Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co się stało ze starym Instytutem św. Kazimierza w Vaudrecourt?

Pensjonat rodzinny Solidaritoit znajduje się w jednym z pomieszczeń dawnego Instytutu Świętego Kazimierza de Vaudricourt. (© Anne Sophie Hourdeaux / Croix du Nord)

Noszone przez polskich księży od 30 lat, Instytut św. Kazimierza w Vaudrecourt (Pas de Calais) Zamknięte W 1981 roku powstał tam nowy projekt: Emerytura rodzinna, z przedsiębiorstwem społecznym Solidaritoit, Połączony z dachami nadziei. Wyjaśnimy ci wszystko.

Szkoła z internatem od 30 lat

Instytut Świętego Kazimierza jest w sprzedaży od kilku lat. Był to jeden z klejnotów polskiej obecności w Pas-de-Calais. Została stworzona przez polskich Ojców Kaplicy Niepokalanej Maryi w latach 50. XX wieku.

W tym czasie polscy księża prowadzili już w Pythonie dwie szkoły dla polskich dzieci pałacowych, w tym St. Vast College. Szukali większego miejsca. Znaleźli zamek w sercu ogromnej posiadłości w Vaudrecourt, Zamek Hallway, który pochodzi z 1867 roku, a następnie był własnością osoby prywatnej.

W 1951 r. polscy księża założyli w tym miejscu internat św. Kazimierza, który pomieści do 80 uczniów. Ostatni uczniowie wyjechali w 1981 roku. Polscy księża, którzy założyli tam swój dom spokojnej starości, pozostali tam do około 2010 roku.

Wejście do dawnej szkoły z internatem Institut St. Casimir de Vaudricourt.
Wejście do dawnej szkoły z internatem Institut Saint Casimir de Vaudricourt. (© Anne Sophie Hourdeaux / Croix du Nord)

16 hektarów

Na 16-hektarowej działce w sercu dużego parku znajduje się kilka budynków. Szkoła z internatem św. Kazimierza przy wejściu do posiadłości została sprzedana w 2008 r. miastu Vaudricourt. W innym budynku powstała Szkoła Miejska Marcassins.

To Fondation du Possible, firma zajmująca się nieruchomościami Relais, która od końca 2020 r. jest obecnie właścicielem budynków (z wyjątkiem szkoły, która nadal jest gminą).

Fondation du Possible powierzyła zarządzanie budynkiem Solidaritoit, filii Toits de l’Espoir z siedzibą w Bruay-la-Buissière.

Solidaritoit ma dwa bieguny: to firma integrująca biznes, która specjalizuje się w remontach domów; A także społeczna agencja nieruchomości. Solidaritoit zatrudnia około dwudziestu pracowników, z których połowa jest w stanie fuzji – wyjaśnia Jan Philbin, który w Solidaritoit odpowiada za część integracyjną.

READ  Słaby wzrost PKB w Kanadzie

Przedsiębiorstwo społeczne szukało miejsca na pierwsze pensjonaty i biura. Będzie to jeden z budynków Institut Saint-Casimir de Vaudricourt, dawnej szkoły z internatem o powierzchni 1500 metrów kwadratowych.

Czym jest pensjonat?

Dla Solidaritoit Vaudricourt to pierwsze doświadczenie z mieszkalnictwem socjalnym. Chodzi o oferowanie mieszkań osobom niestabilnym w inny sposób. Mieszkanie jest wynajmowane po niskich cenach określonej grupie odbiorców, ze skromnymi dochodami, z pracą lub bez.

Od lata 2021 mieszka tam siedem osób. Za kilka miesięcy będzie to 23, w wielu mieszkaniach.

„Każde studio jest niezależne, ale istnieje szersza dynamika, ze wspólnymi przestrzeniami, wsparciem i obecnością, dzięki czemu ludzie nie są pozostawieni sami”, wyjaśnia Yann Fillebeen.

Ten pensjonat to nie tylko tanie miejsce na pobyt. Proponuje się wspólne istnienie i życie.

Aby była to przestrzeń mieszkalna otwarta na zewnątrz, biorąc pod uwagę wielkość miejsca, zaprojektowano większy projekt. To da ludziom pracę nad integracją, innym DNA Solidaritoit!

Na terenie dawnego Instytutu św. Kazimierza przygotowywana jest bezpieczna farma edukacyjna, która zostanie otwarta wiosną 2022 roku.
Na terenie dawnego Instytutu św. Kazimierza przygotowywana jest farma edukacyjna, która zostanie otwarta wiosną 2022 roku. (© Anne Sophie Hourdeaux / Croix du Nord)

Farma edukacyjna już wkrótce

Jakie działania znajdzie się na 16-hektarowym terenie?

  • Farma edukacyjna z kurczakami, owcami, kucykami, kozami… otwarta na zewnątrz
  • Targ ogrodniczy o powierzchni 3000 metrów kwadratowych
  • rynek
  • Schronisko turystyczne
  • Warsztaty
  • las do ochrony

Wszystko będzie gotowe za około rok. Powinny też pojawić się inne aktywności, są jeszcze rzeczy do zbudowania. „Chęć rozwoju działalności gospodarczej w celu tworzenia miejsc pracy” – wyjaśnia Yan.

Stary Zamek Korytarz.
Stary Zamek Korytarz. (© Anne Sophie Hourdeaux / Croix du Nord)

Stwórz ducha wioski

Jeden z pozostałych budynków na osiedlu, Château d’Halloy, został całkowicie odnowiony, aby stworzyć apartamenty. Powstał tam wspólny dom dla chrześcijaństwa z siedmioma rodzinami. Jan Philbin i jego rodzina mieszkają tam od kilku tygodni. „Te dwa projekty są oddzielne, ale będą między nimi mosty. Celem jest stworzenie wiejskiego ducha na osiedlu.”

READ  Jezioro: Uzyskanie pozwolenia na budowę (Warszawa, Polska)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Zauważ, że możesz śledzić Actu Pas-de-Calais w przestrzeni Mon Actu. Za pomocą jednego kliknięcia, po rejestracji, znajdziesz wszystkie wiadomości o swoich ulubionych miastach i markach.