Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Całkowite zaćmienie słońca: jak obejrzeć program na żywo 8 kwietnia?

8 kwietnia z Ziemi będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca.
Niestety zjawisko to będziemy mogli obserwować jedynie z Ameryki Północnej.
Będzie jednak możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu na żywo w Internecie.

Słońce spotyka się z księżycem, ale tylko nieliczni Ziemianie będą mogli być świadkami tego spotkania. Niestety, całkowite zaćmienie słońca w poniedziałek, 8 kwietnia, będzie widoczne jedynie ze średnicy około 115 mil (185 kilometrów), która zaczyna się w zachodnim Meksyku i przecina Stany Zjednoczone z południa na północny wschód, a kończy we wschodniej Kanadzie. Wystarczy, że ludzie będą zazdrośni! Ci, którzy nie mieszkają w Ameryce Północnej, będą mogli jednak wziąć udział w wydarzeniu online.

NASA

To rzadkie zjawisko, spowodowane mechaniką nieba, występuje, gdy Księżyc przesuwa się przed Słońcem. Obserwowane z Ziemi obie gwiazdy wydają się podobne pod względem wielkości, ponieważ Słońce jest około 400 razy większe od Księżyca, ale jest także 400 razy dalej. W sumie zjawisko to będzie trwało 5 godzin, 10 minut i 5 sekund. Amerykańska Agencja Kosmiczna wskazuje, że maksymalne zaćmienie, czyli moment, w którym Księżyc całkowicie zakryje Słońce, nastąpi dokładnie o godzinie 20:17.

Dla tych, którzy nie mieszkają w Ameryce Północnej, amerykańska agencja kosmiczna wyemituje retransmisję całkowitego zaćmienia na swoim kanale YouTube od 19:00 (czasu paryskiego) i o 22:00 bez komentarza, po prostu za pomocą „teleskopu”. „Transmisja przez teleskop będzie obejmować obrazy z wielu lokalizacji i będzie dostosowywana w zależności od warunków pogodowych, postępu zaćmienia i dostępności transmisji„, zauważa NASA w komunikacie prasowym. Następne zaćmienie Słońca nastąpi w październiku 2024 r. i będzie widoczne z części Ameryki Południowej.


Matthieu Delacharlieriego

READ  Czas rekonwalescencji, jakie są objawy?