Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Utrata dwóch i pół tony uranu ze stanowiska w Libii

Utrata dwóch i pół tony uranu ze stanowiska w Libii

W środę, 15 marca, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w oświadczeniu wysłanym do Agence France-Presse, że z miejsca w Libii zniknęło około 2,5 tony naturalnego uranu.

Podczas wtorkowej wizyty inspektorów ONZ „Odkryto, że 10 kontenerów zawierających około 2,5 tony uranu naturalnego w postaci koncentratu uranu („żółty placek”) nie znajdowało się w miejscach wskazanych przez władze.Dyrektor generalny Rafael Grossi napisał w raporcie dla państw członkowskich.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zapowiada, że ​​przeprowadzi kontrole „uzupełniający” Do Wyjaśnili okoliczności zaginięcia tego materiału jądrowego oraz jego obecne miejsce.. Na odpowiedniej stronie internetowej nie podano żadnych szczegółów.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powinna nadzorować demontaż broni jądrowej w Libii

Program nuklearny został porzucony w 2003 roku

Libia porzuciła swój program rozwoju broni jądrowej w 2003 roku pod auspicjami byłego przywódcy Muammara Kaddafiego.

Od upadku w 2011 roku, po czterdziestu dwóch latach dyktatury, kraj pogrążył się w poważnym kryzysie politycznym, z konkurującymi siłami stacjonującymi na wschodzie i zachodzie, niezliczonymi milicjami i najemnikami rozsianymi po całym kraju, na tle zagranicznej interwencji.

O władzę walczą dwa rządy, jeden z siedzibą w Trypolisie i uznany przez ONZ, a drugi wspierany przez wschodniego libijskiego siłacza, feldmarszałka Khalifę Haftara.

Przeczytaj także: Wybory w Libii: nowy plan ONZ przetestowany przez rywalizację

Świat z Agence France-Presse

READ  Siły rosyjskie wycofują zapasy starych czołgów T-54, które były produkowane w latach 50