Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o rakiecie, która spadła na Polskę

HANDOUT/AFP Polscy eksperci na miejscu upadku rakiety w miejscowości Przyodo w pobliżu granicy z Ukrainą.

HANDOUT/AFP

Polscy eksperci na miejscu upadku rakiety w miejscowości Przyodo w pobliżu granicy z Ukrainą.

Międzynarodowy – wezwał ambasadora RP w Moskwie. Napięcia nieznacznie wzrosły we wtorek po południu, 15 listopada, po W Polsce zginęły dwie osoby Zginął od pocisku, który spadł pod koniec popołudnia we wsi Przyodo w pobliżu granicy z Ukrainą. Rosyjski dyplomata powiedział, że rosyjski MSZ wezwał polskiego ambasadora na Kreml dzień po strzelaninie.

Wezwanie ambasadora RP do MSZ Rosji— poinformowała w telegramie rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa, nie podając dalszych szczegółów.

Przyodo, Polska
Zrzut ekranu Map Google Przyodo, Polska

Zrzut ekranu Map Google

Przyodo, Polska

Po podżeganiu społeczności międzynarodowej w obliczu tego, co może się wydarzyć Rosyjski atak na terytorium członkaNATO, Prezydent RP Andrzej Duda szybko się zatrzymał. Twierdził, że w tym momencie nie ma niezbity dowód” O pochodzeniu śmiercionośnego wystrzelenia rakiety. Najprawdopodobniej produkcja rosyjska. Według niego, czemu Rosja zaprzecza. „ Śledztwo jest w toku”.Zaznaczył, że był to wypadek. odosobniony.

błąd w dowodzie?

Jak wskazano The New York TimesI Co cytują eksperci wojskowi, w rzeczywistości nie ma potwierdzenia, że ​​pocisk został faktycznie wystrzelony przez armię rosyjską. Według amerykańskiej gazety rakiety produkcji rosyjskiej są używane przez Kijów i Moskwę. Mógł to być również pocisk wystrzelony przez Moskwę, który zboczył z trajektorii po przechwyceniu przez ukraiński system obrony przeciwrakietowej, a nie celowe uderzenie.

na mnie Informacje o Francji Były szef francuskiej misji wojskowej przy ONZ Dominique Trinquant również uważał, że był to bardziej błąd niż celowy atak. Śledztwo szybko ustali, czy rzeczywiście są to rosyjskie pociski. Jeśli tak, to prawdopodobnie było to błędne nakierowanie pocisków, a nie celowa próba uderzenia w Polskę”.On mówi.

„Po raz kolejny pokazuje to, że naprowadzanie rosyjskich rakiet jest problemem, nawet jeśli mogą wymyślić wymówkę w stylu„ Sygnały GPS są mylone przez Zachód i dlatego nasze rakiety nie działają dobrze ””, dodaje.

READ  „Wspaniały zew, aby to zmienić”: Charlene z Monako na dobrowolnej podróży z dala od Alberta?

zboczona ukraińska rakieta

Może to być również skręcający ukraiński pocisk, jak zawsze pokazywano Informacje o Francji Pułkownik rezerwy Pierre Servent, ekspert wojskowy. z przodu „Deszcz pocisków i dronów” Rosjanie na Ukrainie, to możliwe „Ukraińskie systemy obrony przeciwlotniczej chybiły celu lub mogły trafić w rosyjskie pociski, a uderzenie i trajektoria pocisku mogły skłonić go do kontynuowania trajektorii, z częścią wraku ukraińskich pocisków na terytorium Polski”.. Jest to również preferowany wybór Amerykanów, zgodnie z pierwszymi elementami śledztwa, które zostały przekazane agencji. Władze Palestyńskie.

Na razie są to tylko hipotezy i nikt nie odważy się uwierzyć w celowe rosyjskie uderzenie. Nie bez powodu: gdyby tak było, można by powołać się na Artykuł 5 NATO, który stanowi, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich pozostałych członków. Uruchomiłoby to mechanizm reakcji wobec Moskwy.

W oczekiwaniu na dalsze informacje przywódcy supermocarstw G7 (USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Japonii) pilnie spotkali się w Indonezji, na marginesie szczytu G20. Rozpoczęło się też spotkanie NATO w Brukseli.

Zobacz też w The Huffpost: