Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Burmistrz Kijowa: „Bronimy Europy”, neutralność Izraela jest zła”

Kijów – „Shalom!, wykrzykuje burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, pędząc do swojego biura na drugim piętrze ratusza i ściskając moją rękę – nagle małą i dziwnie słabą – w swoją wielką pięść.

Ten pozdrowienie po hebrajsku podczas naszego spotkania w sercu ukraińskiej stolicy nie jest jedynym dowodem na związki, jakie były mistrz w boksie wagi ciężkiej utrzymywał z judaizmem i Izraelem: jest menora i kiddoshPosąg jerozolimski, A syk oraz Biblię hebrajską i rosyjską, stojącą w widocznym miejscu na półce za biurkiem. Wyjaśnia, że ​​jego syn właśnie wrócił z czteromiesięcznego stażu w firmie inwestycyjnej w Izraelu; Babka ze strony ojca Kliczko była Żydówką.

Ale wszystkie te powiązania – i jego podróż do Izraela w 2014 roku jako nowo wybrany burmistrz – nie powstrzymały go przed krytykowaniem stanowiska Izraela w sprawie wojny między Rosją a Ukrainą.

Otrzymuj naszą bezpłatną codzienną kopię przez e-mail, aby nie przegapić żadnej z najlepszych wiadomości!

„Jeśli Izrael popiera wartości demokratyczne i uważa Ukrainę za kraj pokojowy, największym błędem w tej chwili jest przyjęcie neutralnej postawy” – powiedział Kliczko podczas naszego wywiadu w ubiegły wtorek z Anglikiem, który przypomina nam o swoim stylu boksu. Ukraina zawsze była spokojnym krajem ze spokojnymi narodami. Nigdy nie byliśmy agresywni wobec nikogo. »

Spojrzenie na to, czego żydowscy przodkowie Kliczko nie podzielali – którzy prawdopodobnie byli świadkami brutalnych masakr dokonywanych przez ukraińskich Kozaków, nacjonalistów i kolaborantów nazistów w ciągu ostatnich 400 lat. Niektórzy członkowie żydowskiej strony rodziny Kliczko zginęli podczas Holokaustu.

Jeśli jednak odnosi się do niedawnej przeszłości, to opiera się na solidniejszych podstawach.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko przemawia do The Times of Israel w Kijowie, 7 sierpnia 2022 r. (The Times of Israel)

Kliczko mówi, że moralnym obowiązkiem Izraela jest nałożenie sankcji na Rosję.

READ  To nowe zdjęcie jej okrągłego brzucha rozpala sieć

„W tej chwili Rosja złamała wszystkie międzynarodowe zasady” – zauważa Kliczko. Mogłoby to również wpłynąć na interesy Izraela. A moje przesłanie brzmi: przestań handlować z Rosją, ponieważ każdy grosz, każdy dolar, który wysyłasz do Rosji, to brudne pieniądze. »

Izrael od początku wojny stara się utrzymywać otwarte stosunki z Rosją i Ukrainą. Niektórzy urzędnicy potępili inwazję 24 lutego, ale Izrael nie przyłączył się do sankcji nałożonych na Moskwę i nie dostarczył broni ukraińskiej armii, chociaż państwo żydowskie wysłało pomoc.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko odwiedza siły ukraińskie. (Dzięki uprzejmości Urzędu Burmistrza Kijowa)

Kliczko zauważa, że ​​„największym błędem jest postrzeganie wojny jako zjawiska zewnętrznego”, zajmując stanowisko Ukrainy, że walka w obronie zachodnich wartości jest bezpośrednio atakowana przez ignorancki reżim rosyjski przeciwny wolnościom liberalnym.

„Każdy musi być proaktywny. Walczymy, a nie tylko bronimy naszych domów i ojczyzny. My [sommes] Broń naszych wartości i Europy. Uwierz mi. Wiem, że z mentalnością, jaką mają dzisiaj, Rosjanie posuną się tak daleko, jak im pozwolimy. I dlatego teraz walczymy, walczymy o wszystkich w Europie. W tej chwili bronimy Europy. »

Kliczko twierdzi, że gdyby społeczność międzynarodowa zareagowała bardziej zdecydowanie w 2014 roku lub odpowiedziała na wsparcie Rosji dla separatystów w Abchazji i Naddniestrzu, tej wojny można było uniknąć.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spaceruje z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem po ich przybyciu na spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w siedzibie NATO w Brukseli, 7 kwietnia 2022 r. (Źródło: Olivier Matthys/AP)

Pomimo ciężkich strat poniesionych przez siły rosyjskie w ciągu pięciu miesięcy wojny Kliczko wierzy, że nie przestaną, jeśli nie zostaną zmuszeni do opuszczenia Ukrainy.

