Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bezpośrednio – Ukraina oskarża Rosję o uderzenie w ośrodek pomocy humanitarnej i zabicie ochotnika

W 2023 roku Unia Europejska przekaże Ukrainie 18 miliardów euro

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek, że Unia Europejska planuje wysłać Ukrainie 18 mld euro w 2023 r.

„Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – napisała na Twitterze.

Rosja otwiera nowy atomowy lodołamacz, aby ułatwić eksport węglowodorów przez Arktykę

We wtorek Rosja zainaugurowała nowy lodołamacz o napędzie atomowym, który ma ułatwić jej eksport węglowodorów do Azji przez Arktykę, w czasie, gdy Moskwa reorientuje swoją strategię energetyczną z powodu zachodnich sankcji przeciwko jej ofensywie na Ukrainie.

„Rozwój (północnych szlaków morskich) pozwoli Rosji w pełni wykorzystać swój potencjał eksportowy i stworzyć sprawny szlak logistyczny, w tym w Azji Południowo-Wschodniej” – powiedział Władimir Putin.

Ten nowy statek o napędzie atomowym, o długości ponad 170 metrów, może przebić się przez lód o głębokości do trzech metrów. Jest to trzecia edycja z serii zapoczątkowanej przez giganta energii atomowej Rosatom.

Ukraina twierdzi, że aresztowała urzędnika w rosyjskich aresztach śledczych w Chersoniu za „zdradę”

Ukraińscy śledczy poinformowali we wtorek, że aresztowali za „zdradę” szefa rosyjskich aresztów w Chersoniu, mieście wyzwolonym 11 listopada po ponad ośmiu miesiącach okupacji przez wojska rosyjskie.

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało: „Od pierwszych dni okupacji Chersoniu pracownik ten pracował w areszcie dla okupantów… jako dyrektor aresztów śledczych i miejsc wykonywania wyroków”. ) w obecnym stanie.

Według SBI pracownik ten „umożliwił ucieczkę uwięzionym przestępcom przed wyzwoleniem Chersoniu”.

Kreml zapowiedział, że Władimir Putin spotka się z matkami rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie

Kreml poinformował we wtorek, że Władimir Putin spotka się z matkami żołnierzy walczących na Ukrainie. donosi Sky News.

„Prezydent często organizuje takie spotkania, nie wszystkie są publiczne” – dodał rzecznik Dmitrij Pieskow.

We wrześniu Moskwa ogłosiła częściową mobilizację dodatkowych 300 000 żołnierzy, co doprowadziło do wcielenia wielu Rosjan do wojny na Ukrainie.

Ukraina twierdzi, że Rosja zbombardowała centrum dystrybucji pomocy, zabijając ochotnika

Gubernator obwodu zaporoskiego powiedział, że we wtorek rosyjskie bombardowania wymierzyły się w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej w mieście Oreków na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając ochotnika i raniąc dwie kobiety.

READ  Globalna prognoza dotycząca rynku superdezintegrantów Globalna prognoza zaktualizowana w raporcie dotyczącym nowego sklepu z badaniami rynku, ponieważ COVID-19 ma ogromny wpływ na sprzedaż w 2021 r.

„Rosyjscy terroryści bombardują punkty dostaw pomocy humanitarnej, kontynuując wymuszenia nuklearne – żałosna taktyka przegranych wojskowych” – napisał Andriej Jermak, szef sztabu prezydenta, w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Dodał: „Na każdy taki środek istnieje ukraińska odpowiedź”.

Ukraina domaga się przeprosin za szalik Viktora Orbana przedstawiający ziemie ukraińskie jako część Węgier

Premier Węgier Viktor Orban znalazł się pod ostrzałem po tym, jak wziął udział w meczu piłki nożnej w szaliku przedstawiającym niektóre ukraińskie ziemie jako część Węgier.

„Promowanie idei rewizjonistycznych na Węgrzech nie sprzyja rozwojowi stosunków ukraińsko-węgierskich i nie jest zgodne z zasadami polityki europejskiej” – powiedział rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko.

