Bigelow Space Operations zajmie się obsługą prywatnych stacji kosmicznych

Podczas wczorajszej konferencji telefonicznej, CEO Bigelow Aerospace, Robert Bigelow potwierdził powstanie nowej firmy, która zajmie się obsługą i sprzedażą prywatnych stacji kosmicznych zbudowanych z modułów produkowanych przez firmę Bigelow Aerospace. Dwa duże moduły użytkowe typu B330A mają zostać dostarczone na orbitę okołoziemską w okolicach 2021 roku za pomocą rakiety Atlas V w konfiguracji 551. Moduły te utworzą pierwszą prywatną, orbitalną stację kosmiczną o nazwie Alpha Station z pojemnością użytkową wynoszącą 660 metrów sześciennych.

Wygląda na to, że plany Roberta Bigelowa w końcu zostaną zrealizowane i to ze sporym rozmachem. Dotychczas wiedzieliśmy jedynie, że w okolicach 2020 roku planowane jest dostarczenie modułu B330A na orbitę okołoziemską. Teraz wiemy, że prawdopodobnie dojdzie do tego rok później, ale w przeciągu całego 2021 roku wystrzelone mają zostać aż dwa moduły B330A, które po połączeniu utworzą stację orbitalną o przestrzeni użytkowej niewiele mniejszej od tej oferowanej przez Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), której budowa trwała przez wiele lat i kosztowała miliardy dolarów. Co więcej, Bigelow Aerospace planuje wyprodukowanie jeszcze większego modułu, który po dostarczeniu w przestrzeń kosmiczną i rozłożeniu zaoferuje przestrzeń użytkową 2,4 razy większą od ISS. Fabryka do budowy tych gigantycznych modułów orbitalnych powstanie na Florydzie, Alabamie lub w innym odpowiednim do tego miejscu.

https://twitter.com/bigelowspaceops/status/966352302423420928

Obsługą i sprzedażą budowanych przez Bigelow Aerospace modułów, zajmie się specjalnie do tego zadania powstała firma, Bigelow Space Operations (BSO). Mowa tutaj o tych budowanych obecnie, jak i tych planowanych na przyszłość. Zanim pierwsze moduły Bigelow polecą w kosmos, BSO zainwestuje miliony dolarów w dokładną analizę komercyjnego zapotrzebowania na stacje orbitalne, co według firmy jest niejednoznaczne.

Poza tym, firma Bigelow Space Operations ogłosiła nawiązanie współpracy z CASIS (Center for the Advancement of Science in Space), kierownikiem Narodowego Laboratorium ISS. BSO jest oficjalnym użytkownikiem laboratorium, a współpraca ma ułatwić integrację ładunków użytkowych dla klientów komercyjnych, akademickich i rządowych, które uzyskają możliwość lotu na ISS. BSO zamierza zawrzeć umowy z innymi firmami zajmującymi się integracją ładunków użytkowych, co ma pomóc w ich rozwoju. Współpraca z CASIS być może umożliwi w przyszłości wykorzystanie B330A do przeprowadzania różnego rodzaju eksperymentów i badań naukowych. Podobnie jak w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jeśli plany Bigelowa pójdą zgodnie z planem, to z całą pewnością możemy być świadkiem powstania zupełnie nowej ery w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Moduły produkowane przez Bigelow Aerospace mogą być bowiem wykorzystywane nie tylko na niskiej orbicie okołoziemskiej, ale także na orbicie Księżyca. Ich produkcja jest dużo tańsza niż budowa zwykłego, tradycyjnego modułu, a dodatkowo są o wiele bardziej wytrzymałe na panujące w przestrzeni kosmicznej warunki. Możliwe, że już niedługo ludzka obecność w kosmosie zostanie zwielokrotniona, a wielkie orbitalne stacje przestaną być fikcją.

Źródło: bigelowspaceops.com