„Największym błędem jest myślenie, że Rosjanie osiedlą się w części Mariupola i południowej Ukrainy” – mówi. „Zamierzają zająć [l’ensemble de] Ukraina. »

READ  Twitch Cream zbiera rekordowe 10 milionów euro na walkę z głodem

Według Kliczko Ukraina jest tylko pierwszym krokiem w procesie przebudowy nowego imperium sowieckiego przez Putina.

Mówią o krajach bałtyckich, a teraz rozmawiają o Polsce. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że część Niemiec była częścią imperium sowieckiego. »

” my [faisions partie] Za ZSRR nie chcemy [retourner] W ZSRR „, mówi burmistrz, który sam urodził się w Kirgistanie. Powód tej niepotrzebnej wojny jest bardzo jasny. Nasze pragnienie bycia częścią Unii Europejskiej, europejskiej rodziny. I Putin [ne] Nie chce dać Ukrainie możliwości bycia częścią europejskiej rodziny. »

Pomimo wsparcia, jakie Ukraina otrzymała od swoich europejskich sojuszników, Kliczko chciałby, aby sprawy potoczyły się szybciej: „Ogólnie jestem szczęśliwy – ale decyzje, które podejmują, by wesprzeć Ukrainę, są bardzo powolne. »

Na tym zdjęciu w pliku pracownik zakłada nasadkę na rurę na placu budowy gazociągu Nord Stream 2 w Lubmen, północno-wschodnie Niemcy, 26 marca 2019 r. (Tobias SCHWARZ / AFP)

W szczególności protestuje przeciwko powolnemu podejmowaniu decyzji w sprawie dostaw broni z Zachodu.

„Długo czekaliśmy na zdobycie broni defensywnej dla Ukrainy” – powiedział. Bronimy naszej ojczyzny. Nikogo nie atakujemy. Zachód spędza dużo czasu na myśleniu, ale w końcu dostajemy broń – teraz dostajemy artylerię i czołgi. A to dlatego, że naprawdę potrzebujemy tej broni. »

Bokser i komik

Kliczko, oczywiście, nie jest jedynym wybitnym ukraińskim przywódcą żydowskiego pochodzenia, który po karierze rozrywkowej wchodzi do polityki. Prezydent kraju Wołodymyr Zełenski był znanym komikiem, zanim wygrał wybory prezydenckie w 2019 roku.

Stosunki między dwoma mężczyznami były przed wojną napięte. Program wyprodukowany przez Kvartal 95 dla Zełenskiego wyśmiewał często powolny i niespójny sposób mówienia Kliczko. Burmistrz publicznie oświadczył, że głosował na rywala Zełenskiego, Petra Poroszenkę, w wyborach w 2019 r. W pewnym momencie prezydent rozważał nawet usunięcie Kliczki ze stanowiska szefa urzędu burmistrza Kijowa przed odejściem, najwyraźniej pod presją Sojusznicy ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa.

READ  Zmień kolor głowy Witam dziewczyny odsłaniają swoje ciało po ciąży... (ZDJĘCIA)

Ale dziś Kliczko chwali swojego byłego rywala i mówi, że czas „zapomnieć o grach politycznych”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia do prasy w mieście Bucha, na północny zachód od stolicy Ukrainy, Kijowa, 4 kwietnia 2022 r. (Ronaldo Schemidt / AFP)

„Wielki szacunek” – powiedział burmistrz przywódcy kraju, przypominając, jak Zełenski odmówił opuszczenia stolicy, gdy na początku wojny została zaatakowana przez siły rosyjskie.

„Było to bardzo ważne, ponieważ prezydent jest dla Ukrainy postacią symboliczną. Bardzo ważne było dla niego pozostanie w swoim rodzinnym mieście. Tak więc [j’ai] Szanuj go. Jego decyzja o pozostaniu tutaj i niewyjeżdżaniu była jasną i mądrą decyzją, ponieważ wielu naszych międzynarodowych partnerów doradzało prezydentowi Ukrainy opuszczenie Kijowa. »

W przeszłości krążyły plotki, że Kliczko będzie kandydował na prezydenta. Jeśli mówi, że nie wyklucza tej hipotezy, burmistrz uważa, że ​​podnoszenie tej kwestii jest przedwczesne, a nawet niewłaściwe. Dodaje jednak, że pozostaje mocno skupiony na przyszłości.

Ukraińscy bracia i byli mistrzowie wagi ciężkiej Władimir i Witalij Kliczko. (Dzięki uprzejmości/Rada Miasta Kijowa)

„Mamy już pod ręką wszystkie karty, aby stać się jednym z najbogatszych krajów na świecie” – przekonuje Kliczko. „Jeśli chodzi o rolnictwo – mamy dużo [ressources] w naszym kraju. i główne [ressource]To bardzo mądrzy ludzie z zacięciem do pracy. [qui] To działa dobrze. A my musimy tylko zapewnić Ukraińcom nowe warunki życia, a także nowe zasady – europejskie. »

„Walczymy o to, o lepsze życie dla naszych dzieci” – kontynuuje. Naszym priorytetem są wartości europejskie i prawa człowieka. »