Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny nuklearne… W obawie przed błędną decyzją Donalda Trumpa szef sztabu podjął ekstremalne środki ostrożności

Gdyby nazwano ostatnią książkę legendarnego amerykańskiego dziennikarza ZagrożenieTo nie bez powodu. Urzędnik Pentagonu był bardzo zaniepokojony Stan psychiczny Donalda Trumpa W ostatnich dniach swojej kadencji Zwłaszcza po ataku na KapitolŻe potajemnie podjął kroki, aby uniknąć wojny z Chinami, albo że prezydent USA nie może zarządzić ataku nuklearnego bez poinformowania go.

Szef Sztabu Armii Stanów Zjednoczonych, Generał Mark Milley zadzwonił do swojego chińskiego odpowiednika, aby zapewnić go, że Stany Zjednoczone nie zaatakują Chin, mówią dziennikarze Washington PostBob Woodward i Robert Costa zostaną zwolnieni w najbliższych dniach.

Zgodnie z zamieszczonymi przeze mnie fragmentami ten Washington Post A CNN, generał Millley zobowiązał się również do niestosowania się natychmiast do potencjalnego ekstremistycznego rozkazu Donalda Trumpa, szczególnie w sprawie użycia broni jądrowej, po klęsce wyborczej republikańskiego prezydenta 3 listopada.

„Demokracja to bałagan”

Gdy amerykański wywiad stwierdził, że Chiny rozważają zbliżający się atak USA, szef sztabu dwukrotnie zadzwonił do generała Li Zuocheng: 30 października, tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, oraz 8 stycznia, dwa dni po ataku zwolenników Donalda Trumpa. W Kapitolu.

„Generale Lee, chcę panią zapewnić, że stan amerykański jest stabilny i wszystko będzie dobrze”, powiedział jej w swoim pierwszym telefonie, zgodnie z tą książką opartą na anonimowych zeznaniach 200 amerykańskich urzędników. Nie zaatakujemy was i nie będziemy prowadzić operacji wojskowych”.

Generał Milley przypomniał swojego chińskiego odpowiednika dwa miesiące później, po tym, jak śmiertelny atak na Kongres USA wstrząsnął amerykańską demokracją i rzucił wyzwanie Donaldowi Trumpowi, by zwyciężył w wyborach Joe Bidena. – Wszystko w porządku – powiedział jej. Ale demokracja bywa chaotyczna.

Ponadto generał Mille wezwał Sztab Generalny do podkreślenia, że ​​jeśli Donald Trump zarządzi atak nuklearny, to powinien zostać poinformowany w pierwszej kolejności. Wszystkich zebranych oficerów poproszono o potwierdzenie, że ich zrozumienie jest prawidłowe, dodali reporterzy Woodward i Costa, na mocy których było to „przysięga”.

READ  Covid: Austria, pierwszy kraj w Europie, który rozważa czwartą dawkę dla niektórych „niezbędnych” pracowników

Zachowanie „ładu międzynarodowego”

Poprosił także ówczesną dyrektor CIA Ginę Haspel i szefa wywiadu wojskowego, generała Paula Nakasone, o monitorowanie wszelkich nieobliczalnych zachowań Donalda Trumpa.

„Niektórzy mogą pomyśleć, że Millie przekroczył swój autorytet i dał sobie nadmierne uprawnienia” – piszą autorzy Danger. Dodali, że jest przekonany, że robi to, co konieczne, „aby nie doszło do historycznego zerwania systemu międzynarodowego, ani przypadkowej wojny z Chinami lub innymi, i aby broń nuklearna (…) nie została użyta”.

Zapytana, amerykańska załoga odmówiła komentarza. Ale republikański senator Marco Rubio z Florydy był oburzony poczynaniami generała Millleya, wzywając Joe Bidena do „natychmiastowego” usunięcia szefa sztabu ze stanowiska.

„Generał Milley próbował usprawiedliwić swoje zachowanie, twierdząc, że rządy wojskowe były bardziej zrównoważone niż przywództwo cywilne”, napisał Rubio w liście otwartym. Dodaje: „To niebezpieczny precedens, który mógłby w przyszłości wykorzystać generał Milley lub inni”. „To grozi złamaniem ugruntowanej w naszym kraju zasady cywilnej kontroli nad wojskiem”.

” on jest szalony „

Generał Millley, podobnie jak Gina Haspel, obawiał się, że Donald Trump przypuści atak na Chiny lub Iran, aby wywołać kryzys i tym samym spróbować utrzymać się przy władzy. „Sytuacja jest bardzo poważna” – powiedział dyrektor CIA. „Czy zamierzamy zaatakować za jego arogancję?” „

Drugie połączenie szefa sztabu z generałem Lee nastąpiło dzień po rozmowie telefonicznej z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która chciała się upewnić, że Donald Trump nie będzie mógł używać kodów nuklearnych.

Setki zwolenników Trumpa i członków grup ekstremistycznych zaatakowało Kongres, gdy parlamentarzyści zebrali się, by poświadczyć zwycięstwo Joe Bidena. Atak, w którym zginęło pięć osób.

Nancy Pelosi zapytała: „Jakie są możliwe środki, aby uniemożliwić niezrównoważonemu prezydentowi zainicjowanie zbrojnej wojny lub uzyskanie dostępu do symboli i zlecenie ataku nuklearnego?” – Jeśli nie mogą go nawet powstrzymać przed atakiem na Kapitol, kto wie, co jeszcze mógłby zrobić? Ona dodaje. „On jest szalony. Wiesz, że jest szalony (…), a to, co zrobił wczoraj, jest kolejnym dowodem jego szaleństwa.”

READ  Wołodymyr Zełenski powiedział Unii Afrykańskiej: „Afryka jest zakładnikiem” Rosji

– Całkowicie się z tobą zgadzam – odpowiedział generał Millie. Ale zapewnia go, że jądrowy łańcuch dowodzenia przechodzi „wiele kontroli”, aby uniknąć niewłaściwego użycia bomby przez prezydenta.