Szalik Viktora Orbana ma przedstawiać mapę „Wielkich Węgier”, która obejmuje tereny należące dziś do Austrii, Słowacji, Rumunii, Chorwacji, Serbii i Ukrainy.

Kreml nie widzi „żadnego postępu” w strefie bezpieczeństwa wokół elektrowni jądrowej Zaporoże

Kreml poinformował we wtorek, że nie poczyniono znaczących postępów w tworzeniu strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni atomowej w Zaporożu.

Ten ostatni, który przez kilka miesięcy był przetrzymywany przez siły rosyjskie, został trafiony pociskami w niedzielę.

Od początku wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 6500 cywilów

Od 24 lutego br. Rejestr Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka 16 784 ofiar cywilnych na Ukrainie: 6595 zabitych i 10 189 rannych.

W obwodach donieckim i ługańskim najwięcej ofiar śmiertelnych wyniosło 3939 zabitych i 5338 rannych.

Zdjęcie przedstawia zbiorowy grób ludności cywilnej na cmentarzu pod Limanem w obwodzie donieckim, 11 października 2022 r. © SERGEY BOBOK / AFP

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ otrzymywanie informacji z niektórych miejsc jest trudne, a wiele raportów wciąż czeka na rozpatrzenie.

W Limanie mieszkańcy mieszkają w piwnicy, aby chronić się przed zimnem

Na Ukrainie, w mieście Liman, wyzwolonym miesiąc temu spod okupacji rosyjskiej, mieszkańcy mieszkają w piwnicach, aby chronić się przed zimnem. Tłoczą się w ciasnych pomieszczeniach, które nie pozwalają im się nawet w pełni położyć, przyczyniają się do zakupu drewna na opał.

READ  „Mogliśmy z łatwością chronić 20% upraw”.

Rosja twierdzi, że nie chce obalić ukraińskiego rządu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że jego kraj „nie zamierza przeprowadzać” specjalnej operacji „w celu zmiany rządu na Ukrainie”, donosi Sky News.

Wypowiedź kontrastuje z początkiem inwazji w lutym, kiedy wydawało się, że Moskwa chce obalić ukraiński rząd i zainstalować prorosyjski reżim.

Przeszukał prawosławny klasztor w Kijowie, podejrzewając go o powiązania z Moskwą

Wczesnym rankiem we wtorek ukraińskie służby bezpieczeństwa i policja dokonały nalotu na 1000-letni prawosławny klasztor w Kijowie w ramach operacji mających na celu przeciwdziałanie „domniemanej działalności wywrotowej rosyjskich służb specjalnych”.

Jest siedzibą wspieranej przez Rosję filii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

SBU wyjaśniła, że ​​wykopaliska miały zapobiec wykorzystywaniu klasztoru jako „centrum rosyjskiego świata” i że miały na celu zbadanie podejrzeń, że budynki były wykorzystywane jako pomieszczenia dla grup sabotażowych i rozpoznawczych. i gromadzeniu broni.

15 000 dzieł sztuki zniknęło z muzeów w Chersoniu po grabieży dokonanej przez rosyjskich żołnierzy

Z Muzeum Chersoniu zniknęło 15 000 prac. Tuż przed wycofaniem się wojsk rosyjskich z miasta, między 31 października a 3 listopada, dziesiątki żołnierzy ładowało ciężarówki na oczach mieszkańców.

„Zabrali około 80% kolekcji z Muzeum Sztuk Pięknych i znaczną część kolekcji z innego muzeum” – wyjaśnia minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

Loty te są dozwolone na mocy rosyjskiego stanu wojennego, który mówi więc o „odszkodowaniu”. Od początku inwazji ukraińskie dziedzictwo było szczególnym celem Rosjan.

Dla ukraińskiego operatora jądrowego sytuacja w Zaporożu czyni stację „najbardziej niebezpieczną na świecie”.

