Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja wyklucza jakiekolwiek negocjacje z Waszyngtonem, o ile Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę

Rosja wyklucza jakiekolwiek negocjacje z Waszyngtonem, o ile Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę

Rozmowy o tzw. „stabilności strategicznej”, mające na celu znalezienie do 2026 r. następcy rosyjsko-amerykańskiego Traktatu Nowego Startu, zakończyły się fiaskiem.

Siergiej Ławrow powiedział:Nate'aPewne jest, że rosyjski minister spraw zagranicznych nie zamknął całkowicie drzwi do przyszłych negocjacji Moskwy z Waszyngtonem w sprawie energetyki jądrowej, ale postawił warunki, które de facto powodują ich przesunięcie w czasie. W sposób nieokreślony. „Nie odrzucamy tego pomysłu w przyszłości, ale uzależniamy tę możliwość od porzucenia przez Zachód polityki mającej na celu podważanie i lekceważenie interesów Rosji.», ogłosił to w czwartek, 18 stycznia, szef rosyjskiej dyplomacji podczas dorocznej konferencji prasowej w Moskwie. Ławrow przetłumaczył: „Nie widzimy najmniejszego zainteresowania ze strony Stanów Zjednoczonych czy NATO rozwiązaniem konfliktu ukraińskiego i wysłuchaniem obaw Rosji„.

Mówiąc najprościej, przesłanie Moskwy przypomina inną formę konfrontacji nuklearnej, wykraczającą poza tradycyjne manewry sił strategicznych i deklaracje na temat rosyjskiej doktryny: nie będzie dyskusji z Waszyngtonem na temat energetyki nuklearnej, dopóki na Ukrainie nie zostanie osiągnięte rozwiązanie akceptowalne dla Rosji. Jednakże łącząc Ukrainę z energią nuklearną, choć nie widać perspektywy zakończenia wojny, Moskwa grzebie… De facto Jakakolwiek poważna dyskusja na ten temat.Stabilność strategiczna„Z Waszyngtonem, przynajmniej w najbliższej przyszłości. „Musimy poważnie traktować Rosję. Odmawiają dwustronnego zaangażowania w te kwestiePranay Fadee, dyrektor kontroli zbrojeń w Radzie Bezpieczeństwa Białego Domu, powiedział Reutersowi.

Nowy początek, filar kontroli zbrojeń

Ryzyko związane z tymi rozmowami nie jest małe: Traktat Nowy Początek między Rosją a USA, który był podstawą kontroli zbrojeń strategicznych między dwoma byłymi gigantami zimnej wojny, wszedł w życie w 2011 roku, kiedy Siergiej Ławrow był już ministrem spraw zagranicznych. Wygasa w 2026 r. W rzeczywistości jest w stanie śmierci mózgowej: pierwotnie miał wygasnąć w 2021 r., a w ostatniej chwili, na dwa dni przed pamiętną datą, został przedłużony na pięć lat. Działo się to na początku kadencji Joe Bidena, który był bardziej otwarty na rozmowy dwustronne niż jego poprzednik Donald Trump, a obecnie jest ulubionym kandydatem obozu Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r. Jednak od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 r. wojna wybuchła na Ukrainie. zdał. Rok po rozpoczęciu konfliktu, 21 lutego 2023 roku Władimir Putin oświadczył, że Rosja „wiszące» Udział w Nowym Początku. Oficjalnie nie jest to pogrzeb, ale w rzeczywistości cenne dwustronne porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Rosją stało się niemal nieaktualne.

READ  „Samoobrona nie jest nielegalna”, wita Kyle Rittenhouse, który został uniewinniony z dwóch morderstw

Jednakże Nowy Start, spadkobierca starych traktatów SALT, START i SORT z zimnej wojny, był niezwykle przydatny do stabilizacji Moskwy i Waszyngtonu w kwestiach nuklearnych. W przypadku obu państw będących stronami porozumienia w tekście ograniczono liczbę rozmieszczonych strategicznych głowic nuklearnych do 1550 każde i dodano kilka pułapów na ich platformach startowych: międzykontynentalne rakiety balistyczne; Okręty podwodne i rakiety z nuklearnymi rakietami balistycznymi; Bombowce strategiczne. Od 2011 r. profil odstraszania w Stanach Zjednoczonych i Rosji jest stabilny. Bez inicjatywy Fresh Start nic nie stanie na przeszkodzie, aby oba nuklearne supermocarstwa wznowiły wyścig zbrojeń. „Nowy Początek” nie tylko wyznacza limity ilościowe, ale umożliwia także wzajemne inspekcje arsenałów rosyjskiego i amerykańskiego oraz wymianę informacji na ich temat. Chodzi o to, aby rozproszyć mgłę panującą w tym rejonie i w miarę możliwości uniknąć wszelkich incydentów związanych z fałszywym postrzeganiem możliwości przeciwnika. Od końca lutego 2023 r. wszystkie te gwarancje obowiązują.”wiszące» Nie zakopuję.

