Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bez Djokovica ATP Cup rozpoczyna sezon już zakłócony przez wirusa

Trzy tygodnie przed Australian Open (17-30 stycznia) najlepsi gracze mają randkę w sobotę w Sydney na ATP Cup, specjalny turniej drużynowy kilku znanych graczy, pozytywny dla Covid-19, który rzuca cień na Początek sezonu. pora roku.

Od 2020 roku jest to nieoficjalny początek sezonu na torze męskim, a na trzecią edycję Covid zmusił organizatorów do zorganizowania imprezy. Pierwotnie zaplanowany do rywalizacji 24 krajów ze sobą, ATP Cup (1-9 stycznia) przyniósł spadek tej liczby do 12 w zeszłym roku w Melbourne z powodu pandemii, a w tym roku liczba ta wzrosła do 16.

Ale nie będzie w Sydney Rosjanina Andrieja Rublowa (piąty na świecie), Hiszpana Rafaela Nadala (nr 6) ani Kanadyjczyka Denisa Shapovalova (nr 14), którzy zostali zmuszeni do wycofania się po pozytywnym teście na Covida. ostatni raz, kiedy przybył do Australii. Numer jeden na świecie Novak Djokovic postanowił zignorować turniej, podsycając coraz więcej plotek o przegranej w Australian Open, a mimo to jest trzykrotnym mistrzem i gdzie może pobić rekord tytułów Grand Slam.

Aby zezwolić na wjazd do Australii, władze wymagają szczepienia zagranicznych podróżnych, ale Serb w przeszłości zajmował stanowisko antyszczepionkowe i nadal ma wątpliwości co do statusu szczepień. Kolejna godna uwagi strata to Dominic Thiem (nr 15), który wraz ze swoim rodakiem Dennisem Novakiem poprowadził Austrię do oddania Francji w ostatniej chwili.

Rosja jest ulubiona

Pod nieobecność Djokovica i wielu z 10 najlepszych graczy, posiadacze tytułów Rosja są faworytami do ich zastąpienia. Ale Rublev i jego koledzy z drużyny będą musieli liczyć na Niemcy z trzeciego świata Alexander Zverev i Grecję z czwartego świata Stefanos Tsitsipas, wspieranych przez gotującą się w Sydney społeczność grecką. „Mam pełne zaufanie do mojego zespołu” – ostrzegł Tsitsipas. „Reprezentowanie dla nas Grecji na tym poziomie wiele znaczy”. – My, Grecy, przodujemy w zawodach drużynowych, ponieważ występujemy w piłce nożnej i koszykówce, to jest w naszym DNA, uwielbiamy grać na tego typu imprezach, na których dajemy z siebie wszystko – podkreślił.

READ  Tenis – sprawa Peng Shuai: WTA grozi odejściem z Chin, a ONZ interweniuje

Inni zawodnicy, którzy uplasowali się w pierwszej dwudziestce na świecie, to m.in. Norweg Casper Ruud (nr 8), Paul Hubert Hurkacz (nr 9), Włoch Matteo Berrettini (nr 7) i Janek Sener (nr 10) czy Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime. (nr 11). Uważaj też na Hiszpanię, zdecydowanie bez Nadala, ale z Roberto Bautistą (nr 19) i Pablo Carreno Bustą (nr 20), co może sprawić niespodziankę. „W tych rozgrywkach, biorąc pod uwagę ich format, ważne jest, aby mieć dobry zespół z dobrym wynikiem 2, 3 i 4, a nie tylko z dobrym numerem 1”, wspomina Carreno Busta, który wcześniej pozwolił Hiszpanii dotrzeć do finału z Nadalem w 2020 roku. przegrywając z Serbią przez Djokovica. Kolejna era tenisa, przed Covid…

grupy. Grupa A: Serbia, Norwegia, Chile, Hiszpania. Grupa B: Rosja, Francja, Włochy, Australia. Grupa C: Niemcy, Kanada, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Grupa D: Grecja, Polska, Argentyna, Gruzja.

Ocena. faza grupowa, do 6 stycznia; Pierwszy półfinał: zwycięzca z grupy A vs zwycięzca z grupy D, 7 stycznia; 2 półfinały: zwycięzca grupy B kontra zwycięzca grupy C, 8 stycznia; Finał 9 stycznia.