskie ataki na Bachmuta gwałtownie spadły w ostatnich dniach

11:10

Pożar na rosyjskiej granicy

Jak poinformowały agencje TASS i RIA, w siedzibie Oddziału Granicznego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji w Rostowie nad Donem wybuchł pożar. Świadkowie słyszeli eksplozje lub odgłosy wybuchu, zanim wybuchł pożar. Krążą filmy, na których widać unoszący się w powietrzu dym.

10:59

Rzym oskarża Grupę Wagnera o wyznaczenie ceny za głowę włoskiego ministra obrony

Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, rzekomo zwrócił się do rosyjskiej grupy najemników Wagner, według włoskich służb wywiadowczych, o pozbycie się ministra obrony Guido Crocito. Według gazety Il Foglio. Według doniesień najemnicy otrzymali 15 milionów dolarów szefa włoskiego ministra obrony Guido Crosetto.

10:36

Chiński dron został zestrzelony w Słowenii

Ukraińscy żołnierze zestrzelili chińskiego drona w pobliżu miasta Słowiańsk na wschodzie Ukrainy. Bezzałogowy statek powietrzny (UAV) został wystrzelony z terytorium kontrolowanego przez Rosję w piątek wieczorem, po czym został zestrzelony przez siły ukraińskie z małej wysokości we wczesnych godzinach sobotnich. Dron był Mugin-5, komercyjnym dronem wyprodukowanym przez chińską firmę Mugin Limited w Xiamen na wschodnim wybrzeżu Chin. Firma potwierdziła CNN, że dron był ich komórką, mówiąc, że to „wyjątkowo niefortunne”. Dron można kupić za około 15 000 USD w chińskich witrynach e-commerce. Został zmodyfikowany do przenoszenia bomby, którą siły ukraińskie zdołały zniszczyć. Mugin Limited powiedział, że potępił używanie swoich produktów do celów wojskowych i zaprzestał ich sprzedaży do Rosji lub Ukrainy, gdy wybuchła wojna.

10:19

Kolejne 3000 cywilów przebywa w Bachmucie

Według gubernatora obwodu donieckiego w Bachmucie przebywa 3 tys. mieszkańców, w tym 33 dzieci. „Są ludzie, którzy absolutnie odmawiają wyjazdu” – powiedział, dodając, że trwają działania ewakuacyjne.

10:01

Polska twierdzi, że rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską

Polska twierdzi, że całkowicie rozmontowała rosyjską siatkę szpiegowską wspierającą atak Moskwy na Ukrainę. „Cała sieć została zdemontowana” – powiedział w rozmowie z PR1 polski minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „To była grupa szpiegowska, grupa ludzi zbierających informacje dla tych, którzy zaatakowali Ukrainę” – dodał. Minister podkreślił, że „zagrożenie było realne”, nie podając bliższych szczegółów.

READ  Zatrzymany w Guantanamo Bay pokazuje szczegóły swoich tortur z rąk CIA

Według prywatnej polskiej rozgłośni radiowej RMF FM, sześciu podejrzanych zostało zatrzymanych po wykryciu ukrytych kamer, które zostały umieszczone na ważnych drogach kolejowych i węzłach, rejestrujących i transmitujących dane o ruchu drogowym.

09:40

Cała Ukraina została postawiona w stan pogotowia przed atakiem lotniczym

Według ukraińskich władz wojskowych z Białorusi wystartowały myśliwce.

09:29

Stany Zjednoczone twierdzą, że podjęły działania w celu ochrony poufnych informacji drona

Według rzecznika Białego Domu Johna Kirby’ego w CNN, Stany Zjednoczone „podjęły kroki”, aby zapewnić, że dron lub jego wyposażenie nie wpadnie w ręce wroga. Według niego dron mógł się rozbić i zatonąć na obszarze o głębokości od 1200 do 1500 metrów.

Powiedział, że nawet gdyby Rosji udało się odzyskać szczątki, Stany Zjednoczone podjęły kroki w celu ochrony wszelkich wrażliwych informacji.

09:19

Ruch rosyjskich statków na Morzu Czarnym

Według ukraińskich władz wojskowych Rosja podejmuje działania na Morzu Czarnym. Mówi się, że Rosja wycofała na kilka godzin 20 okrętów i wiele jednostek ze swojej floty pomocniczej.

