Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezpośrednio – wojna na Ukrainie: Schultz podkreślił, że Putin nie jest gotowy do rozmów o pokoju

Olaf Scholz zobowiązuje się do zwiększenia produkcji broni w Niemczech, aby pomóc „zagwarantować pokój w Europie”

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w czwartek, że Niemcy chcą znacząco zwiększyć swoje zdolności produkcyjne amunicji i sprzętu wojskowego, aby sprostać wyzwaniom bezpieczeństwa, jakie stawia rosyjska agresja na Ukrainę.

Olaf Scholz powiedział niższej izbie niemieckiego parlamentu, Bundestagowi, że rząd rozmawia z przemysłem obronnym „rzeczywistą zmianą kursu – w kierunku szybkich, wydajnych i planowanych zamówień na sprzęt wojskowy dla Bundeswehry i innych armii europejskich”.

Dodał, że celem jest stworzenie „bazy przemysłowej w Niemczech, która przyczyni się do zapewnienia pokoju i wolności w Europie”.

G20: Rosja i Chiny potępiają „szantaż i groźby” ze strony krajów zachodnich

Według rosyjskiego dyplomaty ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Chin potępili w czwartek kraje zachodnie, które ich zdaniem stosują „szantaż i groźby”, aby narzucić swoje poglądy.

Podczas spotkania na marginesie spotkania G20 w New Delhi rosyjski dyplomata powiedział, że rosyjski minister Siergiej Ławrow i chiński minister Qin Gang „jednogłośnie odrzucili próby ingerowania w sprawy wewnętrzne innych krajów, narzucania jednostronnego podejścia poprzez szantaż i groźby”. w obecnej sytuacji.

Dania: Pomnik Małej Syrenki, symbol Kopenhagi, został zdewastowany, a na jego podstawie wymalowano rosyjską flagę

Statua Małej Syrenki, symbol Kopenhagi i Danii, została zdewastowana w nocy ze środy na czwartek, a na jej podstawie wymalowano dużą rosyjską flagę.

Flaga została namalowana w nieznanych okolicznościach na kamieniu, na którym stoi w porcie w Kopenhadze pomnik baśniowej bohaterki Hansa Christiana Andersena.

Duńska policja poinformowała, że ​​wszczęła śledztwo, nie przytaczając żadnych dowodów na pochodzenie tego rzekomego przejawu poparcia dla Moskwy w środku wojny na Ukrainie.

Sekretarz stanu USA wzywa Rosję do przedłużenia umowy zbożowej

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Rosję na spotkaniu Grupy 20 krajów do odnowienia wygasającej w tym miesiącu umowy o eksporcie zboża z Ukrainą.

„Konieczne jest, aby G20 przemawiało w imieniu rozszerzenia Inicjatywy Zbożowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego dla najbardziej narażonych” – powiedział Anthony Blinken ministrom spraw zagranicznych w New Delhi w G20.

READ  Kijów ponownie zbombardowany zeszłej nocy

„Nie dostarczajcie broni rosyjskiemu agresorowi”: apel Olafa Schultza do Chin w sprawie wojny na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał w czwartek Chiny, aby nie dostarczały broni Ukrainie, czego obawiają się Stany Zjednoczone.

Niemiecki lider w Bundestagu, niższej izbie niemieckiego parlamentu, powiedział: „Moje przesłanie do Pekinu jest jasne: użyj swoich wpływów w Moskwie, aby zażądać wycofania sił rosyjskich! Nie dostarczaj broni rosyjskiemu agresorowi”.

Olaf Schultz mówi, że trwają dyskusje na temat „przyszłych” gwarancji bezpieczeństwa

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w Bundestagu, że Niemcy i „inni partnerzy” prowadzą rozmowy z Kijowem na temat „przyszłych zobowiązań Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa”.

„To jasne, że pomożemy Ukrainie osiągnąć pokój” – ostrzegł niemiecki przywódca.

„Ale obietnice bezpieczeństwa absolutnie zakładają, że Ukraina będzie się skutecznie bronić w tej wojnie” – powiedziała kanclerz i zadeklarowała, że ​​Niemcy będą kontynuować pomoc dla Ukrainy.

Olaf Scholz potwierdził, że Władimir Putin nie jest gotowy do rozmów o pokoju na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił o Władimirze Putinie w czwartek przed Bundestagiem, podkreślając, że rosyjski prezydent nie jest gotowy do rozmów o pokoju na Ukrainie.

Premier Władimir argumentował przed Bundestagiem: „Czy Putin jest gotowy do negocjacji powrotu do zasad i sprawiedliwego pokoju? W tej chwili nic na to nie wskazuje”.

Niemiecka głowa państwa potępia, że ​​rosyjski prezydent „opiera się zamiast tego na sygnałach z groźbami, jak np. niedawne zawieszenie umowy New Start ze Stanami Zjednoczonymi”.

Rosyjski strajk w Zaporożu: Zełenski potępia działania „państwa terrorystycznego”, które chce kontrolować „terroryzm”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadenuncjował w czwartek kabel Rosyjski strajk, w którym zginęły co najmniej trzy osoby w Zaporożu.

