Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

22 bomby węglowe TotalEnergies, które pomogłyby ogrzać planetę o ponad 2 stopnie

22 bomby węglowe TotalEnergies, które pomogłyby ogrzać planetę o ponad 2 stopnie

EDYTUJ Poniedziałek, 23 maja o 10:50: Zaktualizowaliśmy informacje o projekcie po publicznej odpowiedzi od TotalEnergies.

Wiercenie gazu arktycznego RosyjskiOgromne rezerwy koncerny naftowe W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zagrożone projekty w Mozambiku… według badania opublikowanego 12 maja i przeanalizowanego przez organizację pozarządową Reclaim Finance, główną francuską instytucję całkowita energia Angażuje się w 22 „bomby węglowe”, z których cztery nie były (jeszcze) opracowywane w 2021 roku.

Co więcej, tych ostatnich nie należy eksplorować ani eksploatować, jeśli TotalEnergies, ogłoszone w lutym zysk netto w wysokości 16 miliardów dolarówchce kompatybilności z Zerowa ścieżka węglowa Doradzany przez MAEA w zakresie: energia (AUĆ). Zamiast być znanym ze swojego konserwatywnego stanowiska, MAE wezwała do rezygnacji z weryfikacji rozwoju nowych pól naftowych i gazowych od 2021 r. oraz do ogromnych inwestycji w Energia odnawialna zachować kontrolę nad Wyzwolenie Klimatu.

Informacja jest ważna, ponieważ akcjonariusze spółki muszą wyrazić swoją opinię w środę podczas walnego zgromadzenia w dniu raport Odnośnie strategii grupy mającej na celu osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku. Skontaktowałem się z nim 20 minutTotalEnergies nie chce komentować tego badania.

Naukowcy zidentyfikowali na świecie 425 bomb węglowych

Co to jest bomba węglowa? Koncepcja ta odnosi się do największych projektów wydobycia paliw kopalnych, których potencjalna emisja może przekroczyć 1 gigatonę dwutlenku węgla w okresie ich eksploatacji. Po raz pierwszy naukowcy zidentyfikowali 425 projektów na całym świecie, w tym 195 projektów naftowych i gazowych oraz 230 kopalń. Podsumowując, wszystkie te projekty obniżyłyby dostępny budżet węglowy planety, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5°C „o wielokrotność dwóch”, twierdzą naukowcy z Polityka energetyczna.

„To badanie tworzy nowe ramy, które podkreślają to, co postrzega przemysł gazowy, naftowy i węglowy pracuj jak zwykle To status quo wydaje się być problematyczne w obliczu kryzysu klimatycznego” – twierdzi Kjell Coheny, główny autor i doktorant na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. W 2011 roku współtworzył kampanię Leave It in the Ground, która wzywa do zaprzestania wykorzystywania paliw kopalnych.

READ  bezpośrednio. Wojna na Ukrainie: Zełenski nadal sprząta służby bezpieczeństwa

TotalEnergies uczestniczy w 25 wysoce zanieczyszczających projektach

Liczby te są możliwe dzięki płatnej bazie danych Rystad Energy, niezależnej firmie konsultingowej dla przemysłu naftowego i gazowego z siedzibą w Norwegii. Analiza została przeprowadzona przez organizację pozarządową Reclaim Finance, która ma dostęp do tej bazy danych 20 minut Udział TotalEnergies w tych bombach węglowych. Firma jest zaangażowana w 22 projekty, których potencjalna skumulowana emisja wynosi do 45,6 gigaton dwutlenku węgla. Rosja, Bliski Wschód: 11 z nich znajduje się również w regionach, w których skoncentrowane są bomby węglowe.

Wiele projektów, będących już w fazie rozwoju, miałoby znaczący wpływ, gdyby wszystkie znane im rezerwy zostały wykorzystane. W Argentynie potencjalne emisje z ropy i gazu łupkowego Vaca Muerta szacuje się na 5,2 GtCO2, w Kazachstanie emisje z pola naftowego Kashagan szacuje się na 5,1 GtCO2. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie TotalEnergies bierze udział w pięciu bombach węglowych, wszystkie te projekty naftowo-gazowe mogą emitować 15,1 gigaton dwutlenku węgla.

„Nie powinniśmy rozwijać nowych projektów wydobycia paliw kopalnych”

Jednak najbardziej niepokojące bomby węglowe, które zdaniem naukowców powinny zostać „rozbrojone” jak najszybciej, okazały się nowe projekty, które nie zostały jeszcze uruchomione. „Jak pokazują badania naukowe, raport MAE, jak powtarza Sekretarz Generalny ONZ, nie powinniśmy opracowywać nowych projektów wydobycia paliw kopalnych, ani nie powinniśmy już tam inwestować”, wyjaśnia Kjell Kuhney. Istniejące projekty mogą już przekroczyć 1,5°C lub ocieplenie o 2°C. Dlatego konieczne będzie zamknięcie istniejącej infrastruktury, zanim wyczerpią się jej rezerwy. Jeśli dziś zbudujemy nowe projekty, będą one musiały zostać zamknięte wcześniej, a niektórzy stracą na tym pieniądze.

