Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny próbują zjednoczyć południe, aby „pokonać małą klikę” Grupy Siedmiu

Chiny mają wielkie ambicje na 14mi Szczyt BRICS pod przewodnictwem Xi Jinpinga, wideo, czwartek, 23 czerwca: To spotkanie pięciu głównych krajów wschodzących (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) zostało otwarte dla innych krajów na południu, „Wstrzyknij więcej pozytywnej energii w świat stojący w obliczu zawirowań i wyzwań”Według Wanga Wenbina, rzecznika MSZ.

To jest ’Zachęcanie społeczności międzynarodowej do zwracania uwagi na kwestię globalnego rozwoju poprzez podejmowanie praktycznych działań, wyjaśnić Dziennik Ludowy, oficjalny organ Komunistycznej Partii Chin. Gazeta donosi, że już w 2017 roku Chiny stworzyły format BRICS Plus, łącząc pięć innych krajów na szczycie, i że teraz chodzi tylko o postęp.

The Czasy globalne Jest bardziej widoczny. Pekin słyszy Przeciwdziałanie tendencji krajów zachodnich do tworzenia małych grup z G7. Chiny zamierzają „Wprowadź świeże powietrze do świata, który obejmuje sprawiedliwy globalny system rządów, a nie system zdominowany przez amerykańską hegemonię”, podsumowując codzienny nacjonalizm. Wokół samego szczytu odbędzie się również kilka wydarzeń, którym powinien również przewodniczyć Xi Jinping, w szczególności Forum Biznesu BRICS 22 czerwca oraz „Dialog wysokiego szczebla w sprawie globalnego rozwoju” 24 czerwca. A ten szczyt odbędzie się bezpośrednio przed nim, Grupa Siedmiu (26-28 czerwca), pod przewodnictwem Niemiec.

Ograniczenia inicjatywy

Jakie kraje mogą być powiązane z BRICS? 19 maja po wirtualnym spotkaniu przygotowawczym ministrów spraw zagranicznych do szczytu odbył się dialog z przedstawicielami Argentyny, Egiptu, Indonezji, Kazachstanu, Nigerii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Senegalu i Tajlandii.

Jeśli dążenie Pekinu do zjednoczenia krajów Południa w celu zwiększenia swojego znaczenia wobec Zachodu jest jasne, to Chiny są świadome ograniczeń swojej inicjatywy. „Skuteczność zgrupowania nie powinna być zmniejszona przez nadmierne uczestnictwo, a grupa ta powinna również chronić się przed potencjalnymi tarciami spowodowanymi różnymi żądaniami lub sprzecznymi interesami”.zauważa ekonomista Chen Fengying w Chiny codziennie.

Nie tylko Indie i Chiny nie rozwiązały sporu granicznego w Ladakhu, ale różnice są również widoczne w kwestii Ukrainy. Spośród 14 krajów, które uczestniczyły w dialogu 19 maja, siedem państw głosowało za rezolucją ONZ popierającą Ukrainę, sześć państw wstrzymało się od głosu i oczywiście Rosja głosowała przeciw. Niemcy zaprosiły także przywódców RPA, Argentyny, Indii, Indonezji i Senegalu na szczyt G7. Krajom tym trudno będzie dołączyć do jakiegoś frontu Przeciwko G7.

Masz 35,64% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.

READ  Dwóch brytyjskich sędziów zasiadających w Hongkongu składa rezygnację z ustawy o bezpieczeństwie narodowym