„Państwo terrorystyczne chce, aby każdy dzień był dla naszego narodu dniem terroru” – potępił, wskazując oskarżycielsko palcem na Rosję.

Ostrzegł: „Diabeł nie będzie kontrolował naszych ziem. Wypędzimy wszystkich okupantów i bez wątpienia poniosą oni odpowiedzialność za swoje czyny”, zaznaczając, że trwają akcje ratunkowe.

READ  Kim jest Państwo Islamskie w prowincji Chorasan, które przyznało się do ataku w Afganistanie?

Strajk w Zaporożu: liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej trzech zabitych i sześciu rannych

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego strajku, który miał miejsce ze środy na czwartek w budynku mieszkalnym w Zaporożu na południu Ukrainy, wzrosła do co najmniej trzech osób, a sześć innych zostało rannych.

Ukraińska policja podała w oświadczeniu, że rosyjski pocisk „według wstępnych informacji z baterii S-300” zniszczył ponad 10 mieszkań w tym budynku, „gdzie ludzie spokojnie spali”.

„Podczas akcji poszukiwawczych spod gruzów wydobyto sześć rannych osób, a także ciała trzech osób” – podało źródło.

Minister spraw zagranicznych wzywa G20 do „jasnej odpowiedzi” na wojnę na Ukrainie

Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna, która przebywa obecnie w Indiach z ramienia G-20, wezwała w czwartek członków grupy do „jasnej odpowiedzi”, tak jak to uczynili na szczycie na Bali w zeszłym roku, na wojnę, którą Rosja toczy na Ukrainie.

Minister prosi G20 o wykazanie się „poczuciem„ wspólnej odpowiedzialności ”, a nie fragmentacją lub systemową opozycją”.

Potępiła ją jako „brudną wojnę, która zresztą jest prowadzona przez pogwałcenie wszystkich praw wojennych i prostych praw ludzkości”.

„Nie wybaczymy mu”: pierwsza dama Ukrainy potępia rosyjski strajk w Zaporożu

Pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska potępiła w czwartek na Twitterze rosyjski strajk, w wyniku którego zginęły co najmniej dwie osoby w Zaporożu na Ukrainie.

Potępiono, że „Zaporoże dzielnie stawia opór rosyjskiemu agresorowi. W odpowiedzi atakuje ludność cywilną”.

Twierdzi: „Trzy piętra zostały doszczętnie zniszczone, zginęli ludzie (…). Nie wybaczymy mu”.

Unia Europejska wezwała w marcu do „awaryjnego” 1 miliarda euro na dostawę amunicji dla Ukrainy

W środę AFP dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że kraje UE są proszone o przeznaczenie w marcu miliarda euro na wypełnienie obowiązku dostarczenia amunicji, o którą proszą Siły Zbrojne Ukrainy „w trybie pilnym”. .

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell rekomenduje 1 miliard euro z grantu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EFF), funduszu wykorzystywanego do zakupu i dostaw broni na Ukrainę.

READ  Prawnicy rusznikarza podnoszą możliwość „sabotażu”

To finansowanie pozwoli na dostawę 250 000 pocisków 155 mm, które według ekspertów w Brukseli są sprzedawane po 4 000 euro za sztukę.

Rosja twierdzi, że była celem „masowego” ukraińskiego ataku dronów na Krymie

Rosja ogłosiła w środę, że na Krymie, który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku, miał miejsce „masowy” atak ukraińskich dronów.

Rosyjskie wojsko poinformowało, że wszystkie 10 ukraińskich samolotów wysłanych na półwysep zostało zneutralizowanych.

To już drugi dzień z rzędu, kiedy Moskwa zgłosiła atak drona. We wtorek kilka rosyjskich regionów, w tym po raz pierwszy Moskwa, stało się celem ukraińskich dronów.

Ukraina gratuluje sobie przezwyciężenia „zimowego terroru”, który charakteryzował rosyjskie naloty

Ukraina pogratulowała sobie w środę „pokonania zimowego terroru”, który charakteryzował się intensywnymi rosyjskimi bombardowaniami, które pozostawiły miliony ludzi na lodzie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował wieczorem, że „zima się skończyła. Było bardzo ciężko, każdy Ukrainiec to odczuł”. „Ale udało nam się zaopatrywać Ukrainę w energię i ogrzewanie”.

„Było zimno i ciemno, ale byliśmy nie do złamania (…) Ukraina przezwyciężyła grozę zimy” – podkreślił z kolei szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba.

Co najmniej dwie osoby zginęły w rosyjskim nalocie na budynek mieszkalny w Zaporożu

W czwartek lokalne władze poinformowały, że co najmniej dwie osoby zginęły w nalocie na apartamentowiec w Zaporożu na południu Ukrainy.

„Ludzie są pod gruzami. Według wstępnych informacji zginęły dwie osoby” – powiedział w Telegramie sekretarz rady miasta Anatolij Kortiew, dodając, że budynek ten został „prawie całkowicie zniszczony”.

Dzień dobry wszystkim!

Witamy na tym kanale na żywo poświęconym wiadomościom o konflikcie między Ukrainą a Rosją w czwartek, 2 marca.