W swoich badaniach naukowcy zaproponowali opóźnienie tych setek nowych projektów, co pozwoliłoby uniknąć jednej trzeciej potencjalnych emisji dwutlenku węgla. W 2021 roku TotalEnergies planuje cztery nowe „bomby węglowe”, zlokalizowane w Rosji, Brazylii i Mozambiku, których rozwój jeszcze się nie rozpoczął. „Tak więc są to projekty, które nie są bezpośrednio zgodne z tym, co mówi MAE” – stwierdza Guillaume Pottier, dyrektor kampanii w Reclaim Finance’s Financial Players. TotalEnergies lub jej udziałowcy mieliby możliwość ich nie rozwijania. Ich potencjalna skumulowana emisja wynosi do 5,7G ton dwutlenku węgla.

READ  Ponad 800 imigrantów ląduje na Sycylii

„Przesyłania energii nie ma”

W najbliższej dekadzie TotalEnergies planuje zainwestować duże sumy w paliwa kopalne, podobnie jak Saudi Aramco, Gazprom, ExxonMobil czy Shell. Guillaume Potter uważa, że ​​„transformacja energetyczna nie istnieje. TotalEnergies będzie musiało bardzo szybko wykazać, że może zmniejszyć produkcję paliw kopalnych, jednocześnie zwiększając produkcję energii odnawialnej, co nie ma miejsca”.

Wyjaśnił, że w 2020 roku 84% inwestycji, czyli 11 miliardów dolarów, przeznaczono na paliwa kopalne. „W okresie od 2022 do 2025 roku każdego roku osiągamy ponad 70% lub 10,1 miliarda dolarów w przypadku paliw kopalnych” – dodaje. Dla porównania, w tym okresie firma planuje inwestować 3,5 miliarda dolarów rocznie w energię odnawialną. Postawił sobie za cel 100 gigawatów energii odnawialnej w 2030 roku.

W kompleksowym dochodzeniu opiekun Okazało się, że 12 dużych firm naftowych i gazowych – w tym TotalEnergies – planowało inwestować miliony dolarów każdego dnia do 2030 roku w projekty, które nie ograniczały ocieplenia do 1,65 °C, a tym bardziej w niezgodne ocieplenie ograniczone do 2,7 Celsjusza.

W Arktyce, w Mozambiku zagrożone projekty

W rosyjskiej Arktyce, jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi, ogromny projekt LNG stał się Arctic LNG 2 Szczególnie kontrowersyjne od wojna na Ukrainie. Jeśli TotalEnergies zniknie Porzucenie rosyjskiej ropy Do końca roku firma nie zrezygnowała jeszcze z inwestycji w gaz, w szczególności w funkcjonujący już Jamał LNG oraz Arctic LNG 2. Pod koniec kwietnia zapowiedział amortyzację aktywów w kwota 4, 1 mld euro w tym projekcie, z powodu sankcji nałożonych na Moskwę.

W Mozambiku jego trzy projekty gazowe i naftowe również cierpią z powodu bardzo napiętej sytuacji w kraju. Rozwój projektu LNG o wartości 16,5 miliarda euro rozpoczął się w 2020 roku. Jednak po ataku dżihadystów na teren w prowincji Cabo Delgado, TotalEnergies wstrzymał projekt w kwietniu 2021 roku. W Brazylii na Oceanie Atlantyckim odkryto ogromne pole naftowe Libra. czyli projekt Kolejny u wybrzeży Rio de Janeiro. Eksploatację części tego gigantycznego głębinowego pola rozpoczęto w 2017 roku w fazie przedprodukcyjnej, zwanej Meru.

READ  13-letni chłopiec brał udział w dramacie drogowym, w którym zginęło dziewięć osób

„Strategia TotalEnergies pozostaje niezgodna z Porozumieniem Paryskim”

TotalEnergies broni jednak swojej inwestycji i chce ją dalej rozwijać w całym łańcuchu LNG. Odnosi się do 20 minut Że w 2050 r. paliwa kopalne powinny stanowić nie więcej niż 25% ich miksu produkcyjnego energii, a zatem byłyby „zgodne z punktem lądowania w scenariuszu MAE”. Według konsorcjum inwestorów Akcja klimatyczna 100+który wskazuje na wysiłki największych trucicieli klimatycznych, TotalEnergies musi jeszcze zdekarbonizować swoje wydatki inwestycyjne, chociaż firma postawiła sobie za cel neutralność emisyjną do 2050 roku.

W ciągu ostatnich dwóch lat niewielka grupa akcjonariuszy lobbowała za bardziej znaczącym zaangażowaniem firmy. „Uważamy, że strategia TotalEnergies pozostaje niezgodna z Porozumieniem Paryskim”, niestety z 20 minutfundusz inwestycyjny Edmond de Rothschild AM, zauważając, że TotalEnergies nie ma określonego ilościowo celu w zakresie bezwzględnej redukcji innych pośrednich emisji (znanych jako Zakres 3) na całym świecie przed 2030 r. „Wydaje się, że jego celem na 2030 r. jest utrzymanie bezwzględnej emisji na całym świecie stabilny, co jest niezgodne z różnymi scenariuszami naukowymi i zaleceniami Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu” – dodaje fundusz.

Jedenastu akcjonariuszy chciało w środę przedłożyć General Motors rezolucję, aby TotalEnergies zobowiązał się do realizacji strategii klimatycznej z celami zgodnymi z porozumieniem paryskim, które zarząd odrzucił. „To w ogóle nie bierze pod uwagę kryzysu klimatycznego”, ubolewa Edmond de Rothschild AM.