Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brazylijscy prokuratorzy wszczynają śledztwo po oskarżeniach Jaira Bolsonaro o „uchylanie się”

Brazylijska prokuratura ogłosiła, piątek, 2 lipca, „Otwórz dochodzenie” O zarzutach wobec prezydenta Jaira Bolsonaro: rzekomo nie zgłosił próby korupcji w swoim rządzie podczas zamawiania szczepionek przeciwko Covid-19.

„W zawiadomieniu opublikowanym w piątek rano biuro Prokuratora Generalnego poinformowało Sąd Najwyższy o wszczęciu śledztwa w sprawie zgłoszonych wydarzeń”. przez trzech senatorów, którzy w poniedziałek oskarżyli pana Bolsonaro „dryblowanie”, powiedział prokuratura w oświadczeniu.

Ta prośba jest oparta na zeznaniach z 25 czerwca urzędnika Ministerstwa Zdrowia i jego zastępcy, jego brata, którzy zostali narażeni na uderzenie bomby podczas przesłuchania przed tą komisją. 18 marca ten urzędnik, Luis Ricardo Miranda, który jest odpowiedzialny za import leków w ministerstwie, zobaczył na swoim biurku podejrzany rachunek w wysokości 45 milionów dolarów za trzy miliony dawek szczepionki Covaxin, z indyjskiego Bharat Biotech Laboratory.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Brazylii skandale kupujące szczepionki przeciw Covid-19 nadszarpnęły wizerunek Bolsonaro

Rachunek bez szczepionki i bez aprobaty

Następnie intrygujące sygnały alarmują pana Mirandę, który odmawia zgody na zapłatę. Nie podano żadnej szczepionki, a Covaxin nie otrzymał zgody od władz służby zdrowia. Co więcej, w kontrakcie – o wartości 300 milionów dolarów – nigdzie nie ma wzmianki o Madison Biotech, singapurskiej firmie, która wysłała fakturę i która wydaje się być firmą-przykrywką. Transakcja była jeszcze bardziej zaskakująca, biorąc pod uwagę, że prezydent w przeszłości odrzucał oferty tańszych, skuteczniejszych szczepionek.

Pan Miranda natychmiast wyraził swoje obawy swojemu bratu, przedstawicielowi Luisowi Mirandy, zwolennikowi Jaira Bolsonaro. Następnie podobno spotkali się z prezydentem 20 marca w Brasilii. Według oświadczeń braci skierowanych do MTK, prezydent zapewnił ich, że skieruje sprawę do policji federalnej, czego najwyraźniej nie zrobił, i skłonił senatorów do zażądania otwarcia sprawy w poniedziałek.

READ  les Etats-Unis franchissent la barre des 900 000 morts

Świat z AFP