Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co to są klawesyny i jak je monitorować?

Co to są klawesyny i jak je monitorować?

Znane z tego, że są jednym z najpiękniejszych rojów meteorów w roku, Lirydy są także jednymi z najstarszych znanych rojów meteorów. Szczytowe natężenie wystąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Deszcz meteorytów Lyres, który rozpoczął się 16 kwietnia, osiągnie szczyt w nocy z niedzieli 21 kwietnia na poniedziałek 22 kwietnia oraz z 22 na 23 kwietnia. Będzie można zaobserwować do 18 meteorów na godzinę, Szacunki NASAAmerykańska Agencja Kosmiczna.

wiadomo, że jest „Jeden z najpiękniejszych rojów meteorów w roku”Według Weather Channel* podobnie jest z gitarami „Jeden z najstarszych znanych rojów meteorów”NASA dodaje. Zjawisko to obserwowane jest od 2700 lat, a pierwsza pisemna wzmianka o tym zjawisku pochodzi z -687 roku p.n.e., autorstwa Chińczyków.

Co to są lirydaty?

Konkretnie, każdego kwietnia Ziemia przechodzi przez tę gromadę gwiazd spadających z komety C/1861 G1 Thatcher. Za każdym razem, gdy przechodzi przez nasz Układ Słoneczny – co 415 lat – pozostawia po sobie gruz, który zderza się z naszą atmosferą i zapala się.

„Lirydy są znane ze swoich szybkich i jasnych meteorów. Chociaż nie są tak szybkie i tak liczne jak słynne Perseidy w sierpniu, mogą zaskoczyć obserwatorów obserwacją do 100 meteorów na godzinę.– podaje amerykańska agencja.

Jak je monitorować?

Mamy nadzieję, że będziemy obserwować to zjawisko jak najczęściej. „Lepiej byłoby przebywać poza dużymi miastami ze względu na zanieczyszczenie światłem”.Weather Channel ostrzega. „Dla tych, którzy mają szczęście mieszkać na wsi, mają ogród i są stosunkowo daleko od zanieczyszczeń świetlnych: będą musieli nocą spojrzeć na północny wschód, w stronę gwiazdozbioru Liry”.Dodaje specjalistyczną witrynę. Nie będzie konieczności posiadania teleskopu, bo meteor będzie można zobaczyć gołym okiem… jeśli niebo będzie wystarczająco czyste.

Aby znaleźć radiant, czyli punkt wyjścia Liry, trzeba będzie spojrzeć w stronę konstelacji Lutni, w pobliżu gwiazdy Vega, jednej z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Aplikacje na smartfony pozwalają, gdy urządzenie jest skierowane w niebo, określić położenie gwiazd i wyświetlić ich nazwy. „Na harfy lepiej patrzeć z dala od ich blasku: będą wydawać się wyższe i bardziej dramatyczne”.NASA radzi.

READ  Asteroidy byłyby bardziej ekscytujące niż Mars do kolonizacji kosmosu

Gdzie najlepiej je widać?

Mieszkańcy północnej części Francji będą mogli cieszyć się tym niebiańskim widowiskiem. „Współczesne warunki zapobiegające huraganom powinny oczyścić niebo, w tym w nocy z 22 na 23 kwietnia”.Oczekiwać Kanał pogodowy. Niestety dla osób mieszkających na południu Francji „W dalszym ciągu będziemy dotknięci kompleksem niskiego ciśnienia w Morzu Śródziemnym, który przyniesie ze sobą chmury i deszcz”..

„Niestety, Czasopismo naukowe dodaje Sciences et Avenir, w roku 2024 Księżyc zacznie działać: 24 kwietnia będzie pełnia, a zatem tuż przed nią znajdzie się w fazie rosnącego garba. Jej blask grozi ograniczeniem widoczności tego zjawiska.

*Właścicielem Weather Channel jest Grupa Figaro