Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Christian Estrosi: „Wraz z wojną na Ukrainie sankcje nałożone przez Unię Europejską na Polskę przestają mieć sens”

Christian Estrosi: „Wraz z wojną na Ukrainie sankcje nałożone przez Unię Europejską na Polskę przestają mieć sens”

Christian Estrosi był gościem La Matinale CNEWS w środę 9 marca. Mając na uwadze „świętą unię” zachodnich państw NATO po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, burmistrz Nicei zażądał zniesienia sankcji finansowych nałożonych przez Unię Europejską na Polskę.

Christian Estrosi powiedział dziś rano, że „unijne sankcje wobec Polski nie mają już sensu” i uważa, że ​​tylko Polacy mają „otwarte ramiona” wobec narodu ukraińskiego.

I choć ponad dwa miliony Ukraińców opuściło już swój kraj, aby uniknąć bombardowania, Polska przyjęła do tej pory ponad połowę z nich.

Dlaczego Unia Europejska obwinia Polskę?

Polska kilka lat temu była w otwartym konflikcie z Brukselą o kontrowersyjne reformy sądownictwa realizowane przez prawicowo-populistyczne Prawo i Sprawiedliwość. Napięcia wzrosły od początku października 2021 r., kiedy polski Trybunał Konstytucyjny, instytucja bliska partii rządzącej, orzekł, że niektóre artykuły traktatów UE są „niezgodne” z konstytucją Polski.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. ogłaszać Być „głęboko zaniepokojonym wczorajszą decyzją polskiego Trybunału Konstytucyjnego”.

W tym samym okresie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skazał Warszawę na karę grzywny w wysokości 1 mln euro dziennie za brak niezawisłości polskich sędziów. Uchwała penalizująca niezastosowanie się Polski do orzeczenia TSUE, która 14 lipca nakazała natychmiastowe zaprzestanie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Niedawno Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie wobec Polski. Bruksela skrytykowała dekrety polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujące pierwszeństwo prawa europejskiego nad prawem krajowym.

Zauważył, że od 24 lutego do Francji przybyło nieco ponad 5 tys. ukraińskich uchodźców Premier Jean Castex podczas wizyty w ośrodku dla migrantów w 18. dzielnicy Paryża, wtorek 8 marca.. Dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych szacuje się, że możliwości przyjmowania na terytorium Francji wyniosą około 20 000 osób.

READ  Drużyna Bundesligi współpracuje z Sorare i wkracza w świat NFT