W niedzielę Rosja zbombardowała ukraińską elektrownię atomową w Zaporożu. „Jest kilkanaście strajków” – powiedział Petro Kotin, szef ukraińskiej państwowej elektrowni jądrowej Energoatom, w rozmowie z BFMTV.

„Było 19 epizodów, które zagroziły roślinie w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy: stała się najbardziej niebezpieczna na świecie” – powiedział.

Według niego „Rosjanie przetrzymują świat jako zakładników, okupując tę ​​stację i niszcząc infrastrukturę energetyczną”.

Ukraiński urzędnik twierdzi, że Rosjanie bombardują region Dniepropietrowska

Według ukraińskiego urzędnika wojskowego siły rosyjskie wystrzeliły w nocy prawie 60 pocisków w kierunku Nikopola, kontynuując wielodniową ofensywę w południowym regionie Ukrainy, donosi CNN.

„Zbombardowali kilka wiosek w gminie Marhanets” – napisał we wtorek rano na Telegramie Walentin Reznichenko, szef regionalnej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku.

Powiedział, że nikt nie został ranny w nocnym bombardowaniu.

READ  Przedłużająca się wojna na Ukrainie obnaża szczeliny na froncie atlantyckim

Polska rozmieszcza niemieckie pociski przeciwlotnicze w pobliżu granicy z Ukrainą

Polska i Niemcy ogłosiły rozmieszczenie bombowców Rakiety przeciwlotnicze Patriota Bliżej polskiej granicy z Ukrainą – powiedział polski minister obrony.

Berlin zaoferował Warszawie ten system obrony po tym, jak w zeszłym tygodniu spadł na Polskę pocisk. donosi Reuters.

Naziemne systemy obrony powietrznej, np PatriotaZaprojektowany do przechwytywania nadlatujących pocisków.

Przerwa w dostawie prądu ma potrwać co najmniej do marca przyszłego roku

Urzędnik jednego z głównych dostawców energii w kraju powiedział, że Ukraińcy prawdopodobnie będą żyć z przerwami w dostawie prądu co najmniej do końca marca.

Połowa infrastruktury energetycznej Ukrainy została uszkodzona przez rosyjskie ataki, powiedział Wołodymyr Zełenski, pozostawiając miliony bez prądu i wody, gdy nadchodzi zima.

Mieszkańcy Chersoniu wezwali do „ewakuacji na zimę do bezpieczniejszych części kraju”

W Kijowie Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, ostrzegł, że zima zagrozi życiu milionów Ukraińców po serii niszczycielskich rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną kraju.

W tym kontekście ukraiński rząd wezwał mieszkańców Chersoniu do „ewakuacji na zimę do bezpieczniejszych regionów kraju”, zwłaszcza kobiet, dzieci i osób starszych.

MAEA nie stwierdziła żadnych poważnych uszkodzeń w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Po strzelaninie z nieokreślonego źródła, która miała miejsce w niedzielę w zaporoskiej elektrowni jądrowej, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski nalegali w poniedziałek podczas rozmowy telefonicznej na „absolutną konieczność zachowania integralności i bezpieczeństwa tego miejsca”. ”.

A Emmanuel Macron wyraził „głębokie zaniepokojenie” „nowymi strzałami w fabrykę” na Ukrainie, które Moskwa i Kijów wzajemnie oskarżają się o bombardowanie.

Bezpieczeństwo elektrowni jądrowej nie zostało jednak zakwestionowane przez bombardowania, jednak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła.

Ukraina twierdzi, że odkryła rosyjskie „miejsca tortur” w Chersoniu

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że znalazła cztery „miejsca tortur” używane przez Rosjan w Chersoniu przed ich przymusowym wycofaniem się z regionu 10 dni temu, oskarżając Kijów-Moskwa o zbrodnie wojenne.

Dzień dobry wszystkim!

Witamy na tym kanale na żywo poświęconym wojnie na Ukrainie we wtorek.