09:04

Wielka Brytania szacuje, że w Bakhmut zginęło i zostało rannych od 20 000 do 30 000 bojowników Wagnera

Według brytyjskiego doradcy wojskowego, Iana Stubbsa, od maja rosyjscy dowódcy wojskowi poświęcają jednostki wojskowe i marnują zasoby strategiczne dla niewielkich korzyści taktycznych. Wielka Brytania oszacowała, że ​​na każdą zdobytą milę zginęło lub zostało rannych ponad 800 rosyjskich żołnierzy, z czego zdecydowana większość to bojownicy Wagnera.

08:52

Rosja ostrzega Stany Zjednoczone przed możliwą eskalacją w przestrzeni powietrznej

Amerykański ambasador w USA Anatolij Antonow powiedział, że gdyby Stany Zjednoczone zaczęły zestrzeliwać rosyjskie samoloty w neutralnej przestrzeni powietrznej, byłoby to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny Rosji.

08:21

Rok temu bomba uderzyła w scenę w Mariupolu

Rok temu Rosja celowo i brutalnie zrzuciła potężną bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Obok budynku widniał napis „Dzieci”, obok którego nie można było przejść obojętnie. Setki ludzi ukrywały się tam przed bombardowaniem. I dodajemy: „Nie wybaczymy ani jednego życia zmarnowanego przez jego okupantów. Pamiętamy o wszystkich, którzy zabili rosyjskiego terrorystę”. Według ukraińskich władz w tym bombardowaniu zginęło 300 osób.

READ  Gazociąg Nord Stream 2 ofiarą wycieku gazu na Morzu Bałtyckim

08:11

Francja została oskarżona o spowolnienie wartego dwa miliardy euro kontraktu zbrojeniowego z Unią Europejską

Według brytyjskiej gazety The Telegraph, Francja spowolniła transakcję zakupu broni przez Unię Europejską o wartości 2 miliardów euro. Francja zleciłaby produkcję tej amunicji w ramach bloku. „Paryż chciał gwarancji, że wspólna umowa zbrojeniowa przyniesie korzyści tylko firmom z siedzibą w Unii Europejskiej” – napisała gazeta.

08:05

Rosja może przygotowywać się do nowej serii masowych cyberataków na Ukrainę

Według raportu badawczego firmy Microsoft sporządzonego przez Reuters, Rosja może przygotowywać nowe cyberataki na Ukrainę. Od stycznia 2023 r. Microsoft monitoruje działania rosyjskich cyberzagrożeń i dostosowuje się, aby zwiększyć zdolność do niszczenia i gromadzenia danych wywiadowczych na temat Ukrainy oraz partnerskich zasobów cywilnych i wojskowych. Sektor energetyczny i obronny są najbardziej narażone na cyberataki. Microsoft ujawnił szczególnie wyrafinowany rosyjski zespół hakerski, który testuje „dodatkowe możliwości podobne do oprogramowania ransomware, które można wykorzystać”.

07:53

Dziewięć krajów dostarczy Ukrainie 150 czołgów Leopard

Podczas wideokonferencji Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy dziewięć krajów zobowiązało się dostarczyć Ukrainie ponad 150 czołgów Leopard 2.

07:40

Rozmach rosyjskich ataków na Bachmuta wygasł

Według US Institute of War liczba ataków w Bachmucie i jego okolicach znacznie spadła w ostatnich dniach. Jednym z wyjaśnień byłby brak amunicji dla żołnierzy grupy najemników Wagnera. Chociaż Wagner zdobył małe miasteczka wokół Bakhmuta, według Southwest te „uderzenia są lokalne i oportunistyczne”. Według IPI „jest prawdopodobne, że atak Wagnera na Bakhmuta coraz bardziej zbliża się do punktu kulminacyjnego” i „atak nie wystarczy, aby schwytać Bakhmuta”.

07:23

30 armat carskich przekazanych Ukrainie zostanie zastąpionych w ciągu roku

Francja obiecała na początku roku dodatkowe 12 dział Cezar, które zostaną dodane do już dostarczonych 18 dział Cezara, oprócz 19, które Dania obiecała w Kijowie w połowie stycznia.

07:11

Kwestię drona omówili ministrowie obrony Rosji i Ameryki

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiali telefonicznie w środę z inicjatywy strony amerykańskiej, dzień po przechwyceniu przez rosyjski samolot nad Morzem Czarnym amerykańskiego drona.

07:00

Dzień dobry !

Witamy na tym kanale na żywo poświęconym wojnie na Ukrainie.