Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny postępują naprzód, a NASA słabnie

Chiny postępują naprzód, a NASA słabnie

Mars: próbki Chin wracają na Ziemię przed NASA?

Od początku dekady Mars jest obiektem szczególnego zainteresowania największych potęg kosmicznych. Na przykład NASA jest bardzo dumna ze swojego programu Marzec 2020I co do tego ma rację. Główni gracze biorący udział w tej misji, mały helikopter Ingenuity i łazik Perseverance, zostały już wyprodukowane. Absolutnie wyjątkowe rezultaty.

Jeśli pierwszy niestety zakończy swoją karierę pod koniec stycznia, drugi będzie kontynuował eksplorację Krateru Jezero i zbierał bezcenne próbki, które za kilka lat powrócą do domu, wraz z Zwrot próbki Marsa

Zwrot próbki Marsa W turnieju

…a przynajmniej taki jest cel. Bo w praktyce ten niezwykle ambitny program został wyprzedzony przez rzeczywistość. Im więcej czasu mija, tym wyraźniejsze staje się to, że oczy NASA są większe niż brzuch.

W ostatnich miesiącach w kilku potępiających raportach skrytykowano nadużycia programu, które uważają za kosztowne i technicznie nierealne. Krytyka ta nabrała jeszcze większej mocy wraz z publikacją najnowszej recenzji NASA. Wielu ekspertów otwarcie mówi o katastrofalnym planowaniu budżetu projektu. Choć początkowo oczekiwano, że będzie to kosztować około 4 miliardy dolarów, obecnie księgowi agencji szacują, że misja MRS będzie kosztować aż 4 miliardy dolarów. Może więcej niż dziesięć miliardów. W nadchodzących latach rachunek może jeszcze wzrosnąć.

Dlatego też pilne stało się rozpoczęcie od nowa, na solidnych podstawach, ponieważ kwestia ta zaczęła w dużym stopniu obciążać zasoby finansowe Agencji. Problem nabrał takich rozmiarów, że w końcu w sprawę zaangażował się Senat USA, posuwając się nawet do groźby całkowitego anulowania programu.

Chiny są na dobrej drodze

Oprócz ogromnej porażki finansowej i naukowej, która rysuje się na horyzoncie, istnieje jeszcze jeden element, który sprawia, że ​​sytuacja jest jeszcze bardziej żenująca dla jedności Ameryki: Konkurencja z ChinamiNajlepszy wróg Joe Bidena. Podczas gdy Stany Zjednoczone zmagają się z bagnem programu odbudowy Marsa, ich rywal po cichu posuwa się naprzód. Ciężka sytuacja dla Wujka Sama do przełknięcia.

READ  Wiek wszechświata wydaje się być kwestionowany przez gromadę kulistą liczącą 13,8 miliarda lat

Niedawno szefowie Chińskiej Agencji Kosmicznej ogłosili wiadomość o swoim programie montażu. Główna różnica polega na tym, że chińska misja nie obejmuje poszukiwania skarbów w celu odzyskania cennych łupów. W przeciwieństwie do NASA, która będzie musiała śledzić długą podróż Perseverance, wszystko zostanie odzyskane bezpośrednio na miejscu w pobliżu łazika Tianwen-3. Misja jest więc z pewnością mniej ambitna niż misja Amerykanów, ale jest też znacznie prostsza. To mu na to pozwala Postępuj płynnie i bez nadwyrężania budżetu.

Jest oczywiste, że nadal istnieje kilka przeszkód do pokonania. Według chińskich urzędników pojazdy, które pobiorą próbki z powierzchni Marsa, przetransportują je na orbitę, a następnie przeniosą do pojazdu, który sprowadzi je na Ziemię, wciąż nie są gotowe. Ale nie ma się czego wstydzić, zwłaszcza, że ​​NASA nie poszła dalej. Według najnowszego raportu nadzorujących program prawdopodobieństwo, że amerykańska agencja będzie dysponować dojrzałym systemem do 2028 r. – czyli terminu wykorzystania jedynego okna zwrotów zgodnego z powrotami w 2030 r. – wynosi „ Blisko zera „.

Kto wygra wyścig?

Zbliżając się do końca tej dekady, możemy zasadnie zacząć się zastanawiać, czy Chiny będą w stanie wyprzedzić swój amerykański odpowiednik. Jeśli program MRS będzie nadal słabnąć, może okazać się rozwiązaniem Pierwszy kraj, który zwrócił materiały marsjańskie na Ziemię. Jeśli tak, byłoby to A Historyczny sukces Chinktóra coraz bardziej ugruntowuje swoją pozycję superpotęgi w kosmosie.

Nawiasem mówiąc, byłoby to również Mocny cios dla NASAKtóra jest bardzo przywiązana do swojej pozycji lidera w tej dziedzinie i nie do końca jest zadowolona z chińskich sukcesów. Dlatego też wypada będzie ze szczególną uwagą śledzić zwroty akcji zachodzące w MRS i postępy poczynione przez chińską jednostkę, gdyż ta seria może być symptomem Poważna zmiana układu sił w tej branży o ogromnym znaczeniu naukowym i strategicznym.

🟣 Aby nie przegapić żadnych nowości w Journal du Geek, zapisz się wiadomości Google. A jeśli nas lubisz, codziennie rano mamy newsletter.