Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co wiemy o ostatnim amerykańskim żołnierzu, który opuścił Afganistan?

Mężczyzna idzie samotnie po asfalcie przed wejściem na pokład samolotu: to najnowszy obraz obecności USA w Afganistanie. Dwudziestoletnia obecność USA w Afganistanie zakończyła się w poniedziałek wieczorem. Ostatni żołnierze amerykańscy Zostaw afgańską glebę Ponad dzień przed terminem, który początkowo ustalono we wtorek wieczorem.

Talibowie, którzy doszli do władzy 15 sierpnia, świętują swoje zwycięstwo w Afganistanie po nocnym wyjeździe ostatnich żołnierzy amerykańskich, kładąc kres wyniszczającej 20-letniej wojnie i otwierając nowy rozdział pełen wątpliwości dla kraju. Les Americains étaient entrés en Afganistan en 2001, à la tête d’une coaition internationale, pour chasser du pouvoir les talibans en raison de leur refus de livrer le chef d’Al-Qaïda, Oussama Ben Laden, aprèsats du les w 2001 Stany Zjednoczone Ameryki.

Ambasador USA Ross Wilson i generał Chris Donahue są ostatnimi Amerykanami, którzy opuścili kraj. Dwaj mężczyźni weszli na pokład jako ostatni.

„Ostatni samolot C-17 wystartował z lotniska w Kabulu 30 sierpnia” o 19:29 GMT, generał Kenneth McKenzie, który kieruje dowództwem centralnym, od którego zależy Afganistan, powiedział na konferencji prasowej.

Kim jest Chris Donahue?

Od tego czasu frazes obiega świat: chodzi o mężczyznę w ekwipunku bojowym, z hełmem i karabinem w dłoni, z zamkniętą twarzą, który w pośpiechu spływa rampą wjazdową z poczekalni. To jest generał Chris Donahue.

drOpublikowany zaledwie kilka tygodni temu w Afganistanie, w związku z misjami infiltracji i bezpieczeństwa wokół lotniska w Kabulu, Kris Generał Donahue Dwie 52-letnie gwiazdy: był kilkakrotnie wysyłany do Afganistanu, Iraku, Syrii, a nawet Europy Wschodniej, według USA dziś.

Specjalista od operacji zagranicznych, kierował konkretnie Połączonym Dowództwem Operacji Specjalnych, które koordynuje jednostki sił specjalnych z różnych gałęzi armii amerykańskiej.

W tweecie, przekazywanym tysiące razy, XVIII Korpus Powietrznodesantowy Stanów Zjednoczonych pochwalił rozmieszczone siły: „To była bardzo wymagająca, stresująca i złożona misja, z ciągłymi zagrożeniami. Nasi żołnierze wykazali się odwagą, dyscypliną i empatią”.

Według USA Today Christopher Donahoe został wysłany w tym miesiącu do Afganistanu, aby pomóc w zabezpieczeniu wyjazdu z Kabulu. Według amerykańskich mediów ten były wysokiej rangi specjalny asystent szefa sztabu sił zbrojnych był oddelegowywany siedemnaście razy do Afganistanu, Iraku, Syrii, a nawet Europy Wschodniej.

READ  Londyn zwiększa presję na UE w sprawie „zmian” w ustaleniach celnych po Brexicie

Amerykańscy dyplomaci opuścili już Kabul, a ostatnia ewakuacja miała miejsce w poniedziałek wieczorem.

„Jestem tutaj, aby ogłosić, że wycofanie się USA z Afganistanu zostało zakończone, a także misja wojskowa ewakuacji obywateli amerykańskich. Ostatni samolot wystartował z lotniska w Kabulu po południu 30 sierpnia. Oznacza to koniec ewakuacji wojskowej …, ale także koniec 20-letniej misji w Afganistanie, która rozpoczęła się wkrótce po 11 września 2001 r.” – Kenneth McKenzie, szef Dowództwa Centralnego, które nadzoruje operacje armii na Bliskim Wschodzie, potwierdził generałowi piechoty morskiej podczas Pentagonu. odprawa.

>> Czytaj także – Afganistan: Dlaczego Państwo Islamskie może być zagrożeniem dla talibów?

„do ostatniej chwili”

Od 14 sierpnia w ciągu 18 dni samoloty Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników ewakuowały z międzynarodowego lotniska Hamida Karzaja ponad 123 000 cywilów. Pomimo tego gigantycznego transportu powietrznego armia amerykańska przyznała, że ​​nie była w stanie ewakuować z Afganistanu tylu osób, ile by chciała.

„Jeśli ewakuacja wojskowa zostanie zakończona, misja dyplomatyczna mająca na celu zapewnienie, że bardziej kwalifikujący się obywatele amerykańscy i afgańscy, którzy chcą wyjechać, mogą to zrobić” – kontynuował generał McKenzie. Bo mimo gigantycznego transportu powietrznego armia amerykańska przyznała, że ​​nie może ewakuować z Afganistanu tylu osób, ile by chciała.

„Nie byliśmy w stanie ewakuować wszystkich, których chcieliśmy ewakuować” – powiedział generał, dodając, że ewakuacje zakończyły się „około 12 godzin” przed ostatecznym wycofaniem się, ale siły amerykańskie pozostały przygotowane. Ewakuuj każdego, kto może przybyć na lotnisko „do ostatniej chwili”.

Od 14 sierpnia w ciągu 18 dni samoloty Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników ewakuowały z międzynarodowego lotniska Hamida Karzaja ponad 123 000 cywilów.