Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co musisz wiedzieć o tym wirusie

Co musisz wiedzieć o tym wirusie

Wikimedia Commons Kleszcz Hyalomma marginalatum występuje w południowej Francji, w pobliżu Morza Śródziemnego.

Wikimedia Commons

Kleszcz Hyalomma marginalatum występuje w południowej Francji, w pobliżu Morza Śródziemnego.

Zdrowie – Jeśli nie lubisz małych stworzeń, zaznacz Hyaloma brzeżna Powinien wywołać u ciebie zimny pot. Tym bardziej, że jest to znak „gigantyczny”. Roztocz ten występuje na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego od około dziesięciu lat – a od dziesięcioleci na Korsyce – i nie przenosi boreliozy, ale gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską.

W miarę zbliżania się lata i wzrostu ryzyka ukąszeń oceniamy tę chorobę, która nie dotknęła jeszcze ludzi we Francji.

Znak 8mm

Wirus ten przenoszony jest przez kleszcza olbrzymiego. Mierzą około 8 mm, czyli w zależności od wielkości nawet dwukrotnie większej niż standardowy kleszcz Choisir UFC-Q. Już skoncentrowany w ciepłych regionach Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Bałkanów, jest obecnie obecny w departamentach Pirenejów Wschodnich, Aude, Hérault, Gard, Ardèche, Drôme, Bouches-du-Rhône, Var i Alpes- Morskie. I przysięgam na Korsykę.

Mapa obecności Hyalomma Marginatum we Francji kontynentalnej.
Zdrowie publiczne Francja Mapa obecności Hyalomma Marginatum we Francji kontynentalnej.

Zdrowie publiczne Francja

Mapa obecności Hyalomma Marginatum we Francji kontynentalnej.

Według Santé Publique France (SPF), które opublikowało ostrzeżenie w maju ubiegłego roku, gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską po raz pierwszy wykryto w październiku 2023 r. we Francji u zwierząt gospodarskich, we wschodnich Pirenejach i na Korsyce. ” Chociaż ukąszenia tego kleszcza są rzadkie, mogą wystąpić i spowodować infekcję u ludzi.Mężczyzna Agencja Zdrowia PublicznegoCo dodaje, że od 2016 roku w Hiszpanii wykryto około dziesięciu infekcji u ludzi.

Co to jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska?

Zakażenie to jest spowodowane wirusem, który może powodować kilka objawów: gorączkę, ale także dreszcze i problemy trawienne. W rzadkich przypadkach wirus powoduje chorobę krwotoczną z niekontrolowanym krwawieniem, która może prowadzić do śmierci. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ukąszenie kleszcza. Hyaloma brzeżna. Można się nim także zarazić poprzez kontakt z krwią zakażonego zwierzęcia lub osoby, co zdarza się bardzo rzadko.

READ  Astronauci zostaną wysłani na Księżyc w listopadzie 2024 roku

Aby dowiedzieć się, czy po wstrzyknięciu doszło do zakażenia, Santé Publique France zaleca zwrócenie uwagi w ciągu następnych 14 dni, jeśli nagle poczujesz gorączkę, ból głowy lub ból mięśni i stawów. Jeżeli tak się stanie, skonsultuj się z lekarzem. „W ciągu 30 dni od ukąszenia mogą pojawić się inne objawy związane z chorobą
Inne choroby przenoszone przez kleszcze »
Agencja dodaje.

Jak uniknąć infekcji?

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia zarażenia wirusem jest unikanie ukąszenia przez kleszcza. Aby uniknąć ukąszeń, istnieją środki zapobiegawcze. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że ryzyko ukąszenia jest największe wiosną i latem, na obszarach suchych, porośniętych krzewami, pastwiskami, szlakami turystycznymi, polami, uprawami, sadami, a nawet winnicami.

Jeśli masz pomysł na spacer w tych miejscach, SPF zaleca noszenie jasnej odzieży (aby lepiej widzieć kleszcza), zakrywanie kończyn i noszenie zamkniętych butów. Zaleca się także regularne sprawdzanie organizmu swojego i dziecka. „Ponieważ środki odstraszające skórę mają ograniczoną skuteczność, ich stosowanie nie powinno zastępować wymienionych powyżej środków zapobiegawczych”.określa agencję.

Wreszcie, Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Zaleca użycie przyrządu do usuwania kleszczy lub cienkiej pęsety, aby samodzielnie szybko usunąć małe stworzenie podczas ukąszenia. Jeśli nie posiadasz tych narzędzi, zaleca się wyjęcie ich palcami – zabezpiecz je chusteczką – i zbliż je jak najbliżej skóry, a następnie zdezynfekuj. SPF zaleca również zrobienie zdjęcia roztoczy, aby pokazać je lekarzowi.

Zobacz także na HuffPost :