Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński łazik Zhurong wylądował na Marsie w nocy

Po Księżycu Chiny lądują na Marsie i stają się drugim krajem, który z powodzeniem wylądował na Czerwonej Planecie. Fenomenalne osiągnięcie techniczne i cóż za występ po raz pierwszy!

Będziesz także zainteresowany


[EN VIDÉO] Historyczna podróż kreatywności na Marsa
Poniedziałek 19 kwietnia 2021 r. Zostanie zapamiętany jako dzień kreatywności, napędzana silnikiem i sterowana maszyna, która po raz pierwszy poleciała w atmosferę innej planety niż Ziemia. Mars. A ten film, zrobiony przez Wagon Wytrwałości, który został umieszczony około 65 metrów dalej, uwiecznił ten moment. Odkrywamy marsjański helikopter NASA wznoszący się około 3 metrów nad powierzchnią Czerwonej Planety przed lądowaniem po około trzydziestu sekundach. © NASA, JPL-Caltech, ASU, MSSS

Podczas swojej pierwszej niezależnej misji na Marsa Chiny osiągnęły kolosalny techniczny kamień milowy. Tej nocy, po udanym lądowaniu Zhuronga, stało się drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, któremu udało się wylądować Wędrowiec Na Marsie. Były ZSRR zdołał wylądować 3 marca 1971 r. Na desantowej łodzi w dość dobrym stanie, ale łączność została przerwana około 20 sekund po wylądowaniu.

Łazik wylądował w miejscu docelowym, na tak zwanej rozległej równinie Utopia Planetia

Łazik wylądował gładko 40 kilometrów od celu na Utopia PlanetiaRozległa równina położona dalejPółkula północna Marsz. Współrzędne lądowania dla Utopia Planitia to: 109,9 E, 25,1 N.

Lądowanie na Marsie nie jest prostą sprawą. Od początku eksploracji tej planety wiele misji europejskich, radzieckich i amerykańskich zakończyło się niepowodzeniem. NiepowodzeniePodwozie Schiaparelli W 2016 roku pierwszy europejski test na ten temat potwierdził trudność lądowania na Czerwonej Planecie. W marcu 2011 r. Chiny próbowały wysłać plikChiński orbiter Yinghuo-1 Podczas wspólnej misji z Rosją. Ale Sond the Russian Phobos-GruntYinghuo-1, który był na pokładzie, spadł z powrotem do Oceanu Spokojnego kilka miesięcy po wystrzeleniu.

Misja na Marsa musi trwać 90 dni

Waży około 240 Kilogramy, Zhurong powinien działać przez około 90 dni. Wyposażony w sześć zmotoryzowanych kół, które pozwolą mu poruszać się jak krab, Zhurong będzie mógł podróżować do 200 metrów na godzinę. Mieści sześć gadżetów, w tym aparat Laser Bardzo podobny doChemCam Instrument Amerykański statek kosmiczny Curiosity. Dodano do tego kamery optyczne i radar do sprawdzania piwnicy, a Spektrometr, Magnetometr i stacja pogodowa (pomiary temperatury, Nacisk A ty kratka wentylacyjna Szczególnie). Będzie produkować cztery panele słoneczneenergia Konieczne do uruchomienia. Dane zostaną przesłane przez orbitę Tianwen-1 lub nawet sondę Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, jeśli Chiny tego zażądają.

READ  Nagroda Balzana 2021: Wywiad z fizykiem Thibaut Damour

Chiński łazik Zhurong wyląduje dziś na Marsie!

Artykuł autorstwa Remy Decor Wysłany na 14.05.2021

Czy po byłym Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych Chiny staną się trzecim krajem, który bezpiecznie wyląduje na Marsie? Dzisiejsza odpowiedź brzmi: łazik Tianwen-1 przybywa na Czerwoną Planetę.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ma wejść łazik ZhurongAtmosfera Mars zaczyna opadać w piątek wieczorem o godzinie 23 o godzinie 11 minut (UTC) Na Marsie. Dokładniej w południowej częściUtopia Planetia, Na miejscu, którego współrzędne nie zostały jeszcze ujawnione przez Chińską Agencję Kosmiczną. Ten region półkuli północnej jest jednym z najmniej trudnych do wylądowania na Marsie. Do rejestracji SIP Viking 2 z NASA Wylądował w 1976 roku w północnej częściUtopia Planetia.

Mniejsza trudność nie oznacza łatwości

Łazik Zhurong przeżyje słynne siedem minut terroru, niezbędny krok do lądowania na Marsie. Wybierając regionUtopia Planetia Osoby odpowiedzialne za wyprawę dawały sobie wszelkie szanse na bezpieczne wylądowanie. Ten region ma wystarczająco niskie wzniesienie, aby zapewnić sondzie wystarczający czas hamowania, a to jest południowa częśćUtopia Planetia Wiadomo, że jest domem dla bardzo płaskich dużych obszarów i kilku wzgórz z kilkoma wydmami Sobole I duże skały. Elipsa do lądowania to obszar o długości około 100 kilometrów i szerokości około 20 kilometrów.

