Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chufu odkrywa planetę w kształcie piłki do rugby

Planety to nie wszystkie sfery… przynajmniej teTo satelita Chufu do obserwacji planet zewnętrznych Pozwoliło to po raz pierwszy na wykrycie deformacji planety – w pobliżu piłki do rugby – dzięki efektowi grawitacyjnemu jej gwiazdy.

Rzadki ptak, nazywany WASP-103b, znajduje się w konstelacji Herkulesa, w bardzo niewielkiej odległości około 1800 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

Bardzo zniekształcona próbka

Zespół astronomów kierowany przez portugalską astrofizykę Susanę Barros z Uniwersytetu w Porto szukał próbki bardzo zniekształconej ze względu na bliskość swojej gwiazdy, powiedział Jacques Lascar, współautor badania opublikowanego dla AFP. Astronomia i astrofizyka.

„Chcieliśmy sprawdzić, czy możemy wykryć kształt planety, obserwując jej krzywą przejścia”, co oznacza kontrast w świetle, jakie wytwarza gwiazda, gdy przechodzi przed nią. , wyjaśnia astrofizyk z obserwatorium Paris-PSL. Chodzi o to, że gdybyśmy mieli planetę taką jak „piłka do rugby lub piłka nożna przelatująca przed gwiazdą, nie mielibyśmy tej samej krzywej przejścia”.

Planeta bardzo blisko słońca

Deformacja planety miała dostarczyć informacji o jej strukturze wewnętrznej, skalistej lub gazowej. Susanna Barros zauważyła, że ​​„odporność materiału na odkształcenia zależy od jego składu”, W komunikacie prasowym wydanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Aby planeta była tak zniekształcona, musi znajdować się bardzo blisko swojej gwiazdy, aby lepiej podlegać efektowi przyciągania, zwanemu siłą pływową. Jest to ta sama siła, jaką Księżyc i w mniejszym stopniu Słońce wywiera na naszą Ziemię, odkształcając ją okresowo o kilkadziesiąt centymetrów. Stąd jego słynna forma „ziemniaczana”.

WASP-103b jest niezwykle blisko swojej gwiazdy, WASP-103. Około 50 razy bliżej Słońca niż Ziemia. Aż do zrobienia wycieczki w zaledwie 22 godziny, w porównaniu do 365 dni na naszej niebieskiej planecie.

READ  Dzieci, dorośli i pracownicy służby zdrowia... Odkryj nowy uproszczony harmonogram szczepień 2022

W ten sposób WASP-103b jest poddawany ogromnej sile pływowej, która, jeśli nie rozerwie go na strzępy, nadaje mu szczególnie rzadki, oderwany od kuli kształt.

Mam nadzieję, że wkrótce dowiesz się więcej od Jamesa Webba?

Zespół kierowany przez Susannę Barros był w stanie ustalić, że gdyby WASP-130b miał masę półtora raza masy Jowisza, gazowego giganta w naszym Układzie Słonecznym, to jego promień byłby dwa razy większy. „Zdecydowanie jest bardzo rozdęty z powodu gorąca swojej gwiazdy i prawdopodobnie innych mechanizmów” – powiedziała Susanna Barros.

Naukowcy zakładają, że podobnie jak Jowisz ma stałe jądro, otoczone warstwą cieczy, otoczone gazową atmosferą. Ale żeby wyjaśnić, zamierzają mieć czas na obserwację z Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Tym samym „aby lepiej zrozumieć także, jak udało jej się tam dotrzeć” – dodaje Jacques Laskar, przekonany, „że nie mogła urodzić się w tym miejscu”.