Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bez załogi misja Artemis wystartuje w poniedziałek w kierunku Księżyca

Bez załogi misja Artemis wystartuje w poniedziałek w kierunku Księżyca

Artemis to nazwa amerykańskiego programu Return to the Moon i jeden z głównych priorytetów NASA na wiele lat. Jego pierwsza misja ma wystartować w poniedziałek.

To pierwsza misja w kierunku powrotu człowieka na Księżyc, a ostatecznie podboju Marsa. Artemis I ma wystartować w poniedziałek bez pilota. Nazwa misji pochodzi od amerykańskiego programu powrotu na księżyc, Artemis, i ma na celu wysłanie pierwszej kobiety i pierwszych kolorowych ludzi na powierzchnię Księżyca w następnej.

Misją Artemis 1 jest rozszyfrowanie nowej gigantycznej rakiety NASA, nazwanej SLS, oraz znajdującej się nad nią kapsuły Orion, aby zapewnić, że będzie ona mogła bezpiecznie przenosić astronautów w przyszłość. Orion okrąży Księżyc przed powrotem na Ziemię.

„Nowy duży krok w kierunku eksploracji kosmosu”

Sonda Orion ma wystartować w poniedziałek, jeśli pozwala na to pogoda, z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie w USA, z rakietą NASA Space Launch System (SLS). Lot ma trwać 42 dni, 3 godziny i 20 minut, a powrót zaplanowano na 10 października.

Dla Jean-Loup Chrétien, astronauty CNES i pierwszego Francuza w kosmosie, misja Artemis „jest nowym wielkim krokiem w kierunku eksploracji kosmosu”.

„Po raz kolejny otwieramy wielkie wrota kosmosu”, pociesza BFMTV.

orbita księżyca

Po dwóch minutach lotu silniki wrócą na Ocean Atlantycki. Po ośmiu minutach z kolei oddziela się główna scena, która jest pomarańczowa. Tylko statek kosmiczny Orion, którego panele słoneczne zostaną następnie rozmieszczone, pozostanie przymocowany do górnego stopnia rakiety (ICPS). Po okrążeniu Ziemi, ten ostatni zapewni ostateczny ciąg, który wprowadzi Oriona na orbitę Księżyca, około półtorej godziny po starcie – również przed jego wystrzeleniem.

Statek będzie wówczas składał się wyłącznie z kapsuły, w której będą znajdować się przyszli astronauci, zasilanych przez moduł serwisowy stworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Dotarcie do księżyca, który zbliży się do niego, gdy osiągnie zaledwie 100 kilometrów, zajmie kilka dni. „To będzie niesamowite, będziemy wstrzymywać oddech” – powiedział Rick LaBrude, kierownik lotu misji.

READ  Zakrzepica żylna: jak rozpoznać pierwsze objawy?

Kapsuła zostanie następnie umieszczona na odległej orbicie, gdzie zakończy półtora księżyca w nieco ponad dwa tygodnie. Wzniesie się do 64 000 kilometrów za księżycem – rekord dla kapsuły nadającej się do zamieszkania. Następnie po ponownym przejściu przez księżyc, aby skorzystać z asysty grawitacyjnej, rozpocznie podróż powrotną.

Przetestuj osłonę termiczną kapsułki

Pierwszym celem misji jest przetestowanie osłony termicznej kapsuły, największej, jaką kiedykolwiek zbudowano: o średnicy 5 metrów. Gdy powróci do ziemskiej atmosfery, będzie musiał wytrzymać prędkość 40 000 km/h i temperaturę 2800 stopni Celsjusza.

Statek kosmiczny zostanie spowolniony do 480 km/h przez atmosferę, a następnie do 32 km/h przez serię spadochronów, aż wyląduje w pobliżu San Diego w Kalifornii. Nurkowie podłączą do niego kable, aby w ciągu kilku godzin holować go na statek marynarki wojennej USA.

Wewnątrz kapsuły pasażerem będzie manekin zwany Kampusem Monnequin, siedzący na fotelu dowódcy i ubrany w nowy kombinezon NASA. Będzie rejestrować przyspieszenie i wibracje, które wystąpiły.

A także na pokładzie: dwa popiersia kobiety o imieniu Helga i Zohar, wykonane z materiałów przypominających kości, a nawet ludzkie organy. Jeden założy kurtkę antyradiacyjną, a drugi nie. Czujniki umożliwią ocenę poziomu otrzymywanego promieniowania, zwłaszcza w kosmosie, gdzie są one najważniejsze.