Chińska sonda Tianwen-1, znajdująca się obecnie na orbicie wokół Czerwonej Planety, przygotowuje się do wylądowania statku kosmicznego Zhurong. © CGTN

Aby wylądować na Marsie, Zhurong użyje osłony termicznej, a parasol Ponad 15 metrów średnicy i rakiety retro. Przed lądowaniem sonda wykorzysta swój system nawigacyjny do określenia najbardziej odpowiedniej lokalizacji. za Czujnik Laserowe obrazowanie ziemi w trzech wymiarach i kamera porównuje ją z obrazami uzyskanymi przez sondę, aby ominąć najbardziej niebezpieczne przeszkody i wyznaczyć najczystsze miejsce do lądowania. Technologie zastosowane w Mars Lander są oparte na spuściźnie Misje księżycowe Chang’eCzęściowo silnik, nawigacja i program lotów załogowych Shenzhou, Do osłony termicznej i systemu zadaszenia.

READ  James Webb: 344 powody, dla których nie udało się wdrożyć teleskopu kosmicznego

NiepowodzeniePodwozie Schiaparelli W 2016 roku pierwszy europejski test na ten temat potwierdza całą trudność lądowania na Marsie. Obecnie Amerykanie dokonali jedynie udanego lądowania na Marsie. Były ZSRR zdołał wylądować 3 marca 1971 r. Na desantowej łodzi w dość dobrym stanie, ale łączność została przerwana około 20 sekund po wylądowaniu.

Kim jest Zhurong, pierwszy chiński statek kosmiczny, który wylądował na Marsie?

Artykuł autorstwa Remy Decor opublikowany 05.04.2021

Jeśli jest na Czerwonej Planecie, NASA znajduje się w czołówce sceny medialnej ze swoimi wyczynami śmigłowiecChiny wkrótce powinny ukraść ofertę. Oczekuje się, że za dwa, trzy tygodnie, a nawet kilka dni sonda GoRong wyląduje na Marsie. Obecnie znajduje się na pokładzie sondy Tianwen-1, która pracuje nad określeniem najlepszego miejsca do jej wylądowania.

Jeśli wszystkie oczy skierowane są na zadanie Determinacja ISprawność helikoptera Z aktualnej agencji NASA nie zapominajmy, że Chiny przygotowują się do lądowania na Czerwonej Planecie. w Orbita Od 10 lutego na całym świecie Chińska sonda Tianwen-1 Łazik Zhurong przygotowuje się do lądowania w terminie, który nie został jeszcze ogłoszony, ale ma nastąpić między połową maja a początkiem czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chiny staną się drugim po Stanach Zjednoczonych krajem, który wyląduje pojazdem na Marsie. Należy zauważyć, że były Związek Radziecki z powodzeniem wylądował pojazdem na Czerwonej Planecie w 1971 roku, ale ten ostatni pracował tylko przez kilkadziesiąt sekund (3 marca).

Aby bezpiecznie wylądować łazikiem Zhurong w południowej częściUtopia Planetia, Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy miejsca jego lądowania. W rzeczywistości powinieneś wiedzieć, że chińska agencja kosmiczna, w przeciwieństwie do NASA lubKtóry – któryNie ma wysokiej karty Precyzja Mars. WięcOrbita MRO NASA (i jego kamera Hirise) były w stanie dostarczyć bardzo szczegółowe mapy lokalizacji o rozdzielczości kilkudziesięciu centymetrówWytrwaj na zejściu Na długo przed uruchomieniem. Sonda Tianwen-1 obecnie mapuje obszar w celu uzyskania możliwie najbardziej szczegółowego mapowania. Celem jest określenie najodpowiedniejszej lokalizacji, aby bezpiecznie wylądować pojazdem w środowisku niezbyt zatłoczonym dużymi skałami i możliwie najbardziej płaskim.

READ  Wytrwałość w końcu znalazła swój spadochron na Marsie

Ambitny łazik

Ten pojazd, który waży około 250 kg, jest większy niż łazik Dusza Szansa NASA to około jedna czwarta wielkości ciekawości i wytrwałości. Wyposażony w sześć zmotoryzowanych kół, które pozwolą mu poruszać się jak krab, Zhurong będzie mógł podróżować do 200 metrów na godzinę. Zawiera sześć narzędzi, w tym kamerę laserową, która wygląda bardzo podobnieChemCam Instrument Amerykański statek kosmiczny Curiosity. Ponadto dostępne są kamery optyczne, radar sondujący podpowierzchniowy, spektrofotometr, magnetometr i stacja meteorologiczna (w szczególności pomiary temperatury, ciśnienia i wiatrów). Cztery panele słoneczne będą generować energię do ich działania, co ma trwać mniej więcej 90 dni. Dane zostaną przesłane przez orbitę Tianwen-1 lub nawet sondę Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, jeśli Chiny tego zażądają.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?