Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co kryje szalony wzrost budżetu armii algierskiej na 2023 rok?

Co kryje szalony wzrost budżetu armii algierskiej na 2023 rok?

Budżet przyznany armii algierskiej podwoi się w 2023 r., z 9,3 miliarda do 22 miliardów dolarów. Zgłoszone informacje Przez media algierskiepowołując się na ustawę o finansach z 2023 r. przedłożoną Parlamentowi.

To jest standardowy wzrost. Nigdy w historii Algierii, ani w historii większości krajów świata, budżet wojskowy nie odnotował tak dużego wzrostu w ciągu jednego roku. Z 5,3% do 12% Algieria zajmuje obecnie światowy ranking wydatków wojskowych w stosunku do PKB.

Jak na kraj, który nie jest w stanie wojny, jest to co najmniej zaskakujące, a nawet niewytłumaczalne. W wartościach bezwzględnych budżet ten przewyższa budżet takich krajów jak Hiszpania, Turcja, Brazylia, Pakistan i Indonezja. Nawet niektóre z najbogatszych narodów, które są stale zagrożone obcą inwazją, takie jak Tajwan i Polska, nie wymyślają tak wiele.

Algieria czerpie korzyści z nieoczekiwanych zysków ropy i gazu z wyższych cen ropy i gazu. Wzrost ten przekracza nawet to, co przewidziano w przychodach państwa, które wynoszą 11 miliardów dolarów, zgodnie z ustawą o finansowaniu z 2023 r.

Ogromne bogactwo węglowodorów przetworzone przez wojsko

Dążenie Algierii do zapewnienia dominacji wojskowej nad Marokiem nie jest niczym nowym. Algierskie wojsko już na początku 2000 roku rozpoczęło wyścig zbrojeń, czemu sprzyjał silny wzrost cen ropy.

Jednak te wydatki wojskowe pozostają w stagnacji od 2013 roku, kiedy ceny ropy zaczęły spadać. W tym okresie Maroko zmniejszyło różnicę, osiągając w 2022 r. kopertę 50 miliardów dirhamów na budżet obronny.

Korzystając z wyższych cen ropy, cena baryłki mieszanki pustynnej wynosi obecnie 92 USD. Algierscy generałowie po raz kolejny mają środki na realizację swoich ambicji.

Nie wolno nam jednak zapominać, że Algieria jest przede wszystkim krajem produkującym gaz. Korzystając z zadziwiającego wzrostu cen gazu ziemnego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dochody Algierii gwałtownie wzrosły, szczególnie po renegocjacji w górę cen sprzedaży z Madrytem i podpisaniu nowych kontraktów z Rzymem.

READ  Franziska Brantner, niemiecka minister gospodarki: Putin „nie może nas rozdzielić”

Ta poprawa stanu kasy państwowej nie przyniesie korzyści ani ludziom, ani rozwojowi. Jednak dwa lata temu, przed wzrostem cen węglowodorów, algierski reżim stawiał na przetrwanie, jednocześnie stawiając czoła Hirakowi i erozji swoich rezerw walutowych.

Zamiast uczyć się na tym kryzysie i inwestować w rozwój poprzez dywersyfikację gospodarki i kapitału ludzkiego, aby przygotować się na przyszłość, algierski reżim wojskowy widzi swoją siłę jedynie w sile ognia.

Szukasz hegemonii czy preludium do wojny?

W ten sposób generałowie algierscy okazują się wierni swojemu credo, które polega na narzucaniu hegemonii regionalnej poprzez dążenie do supremacji militarnej i osłabianie sąsiadów.

Na miejscu Obrona MinyW pobliżu armii algierskiej ten zdumiewający skok w algierskich wydatkach wojskowych jest uzasadniony między innymi chęcią uregulowania kwestii przejścia na emeryturę w armii algierskiej, odnowienia przestarzałego sprzętu i modernizacji innych, takich jak S-300 system obrony powietrznej i samoloty Su-fighter -30. Przy bliższej analizie to wyjaśnienie jest raczej krótkie.

W kontakcie z Media 24 ekspert wojskowy Abdelhamid Harifi uważa, że ​​Algieria wykorzystuje rosnące ceny gazu i ogromne napływy waluty obcej, aby dogonić zaawansowaną broń. „Od kilku lat obserwujemy ogłoszenia o kontraktach, które nigdy nie doszły do ​​skutku z powodu braku funduszy. Teraz, podczas gdy zbliżenie marokańsko-izraelskie jest postrzegane jako główne zagrożenie przez reżim algierski, wiele kontraktów znajduje się na celowniku. I myślę o S-400. (System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, przypis red.)Rozszerzenie floty T-90 o wersję MS oraz zakup myśliwców stealth Su-57 i bombowca Su-34. Algieria ma teraz środki, aby wynegocjować bardziej komfortową sytuację z Rosjanami, którzy wcześniej odrzucali wiele z tych rodzajów broni” – wyjaśnia Abdelhamid Harifi. Oczywiście, kiedy mówimy w polu widzenia, nie oznacza to, że Algieria je zrozumie.

We wrześniu ubiegłego roku 27 członków Kongresu USA Wysłałem list do Ministra Spraw ZagranicznychAnthony Blinken ostrzegał przed zacieśnieniem stosunków między Algierią a Rosją w zakresie uzbrojenia wojskowego. Na tle wojny na Ukrainie algierskie zakupy postrzegane są jako wsparcie dla konfliktu, który zapewnił Władimir Putin.

READ  Mimo wyzwań izraelska misja na Ukrainie przesunęła się na propolskie

Czy ten wzrost budżetu przyniesie korzyści Stanom Zjednoczonym i mieszkańcom Zachodu, czy też Algieria pozostanie wierna swoim sojuszom w każdych okolicznościach? Warto zadać pytanie.

Ponadto algierski portal Mina Defense podnosi możliwość rozpoczęcia operacji wojskowych za granicą. Rzeczywiście, nowa konstytucja Algierii, przyjęta w listopadzie 2020 r., pozwala wojsku interweniować poza jej granicami. Ambicje Algierii w regionie Sahelu, by zwiększyć swoje wpływy, nie są już tajemnicą, zwłaszcza po wycofaniu się Francji z Mali.

Wreszcie, trudno nie pomyśleć o najgorszym: czy Algieria ma zamiar wojować z Marokiem? W każdym razie, w świetle ostatnich zmian, w tym decyzji Algierii o zerwaniu więzi z Rabatem, zamknięcia przestrzeni algierskiej dla samolotów marokańskich oraz zamknięcia gazociągu Maghreb-europejski, międzynarodowe think tanki nie wahają się już przed ta hipoteza. O scenariusz wojny między dwoma krajami.

w edycja 2022 dla niego Atlas strategiczny regionu Morza Śródziemnego i Bliskiego WschoduFundacja na rzecz Regionu Morza Śródziemnego ds. Studiów Strategicznych (FMES) uważa, że ​​kilka przyczyn może doprowadzić do zbrojnej konfrontacji między Algierią a Marokiem. Wśród nich jest „możliwy pośpiech ze strony algierskich generałów w przypadku upadku reżimu, którego są ostoją”.