Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bezpośredni. Wojna na Ukrainie: obwód chersoński został zbombardowany 53 razy w ciągu ostatnich 24 godzin

11:03

Siły Wagnera 700 metrów od centrum administracyjnego Bachmuta?

Według założyciela Wagnera najemnicy będą znajdować się w odległości mniejszej niż 600-700 metrów od centrum administracyjnego Bakhmut. Potwierdzenie, które kwestionują analitycy z American Institute of War. Według nich nie ma wizualnych dowodów na poparcie tego twierdzenia.

10:57

NATO intensyfikuje wysiłki na rzecz gromadzenia broni wzdłuż wschodniej granicy sojuszu

Według Politico, NATO planuje w nadchodzących miesiącach rozmieścić broń i ludzi wzdłuż wschodniej granicy Sojuszu. Można było rozmieścić około 300 000 ludzi.

10:41

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, wznowiła rejestrację pomocy pieniężnej dla osób wewnętrznie przesiedlonych

Według Ministerstwa Reintegracji Terytoriów Tymczasowo Okupowanych na pomoc finansową mogą liczyć mieszkańcy, którzy nie otrzymali jeszcze wypłat od organizacji międzynarodowych i których miesięczny dochód nie przekracza 137 euro. UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, właśnie wznowiła rejestrację pomocy pieniężnej dla przesiedleńców wewnętrznych

10:31

W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim doszło do eksplozji

Godzina 10

Siergiej Ławrow jest gotów przedyskutować z Ukrainą „naprawdę poważne propozycje”.

Po wizycie chińskiego prezydenta Xi Ximpinga rosyjski minister spraw zagranicznych powiedział, że jest gotów przedyskutować z rządem Ukrainy i innymi krajami zachodnimi „naprawdę poważne propozycje” pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie.

09:46

Catherine Colonna powiedziała, że ​​„nie ma tabu” dotyczącego ewentualnych dostaw myśliwców na Ukrainę

Według francuskiej minister spraw zagranicznych Catherine Colonna w JDD, „Nie ma tabu” O możliwości dostawy samolotów bojowych na Ukrainę. Szef francuskiej dyplomacji udzielił wywiadu dzień po tym, jak Słowacja poinformowała o dostawie 13 myśliwców MiG-29 ze Słowacji i czterech kolejnych z Polski.

09:25

09:20

U wybrzeży Krymu stacjonuje dziewięć gotowych do walki rosyjskich okrętów wojennych

Według rzecznika Południowego Dowództwa Operacyjnego na Morzu Czarnym stacjonuje dziewięć okrętów, w tym dwa lotniskowce. Mówi się, że Rosjanie trzymają swoje okręty wojenne w bezpiecznej strefie ponad 100 mil morskich od najbliższych pozycji ukraińskich, aby nie zostały trafione.

08:37

Obwód doniecki został postawiony w stan pogotowia przeciwlotniczego

08:29

Wiele firm indyjskich i emirackich pomoże Rosji obejść sankcje naftowe

Według Bloomberga co najmniej dwie firmy z Indii i Emiratów pomagają Rosji omijać sankcje naftowe nałożone przez zachodnie demokracje dzięki flocie tankowców widmo. Według agencji prasowej ta flota transportuje obecnie miliony baryłek rosyjskiej ropy na całym świecie.

08:20

Putin zostanie aresztowany, jeśli wjedzie do Niemiec

Po wydaniu przez MTK nakazu aresztowania Putina, niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann obiecał go aresztować, jeśli „nadepnie na niemiecką ziemię”.

08:15

Region Chersoniu został zbombardowany 53 razy w ciągu ostatnich 24 godzin

Siły rosyjskie ostrzeliwały region Chersoniu 53 razy w ciągu ostatniej doby, strzelając łącznie 269 ciężkimi pociskami artyleryjskimi i pociskami MLRS, według lokalnych władz. Cywile zostali ranni. „Rosjanie dokonali pięciu nalotów na miasto Chersoniu, a 17 pocisków trafiło w dzielnice mieszkalne, domy i budynki prywatne” – powiedział Oleksandr Prokudin, szef departamentu wojskowego.

08:02

Sankcje wobec Rosji już teraz mają silny wpływ na gospodarkę kraju

Według badań międzynarodowej studenckiej grupy roboczej, sankcje wobec Rosji w 2023 roku mają mieć większy wpływ na gospodarkę kraju. Chociaż początkowo sankcje były opóźnione, obecnie przynoszą one znaczące skutki. Nadwyżka bilansu płatniczego spadła o 60% od drugiego do czwartego kwartału 2022 r. i wydaje się, że trend ten utrzyma się w 2023 r. Od listopada rubel stracił 20% swojej wartości, torując drogę do wyższych cen konsumpcyjnych w tym samym czasie kiedy mniej Rosjan może sobie na to pozwolić. Ponadto oczekuje się, że należności z tytułu ropy i gazu spadną o 50% w 2023 r.

READ  Dwóch amerykańskich tajnych agentów wraca z Seulu po pijackiej nocy

07:53

Wszystkie europejskie flagi usunięte z Placu Europy w Moskwie

Moskwa usunęła wszystkie flagi europejskie, które powiewały na Placu Europy w dzielnicy Dorogomiłowo w pobliżu dworca kolejowego w Kijowie. Plac ten powstał w latach 2001-2002 w ramach projektu belgijsko-rosyjskiego, jako symbol jedności europejskiej.

07:47

Wątpliwości co do przedłużenia ukraińskiego porozumienia zbożowego

Po negocjacjach międzynarodowa umowa z lipca 2022 r. w sprawie eksportu ukraińskiego zboża, która ma kluczowe znaczenie dla zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu, została przedłużona z największą intensywnością w sobotę, ale Kijów i Moskwa nie zgadzają się co do czasu przedłużenia. Ani Organizacja Narodów Zjednoczonych, ani Ankara nie podały szczegółów dotyczących czasu trwania przedłużenia. Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział, że przedłużenie obowiązywało na 120 dni. Ale Moskwa szybko mu zaprzeczyła, twierdząc, że ustalono tylko 60-dniowe przedłużenie.

Ozan Kos/AFP

07:29

Putin odwiedza miasto Mariupol

Po Krymie Władimir Putin udał się do Mariupola, zbombardowanego ukraińskiego miasta. To pierwsza od miesięcy wyprawa rosyjskiego przywódcy do oblężonego ukraińskiego miasta portowego, którą wojska rosyjskie odbyły w maju 2022 roku. Według Kremla Władimir Putin przyleciał do Mariupola helikopterem i zwiedzał miasto samochodem. Według rosyjskich agencji prasowych rozmawiał z lokalnymi mieszkańcami, odwiedzał interesujące miejsca i składał mu raport z prac odbudowy w dotkniętym wojną mieście.

07:29

Dwóch zabitych w strajkach w Kramatorsku

Rosyjskie naloty trwają. Burmistrz miasta poinformował, że dwie osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w rosyjskich atakach z użyciem „amunicji kasetowej” w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Rosja nadal kontroluje terroryzm. Konsekwencje zbombardowania Kramatorska amunicją kasetową: dwie osoby zginęły, osiem zostało rannych, trzy z nich są w ciężkim stanie – poinformował na swoim profilu na Facebooku burmistrz Aleksandr Gonczarenko.

Ares Messines/AFP

07:28

Powitanie

Witam wszystkich w tej transmisji na żywo poświęconej najnowszym wydarzeniom z wojny na Ukrainie.