Bogate w wodę planety są powszechne we Wszechświecie

Obecny stan wiedzy pozwala nam sądzić, że woda jest niezbędna do powstania znanego nam życia. Dlatego też, podczas poszukiwań planet pozasłonecznych, naukowcy skupiają się przede wszystkim na badaniach planet bogatych w wodę. Według wyników nowych badań, woda może być głównym składnikiem egzoplanet, które są od dwóch do czterech razy większe niż Ziemia.

Dane zebrane przez kosmiczną sondę Gaia oraz Kosmiczny Teleskop Kepler wskazują, że wiele z odkrytych egzoplanet może składać się w aż 50% z wody. Dla porównania, jest to znacznie więcej niż 0,02% (wagowo) zawartości wody na Ziemi.

Naukowcy poddali analizie 4000 potwierdzonych i niepotwierdzonych egzoplanet, które zostały podzielone na dwie kategorie. O promieniu odpowiadającym w przybliżeniu około 1,5 promienia Ziemi, oraz o promieniu będącym około 2,5 raza większym niż promień Ziemi.

Oczekuje się, że temperatura powierzchni tych planet wynosi od 200 do 500 stopni Celsjusza. Ich powierzchnia może być osłonięta atmosferą zdominowaną przez parę wodną, pod którą znajduje się warstwa ciekłej wody. Poruszając się głębiej, można by oczekiwać, że woda ta przekształca pod wysokim ciśnieniem w lód, zanim dotrzemy do stałego skalistego rdzenia. Piękno opracowanego modelu polega na tym, że wyjaśnia on dokładnie jak skład odnosi się do znanych faktów na temat tych planet, tłumaczy dr Li Zeng (Uniwersytet Harvarda).

Dane wskazują, że około 35% wszystkich znanych egzoplanet, które są większe niż Ziemia, powinno być bogatych w wodę. Owe wodne światy prawdopodobnie formowały się w podobny sposób jak gazowe giganty (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) jakie znajdujemy w naszym własnym Układzie Słonecznym.

Profesor Sara Seager, profesor nauk planetarnych w Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz wicedyrektor w niedawno rozpoczętej misji TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), która będzie poszukiwać egzoplanet dodaje, że to niesamowite uczucie wiedzieć, iż enigmatyczne egzoplanety mogą być światami z ogromnymi ilościami wody. Miejmy nadzieję, że obserwacje ich atmosfer wesprą lub podważą nowe założenia.


Źródło: Phys.org