Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośrednio. Wojna na Ukrainie: 17 maja zbombardowanie ukraińskiej bazy zabija 87, mówi Zełenski

13:12

87 osób zginęło w rosyjskim bombardowaniu 17 maja

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że 17 maja w zamachu bombowym na ukraińską bazę zginęło 87 osób.

12:52

Rosyjski żołnierz Vadim Chichimarin został skazany na dożywocie za zbrodnie wojenne

12:12

Zabito 232 dzieci

Według ukraińskiego prokuratora od początku konfliktu na Ukrainie zginęło 232 dzieci, a 431 zostało rannych lub rannych. Większość dzieci została poszkodowana, głównie w obwodzie donieckim (145), obwodzie kijowskim (116) lub w obwodzie charkowskim. 21 maja siedmioletnia dziewczynka została ranna w rosyjskim bombardowaniu wsi Mołodeck w obwodzie chersońskim. Rosyjskie bombardowania i ataki na ukraińskie miasta, miasteczka i wsie zniszczyły 1837 placówek oświatowych. Wśród nich 172 zostały doszczętnie zniszczone.

11:39

„Maksymalne sankcje wobec Rosji”

„Gdyby świat działał zapobiegawczo, a nie w reakcji, nie byłoby wojny” – powiedział Wołodymyr Zełenski na forum w Davos. Głowa państwa nadal nalega, aby nałożyć „maksymalne sankcje wobec Rosji”. „Potrzebujemy 5 miliardów dolarów na ruch oporu w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – powiedział.

11:30

Zełenski przemawia na Forum w Davos

Prezydent Ukrainy mówi: „Rosja stała się przypadkiem zbrodni wojennych” Wołodymyr Zełenski Na Forum Ekonomicznym w Davos. Dzięki naszej odwadze stworzyliśmy historyczny precedens. Nie słuchaliśmy tych, którzy mówili, że nie wytrzymamy” – kontynuuje głowa państwa.

Francja Agencja prasowa

10:59

Reguły fiskalne UE wciąż oczekujące w 2023 r.

Zasady dyscypliny budżetowej nałożone na kraje UE – które nie były wdrażane od marca 2020 r. – pozostaną zawieszone w 2023 r. ze względu na szok gospodarczy spowodowany Wojna na UkrainieKomisja Europejska zapowiada. Europejski dyrektor wyjaśnia: „Rosnąca niepewność i znaczące zagrożenia dla perspektyw gospodarczych w czasie wojny na Ukrainie, bezprecedensowy wzrost cen energii i ciągłe zakłócenia w łańcuchu dostaw uzasadniają przedłużenie tego zawieszenia”.

LP / Mathieu de Martinac

10:50

Jakiś scenariusz na przyszłość?

Jak rozwinie się konflikt? Dla eurodeputowanego i specjalisty ds. geopolityki Bernarda Guetty na stole stoją trzy scenariusze: albo „Putin wygrywa kolejne 3 centymetry kwadratowe i deklaruje wielkie zwycięstwo”, albo jest „coś w rodzaju zamachu stanu w Moskwie”. Inną możliwością jest to, że „wojna trwa” – kontynuuje poseł. „Po trzech miesiącach wojny tylko największy kraj na świecie (…) zdołał zająć przygraniczny pas Ukrainy” – powiedział.

READ  Ukraina: Rosja zamierzała opuścić Czarnobyl z zakładnikami, zbombardowany Biełgorod

10:31

Dalkia sprzedaje swoją działalność w Rosji

Dalkia, spółka zależna EDF specjalizująca się w usługach energetycznych, ogłosiła sprzedaż całej swojej działalności w Rosji lokalnemu zarządowi.

Obecna w Rosji od 2016 r. Dalkia prowadziła tam ograniczoną działalność, poniżej 5 mln euro rocznych obrotów” – podała firma w krótkim komunikacie prasowym.

LP / Oliver Boetti.

Godzina dziesiąta

Ataki na zespoły medyczne na Ukrainie

Według Światowej Organizacji Zdrowia, która niedawno poinformowała o „około trzydziestu” w tym kraju, na Ukrainie przeprowadzono łącznie 248 ataków na służbę zdrowia. Te ataki, obserwowane od 24 lutego, daty rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zabiły 75 osób i zraniły 59 innych, ku ubolewaniu organizacji.

09:37

Pociąg do ewakuacji mieszkańców w Doniecku

Serhiy Hayday, ukraiński gubernator Ługańska, informuje w Telegramie, że bezpłatny pociąg ewakuacyjny zostanie ustawiony w poniedziałek od 16:30 czasu lokalnego (tj. 15:30 w Paryżu), aby przewieźć mieszkańców Pokrowska do Donieckpoza Lwowem, położonym na zachodzie kraju.

