Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bolsonaro skorzystał z fałszywego certyfikatu szczepionki na Covid

Bolsonaro skorzystał z fałszywego certyfikatu szczepionki na Covid

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.
Sergio Limy/AFP

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro odniósł korzyści dzięki fałszywemu świadectwu szczepienia na Covid-19 – jak dochodzenie przeprowadzone przez Biuro Kontrolera Generalnego Brazylii ujawniło w czwartek 18 stycznia, ale zaleca zamknięcie sprawy.

W swoim dochodzeniu brazylijski obserwator zwraca uwagę na rozbieżności między dokumentami brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia a historią szczepień Bolsonaro, z których wynika, że ​​były głowa państwa otrzymał dawkę szczepionki przeciw Covidowi w São Paulo w lipcu 2022 r. Tym samym „W odniesieniu do szczepienia przeprowadzonego w São Paulo – jedynego dokumentu, który widnieje w rejestrze szczepień byłego prezydenta – (…) wniosek jest taki, że jest to oszustwo w systemie rejestracji szczepień Covid-19.”Organ nadzorczy poinformował w oświadczeniu.

Sprawa zamknięta

W dochodzeniu stwierdzono, że świadectwo szczepienia na Covid, z którego skorzystał Jair Bolsonaro, jest „podrobiony”. Zaleca jednak zamknięcie sprawy „Brak odpowiednich informacji” Odnalezienie urzędników, po zauważeniu, że wielu urzędników wprowadzało nieprawidłowe dane, uzyskując dostęp do komputerowego systemu szczepień.

Celem niniejszego dochodzenia jest w szczególności ustalenie, czy urzędnicy federalni sfałszowali kartę szczepień Bolsonaro. Podczas swojej kadencji (2019–2022) przywódca skrajnej prawicy w dalszym ciągu krytykował szczepionki przeciwko Covid-19, podkreślając, że nie zamierza szczepić się przeciwko epidemii, która spowodowała śmierć ponad 700 tys. osób w Brazylii. Później przyznał, że nie był szczepiony.

READ  Zrozum to wszystko - niebezpieczna, zaraźliwa, skuteczność szczepionek... Co wiemy o wariancie delta?