Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brama inspirowana Stargate zbudowana między Polską a Litwą

W okresie pandemii miasto Wilno wpadło na genialny pomysł, aby umożliwić swoim mieszkańcom podróżowanie bez wychodzenia z domu. Stolica Litwy jest teraz połączona z Lublinem poprzez „bramę” inspirowaną przez gwiezdne wrota. Teraz mieszkańcy obu miast mogą widzieć się nawzajem za pośrednictwem ekranu w czasie rzeczywistym, jak donosi krawędź funtów, 30 maja.

Bramy umożliwiają transmisję na żywo do drugiego miasta za pomocą ekranów i kamer. Znajduje się w Wilnie obok dworca kolejowego, podczas gdy ja mieszkam w Lublinie na Placu Litewskim. Nawet jeśli dzieli je 600 kilometrów, te wirtualne drzwi pozwalają zbliżyć się Polakom i Litwinom. Projekt obwodu ma na celu przywołanie koła czasu. Został zaprojektowany przez inżynierów z Centrum Innowacji i Kreatywności Vilnius Tech (LinkMenu fabrikas).

Dwie bramy pozwalają zobaczyć się między Wilnem a Lublinem
Kredyty: Wileńska fabryka Techlink

Portal jest obecnie cichy, ale ta funkcja będzie dostępna podczas specjalnych wydarzeń. Mimo to ludzie znaleźli inne sposoby komunikowania się. Twórcy zauważyli, że ludzie robili fale, pocałunki lub robili pompki przed urządzeniem.

Dla Benediktasa Gylysa, inicjatora pomysłu, ten projekt to „ Most, który jednoczy i zaproszenie do wzniesienia się ponad uprzedzenia i nieporozumienia należące do przeszłości „. Według niego jest to konieczne, jeśli mamy promować przetrwanie rodzaju ludzkiego”. Ludzkość stoi przed wieloma zagrażającymi życiu wyzwaniami; Niezależnie od tego, czy chodzi o polaryzację społeczną, zmianę klimatu, czy o kwestie gospodarcze. Jeśli jednak przyjrzymy się temu uważnie, to nie brak świetnych naukowców, aktywistów, liderów, wiedzy czy technologii powoduje te wyzwania. To plemienność, brak empatii i wąski światopogląd, który często ogranicza się do granic naszych państw. Dodaje.

Jeśli to nie jest warte gwiezdnych wrót gwiezdne wrotaUrządzenie pozostaje wyjątkowe. Co zaskakujące, oba miasta są już powiązane od czasu podpisania Unii Lubelskiej 1 lipca 1569 r. między Polską a Litwą w tym samym mieście. Po 500 latach oba miasta ponownie stały się symbolem ponownego odkrycia jedności.

READ  Solesmes: Affival zainwestuje w tym roku 1,3 mln euro

Źródło: The Verge