LP / Philippe de Boulbquet

09:10

Więcej powracających

Według gubernatora miasto Lwów, Maksym Kozytskyi, liczba osób powracających na Ukrainę, a przede wszystkim liczba wyjazdów w ciągu ostatnich 24 godzin. Podczas swojej codziennej aktualizacji lokalny wybrany urzędnik zgłosił 32 000 odlotów i 44 000 powrotów.

Francja Agencja prasowa

08:42

Wspaniały widok w Mariupolu

Miasto męczenników Mariupol, Niedawno okupowany przez armię rosyjskąPokazywał apokaliptyczne krajobrazy ze zwęglonymi bryłami budynków w wielu dzielnicach. Trzy miesiące walk spowodowały ucieczkę setek tysięcy mieszkańców i pozostawiły nieznaną, ale niewątpliwie ogromną liczbę zabitych w tym portowym mieście, które przed bitwą liczyło ponad pół miliona mieszkańców.

Fot. Aleksander Ermoszenko/Reuters

08:14

Biden mówi, że Rosja będzie musiała zapłacić „długoterminową” cenę

Agencja France-Presse / Jim Watson

07:57

Nowa Zelandia udzieli Ukrainie pomocy wojskowej

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern Zapowiedział, że jego kraj wyśle ​​do Wielkiej Brytanii około 30 żołnierzy, aby pomogli w szkoleniu żołnierzy ukraińskich, zwłaszcza w posługiwaniu się lekkimi karabinami L119. „Podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę byliśmy pewni, że tak rażący atak na niewinne życie i suwerenność innego kraju jest błędem” – podkreśliła.

Francja Agencja prasowa

07:32

Boris Johnson chwali „odwagę” dzieci Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson pochwalił „odwagę” ukraińskich dzieci w liście, który do nich skierował, według doniesień niezależny. Szef rządu początkowo powiedział, że jest mu „bardzo smutno”, że nie widzi młodych ludzi na ulicach i parkach Kijowa podczas Jego wizyta w stolicy w zeszłym miesiącu. „Ukraińskie dzieci każdego dnia uczą nas wszystkiego o sile i godności, z podniesioną głową nawet w najtrudniejszych chwilach.

Matt Dunham/AFP

07:16

Południowa Ukraina na horyzoncie?

Według Instytutu Studiów Wojennych, powołując się na: Kijów Niepodległa. Według Kijowa siły wroga wzmacniają obronę powietrzną w regionie, budują drugorzędne linie obrony i przygotowują się do nowych ataków.

06:59

Wyrok spodziewany w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne

W Kijowie werdykt w Pierwszy proces o zbrodnie wojenne Musi być zwrócony w poniedziałek. 21-letni rosyjski żołnierz jest oskarżony o zabicie 62-letniego cywila, który pchał rower podczas rozmowy telefonicznej. Podczas procesu w zeszłym tygodniu Vadim Chichimarin powiedział, że „głęboko żałował” i „prosił o przebaczenie” wdowy po ofierze, uzasadniając swoje działanie „rozkazami”, jakie wówczas otrzymał. Prokurator zażądał dożywotniego pozbawienia wolności.

Agence France-Presse / Sergey Sobinsky

06:48

Burmistrz Moskwy został ranny w eksplozji w Energodarze

Burmistrz zbudowanego przez Moskwę miasta Energodar, miasta na południu Ukrainy, w którym znajduje się największa elektrownia atomowa w Europie, został ranny w eksplozji, powiedział ukraiński urzędnik.

Andrei Borodulin / Agencja France-Presse

06:20

Ponad 100 milionów przesiedleńców na całym świecie

„Liczba 100 milionów jest oszałamiająca, alarmująca i realistyczna. To liczba, która nigdy nie powinna była zostać osiągnięta” – powiedział Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi.

Zdjęcie: Paul Ratje/Reuters

06:16

Siewierodonieck pod ostrzałem Moskwy „przez całą dobę”

Sytuacja Ukraińców w Donbasie staje się „coraz trudna”. „Wszystkie siły rosyjskie są skoncentrowane w obwodach ługańskim i donieckim” – powiedział Sergio Gaidai, gubernator obwodu ługańskiego. To samo z uzbrojeniem. Kluczowy punkt w tym Bitwa o Donbas, Siewierodonieck, w obwodzie ługańskim, pod ostrzałem z Moskwy „24 godziny na dobę”, gubernator był oburzony. Dodał, że „stosują taktykę spalonej ziemi i celowo niszczą miasto” bombardowaniem lotniczym, wielokrotnymi wyrzutniami rakiet, moździerzami lub czołgami strzelającymi do budynków.

Agence France-Presse / Fadel Sina

05:51

dzień dobry !

I witaj na tym koncercie. Tutaj możesz śledzić wydarzenia i konsekwencje 89. dnia rosyjskiej inwazji.