Dla Moskwy i Waszyngtonu rozpoczęło się odliczanie: 5 lutego 2026 roku, za nieco ponad dwa lata, „nowy początek” dobiegnie końca raz na zawsze. Pozostaje pytanie, czy do tego czasu Rosjanie i Amerykanie będą w stanie wynegocjować, podpisać i ratyfikować nowy dwustronny traktat o redukcji zbrojeń strategicznych, który mógłby go zastąpić. Ale nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości wojny na Ukrainie, która trwa już prawie dwa lata. Moskwa w swoich komunikatach wojennych oskarża Zachód w szczególności o dostarczanie Ukraińcom broni dalekiego zasięgu do uderzenia na terytorium Rosji, czyniąc tym samym obronę Ukrainy pretekstem do bezpośredniego osłabienia Rosji. Jednak za tymi elementami językowymi, które od 2022 roku praktycznie nie zmieniły się w zależności od broni dostarczanej do Kijowa, wyłania się inna, bardziej prozaiczna rzeczywistość: Moskwa nie osiągnęła swoich celów wojennych i nie jest na tym etapie przygotowana do negocjacji.

READ  Co najmniej dziesięciu zabitych w rosyjskich atakach na Siewierodonieck, mówi gubernator Donbasu

Drugie ważne pytanie dotyczące przyszłych rosyjsko-amerykańskich negocjacji w sprawie energii jądrowej ma charakter wyborczy. Bo choć łatwo się domyślić, że Władimir Putin zostanie w marcu ponownie wybrany na szefa Kremla, to nie wiadomo, kto zasiądzie w Białym Domu po listopadowych wyborach prezydenckich. Donald Trump podczas swojej kadencji, czyli w latach 2016–2020, zdecydowanie odrzucał wszelkie dwustronne i wielostronne traktaty, które prawnie wiążą Stany Zjednoczone z innymi krajami. Zatem niepewność jest całkowita. „Myślę, że Rosjanie będą chcieli kiedyś wrócić do stołu negocjacyjnego, najlepiej przed wygaśnięciem umowy, ale Rosja też może być nieprzewidywalna.„powiedział ostrożnie Pranay Vadei, który wierzy w wypowiedzi Ławrowa”.Poddaje to w wątpliwość chęć Moskwy do podjęcia dialogu na temat dochodzenia lub powrotu do przestrzegania Traktatu Nowy START.„.

Modernizacja nuklearna

Przez dwadzieścia lat, na długo przed wojną na Ukrainie, Rosja była zaangażowana w liczne programy odnowy i modernizacji swoich strategicznych sił nuklearnych, takie jak nowy międzykontynentalny pocisk Sarmat (który wciąż jest w fazie testów) i nowe krążowniki subnuklearne. Puri (siedem już w służbie) i rakietami Buława oraz wznowiono produkcję naddźwiękowych bombowców Tupolew Tu-160. Przede wszystkim Moskwa dodała do swojego strategicznego arsenału nuklearnego broń, której Nowy START nie zapewnił, taką jak szybowiec hipersoniczny Avangard czy torpeda nuklearna Poseidon. Stany Zjednoczone zaangażowane są także w program modernizacji, który wciąż charakteryzuje się wieloma niewiadomymi: czy powstaną projekty bombowców i łodzi podwodnych B-21. Kolumbia Po wystrzeleniu przyszłość międzykontynentalnych rakiet międzykontynentalnych Minuteman nie została jeszcze ustalona i pozostaje przedmiotem debaty po drugiej stronie Atlantyku.

Dlatego też możliwość, że Traktat Nowego Początku umrze w 2026 r. i już umiera, nie jest anegdotą, zwłaszcza że wszystkie inne główne traktaty rosyjsko-amerykańskie wynikające z zimnej wojny również zostały pogrzebane na dwadzieścia lat. Miało to na przykład miejsce w 2002 r. w przypadku Traktatu o ograniczeniu rakiet balistycznych, który reguluje obronę przeciwrakietową od 1972 r., oraz w 2018 r. w przypadku Układu o siłach nuklearnych średniego i średniego zasięgu, który zakazał stosowania wszystkich rakiet naziemnych o zasięgu od 500 do 500 m. 5500 kilometrów. W 2020 r. upadło wielostronne porozumienie Traktat o otwartych przestworzach. Równolegle z załamaniem struktury kontroli zbrojeń w wyniku zimnej wojny narastają obawy o Chiny, które nie mają traktatu z Waszyngtonem i które od pięciu lat są świadkami bezprecedensowego wyścigu zbrojeń nuklearnych, co również częściowo wyjaśnia dążenie do nuklearnego uzbrojenie. Stany Zjednoczone wycofują się z głównych rosyjsko-amerykańskich traktatów dwustronnych. Tam „Stabilność strategiczna» Dlatego nie na jutro.

READ  Samolot jeszcze nie wylądował, więc wstali, żeby zabrać bagaż (wideo)