Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Blondin, Maltay i Dubreuil na podium w Pekinie na długim torze

Blondin, Maltay i Dubreuil na podium w Pekinie na długim torze

Evanie Blondin, Valérie Maltese i Laurent Dubreuil stanęli w sobotę na podium na pekińskim etapie Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na długim torze.

Kanadyjska drużyna zdobyła trzy medale indywidualne, co stanowi jej najlepszy wynik w ciągu jednego dnia w tym sezonie.

Ze startu wspólnego Blondin de Ottawa i Maltańczyk de la Baie zdobyli odpowiednio srebro i brąz.

To był dopiero drugi przypadek w historii Pucharu Świata, kiedy w tej dyscyplinie dwie zawodniczki stanęły na podium.

Pierwsza okazja miała miejsce w zeszłym sezonie w Tomaszowie Mazowieckim.

Holenderka Marieke Groenewood wystartowała w połowie wyścigu składającego się z 16 okrążeń i bez problemu zwyciężyła z czasem 8:24,71.

Blondin (8:37,58) i Maltańczyk (8:37,74) aż do finałowego wyścigu kontrolowali tempo grupy goniącej.

Brązowy medal był drugim indywidualnym medalem Malty w Pucharze Świata, po srebrze w zeszłym sezonie w Polsce.

„Zaskoczyłem siebie, że w końcówce udało mi się dobrze pobiec” – powiedział Maltańczyk. Myślę, że pozwoliła mi na to niewielka zmiana strategii w świecie wyścigów.

„Kiedy Holenderka Marieke odeszła, aby rozpocząć atak, nikt nie chciał za nią podążać ani naprawdę zmniejszyć straty, więc wszystko sprowadziło się na peleton Lee. stanowisko Starał się ukryć jak najwięcej i zobaczyć, czy nogi wyjdą na dobre do końca. »

Dla Blondin był to powrót na podium w Roupin de Glace, gdzie w 2022 roku sięgnęła po srebro olimpijskie w biegu masowym.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, biorąc pod uwagę, że w czwartek byłem dość chory” – powiedział Blondin. To było trochę trudne, ale staram się zachować pozytywne nastawienie i przetrwać weekend, robiąc wszystko, co w mojej mocy, aby wykorzystać energię pozostałą w zbiorniku. »

„Mieliśmy doskonałą strategię. Kiedy zaczynaliśmy wyścig, wiedzieliśmy, że Holendrzy zaatakują od razu. Powiedziałem, że będę atakował na początku, ale potem zdałem sobie sprawę, że będę musiał oszczędzać energię, jeśli chcę dostać się do mety linię mety.

READ  AGO odebrało tytuł mistrza Polski strzelającemu snajperowi

Cieszyła się także, że znalazła się wraz z koleżanką w pierwszej trójce.

„Kiedy zobaczyłem, że Val zajął trzecie miejsce, lekko potrząsnąłem pięścią w górę. Miło jest być na podium z kolegami z drużyny. To rzadka rzecz, ale jestem pewien, że zdarzy się to ponownie w przyszłości. »

Dubreuil z Levis zdobył srebrny medal na 500 metrów z czasem 34,81 sekundy, zaledwie 0,12 sekundy przed złotym medalistą Japonii Wataru Morishige (34,69). Trzecie miejsce zajęła japońska łyżwiarka Yuma Murakami (34,82).

Srebrny medal Dubreuila pokazuje, że po wprawdzie słabym początku sezonu robi postępy w dobrym tempie.

W pierwszych trzech wyścigach dwukrotnie był szósty i siódmy.

„W końcu zaliczyłem dobry wyścig” – skomentował Dubreuil. „To był mój najszybszy start w sezonie, z dużą przewagą. Rywalizowałem z Morishige, który jest obecnie najlepszy na świecie na 500 metrów, i byłem w czołówce mieszać.

»

Dubreuil zajmuje czwarte miejsce w łącznej klasyfikacji Pucharu Świata ze 166 punktami, za Morishige, Murakami i Tatsuyą Shinhamą, również z Japonii.

Mistrzostwa Świata w Pucharze Świata w Pekinie zakończą się w niedzielę biegami na 500 metrów, 2 i 3000 metrów oraz sprinterami drużynowymi, a także biegiem na 1000 metrów mężczyzn i biegiem ze startu wspólnego.

Do obejrzenia na wideo