Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ChatGPT: konfiguracja, błędy, ograniczenia… Jak działa ta niesamowita sztuczna inteligencja?

Od czasu swojej premiery w listopadzie 2022 r. chatbot ChatGPT wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI) narobił sporo hałasu. Ale co tak naprawdę jest w jego żołądku?

Podsumuj tekst, napisz wiersz lub artykuł, dostarcz szablon e-maila, rozwiąż obliczenia, wygeneruj kod… W kilka sekund ChatGPT zapewnia odpowiedzi, często niesamowite, na (prawie) wszystko, o co go poprosisz. Ale jak on to robi?

ChatGPT, co to jest?

zapytał wcześniej paryskiOlivier Martinez, konsultant ds. zarządzania produktami i sztucznej inteligencji (AI), definiuje ChatGPT jako „maszynę, która łączy generatywną sztuczną inteligencję z konwersacyjną sztuczną inteligencją”.

„Konwersacyjna sztuczna inteligencja, jak już wiemy, to chatbot, który odpowiada za każdym razem, gdy zadasz mu pytanie. Podobnie jak „dzwonienie do obsługi klienta”, gdy nigdy nie możesz się do niego dostać, szczegółowa sztuczna inteligencja to sztuczna inteligencja, która może generować tekst, dźwięk, obrazy i filmy automatycznego przetwarzania języka. Kiedy do niego mówisz, identyfikuje myśli, a następnie może odpowiedzieć.

Konkretnie, ChatGPT jest szkolony „podać z wpisu tekstowego następującą sekwencję najbardziej prawdopodobnych słów”, To wszystko z „175 miliardów parametrów, które wykorzystują wstępnie wytrenowane reprezentacje językowe z ogromnych baz danych (Wikipedia, strony internetowe) do tworzenia symulowanych przez człowieka skryptów w wielu językach”, mówi etyk cyfrowy Lawrence Devillers na forum. Moneta.

Poprzez konstrukcję model rejestrował tylko informacje o słowach, częściach słów i kontekście ich pojawienia się. Ona dodaje.

Jakie są jego granice?

Jeśli wielu użytkowników jest podekscytowanych, ChatGPT jest również celem pewnej liczby krytyków ze względu na swoje ograniczenia. Z samej swojej natury ChatGPT jest przeszkolony tylko do przewidywania prawdopodobieństwa wystąpienia następnego słowa w zdaniu.

Zatem, nie rozumie Twojego pytania ani nawet własnej odpowiedzi i nie „w żadnym momencie nie sprawdza poprawności informacji”, które dostarcza, Laure Souliers, wykładowca informatyki w ISIR, potwierdza Nauka i przyszłość.

READ  W Luksemburgu: bardzo droga gwiazda Schweberfür

Najlepiej więc znać minimum tematu, o który pytasz. Wiele błędnych odpowiedzi udzielonych przez ChatGPT zostało już przeniesionych do sieci.

Aby zmaksymalizować swoje szanse na uzyskanie odpowiedzi spełniającej Twoje oczekiwania, tak jest Krótki ChatGPT jest zalecany z podaniem kontekstu Co pozwoli mu lepiej dostosować swój tekst. Na przykład, jeśli potrzebuję porady prawnej, mówię mu: „Zachowuj się jak prawnik i udziel mi odpowiedzi prawnych” — wyjaśnia Olivier Martinez.

Jak zaznacza Laure Soulier, ChatGPT nie gwarantuje też poszanowania „praw autorskich, ponieważ nie jest odporny na kopiowanie części zdań lub całych fragmentów, które już widziałeś podczas jego praktyk”. Używanie go na przykład do napisania rozprawy lub artykułu w czasopiśmie byłoby prawdopodobnie niebezpieczne.

Jeśli chodzi o ChatGPT, jego wyjątkowa premiera nie przeszła niezauważona w świecie IT. Tak więc czerwony alarm był szybki W Google, które postrzega tę sztuczną inteligencję jako „zagrożenieI od dawna ostrożny w stosunku do tego typu gadżetów, internetowy gigant może z kolei zacząć tańczyć.