Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiński łazik „Zhurong” rozpoczyna eksplorację Czerwonej Planety

Wrażenia artysty przedstawiające chiński łazik „Zhurong” wyruszający na eksplorację Marsa. – / AP / SIPA

Zdalnie sterowany chiński robot „Zhurong” opuścił platformę w sobotę MarsA oficjalna nowa chińska agencja ogłosiła tydzień po jego przybyciu, aby rozpocząć badanie powierzchni Czerwonej Planety. Wysłanie tego robota na Marsa jest pierwszym tego rodzaju dla kraju azjatyckiego, który stał się drugim na świecie, któremu udało się jak dotąd przeprowadzić taką operację.
Stany Zjednoczone Ameryki.

W lipcu 2020 roku Chiny rozpoczęły z Ziemi bezzałogową misję „Tianwen-1”, nazwaną na cześć sondy wysłanej w kosmos i składającej się z orbitera (krążącego wokół Marsa) i lądownika z „Zhurongiem” na pokładzie. Wylądował w ostatnią sobotę W regionie Czerwonej Planety zwanym „Utopia Planitia”, rozległej równinie na północnej półkuli Marsa.

Wysłano pierwsze zdjęcia

Zorong, który ważył około 240 kg, wysłał swoje pierwsze zdjęcia w środę, nosząc imię boga ognia w mitologii chińskiej. Powinien także przeprowadzić analizy gleby i atmosfery oraz sporządzić mapę czerwonej planety. „Zhurong” jest wyposażony w panele słoneczne do zasilania i ma działać przez trzy miesiące.

Łazik jest również wyposażony w kamery, radar i lasery, które pozwolą mu w szczególności na badanie otoczenia i analizę składu skał marsjańskich. Misja na Marsa powinna również szukać potencjalnych oznak przeszłego życia.

Dzięki możliwości wylądowania robota na Marsie, ChinyFirma, która inwestuje miliardy euro w swój program kosmiczny, aby dogonić Europę, Rosję i Stany Zjednoczone, świadczy o jej coraz potężniejszych ambicjach kosmicznych. Wysłał swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku i wystrzelił satelity dla siebie lub w imieniu innych krajów. W 2019 roku wylądowała na maszynie
Ciemna strona księżyca – Najpierw naukowiec. W zeszłym roku próbki zostały sprowadzone na Ziemię.101

Zaangażowany

READ  Niektóre leki na kaszel zostały wkrótce zakazane we Francji