Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Berlin dostarczy czołgi Leopard na Ukrainę, potwierdza niemiecka prasa

Berlin dostarczy czołgi Leopard na Ukrainę, potwierdza niemiecka prasa

We wtorek ukraiński rząd ogłosił odwołanie ze stanowisk na Ukrainie pięciu gubernatorów regionów i czterech wiceministrów w związku z domniemanym skandalem korupcyjnym w armii podczas rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Według Tarasa Melniczuka, przedstawiciela rządu w parlamencie, gubernatorzy Dniepropietrowska (w środku) Walentin Reznichenko, Zaporoża (południe) Ołeksandr Staruch, Sumy (północ) obsługuje.

Valentin Reznitchenko został w listopadzie oskarżony przez kilka mediów o przyznanie kontraktów na naprawy dróg o wartości dziesiątek milionów euro grupie, której współzałożycielem jest jego dziewczyna, która pracuje jako trener fitness.

dochodzenia sądowe

Według doniesień prasowych ten człowiek i jego współpracownicy z obwodu sumskiego, chersońskiego i zaporoskiego są zaangażowani w śledztwo prawne, a dymisja Ołeksicza Kuleby związana jest z jego zbliżającym się powołaniem do administracji prezydenckiej.

Rząd zwolnił także wiceministra obrony Wiaczesława Szapowałowa, którego dymisję zapowiedziano we wtorek, wiceministra polityki społecznej Witalija Muzyczenkę oraz wiceministrów rozwoju regionalnego Iwana Łukirię i Wiaczesława Negodę.

Ze stanowisk odwołano także Anatolija Iwankiewicza i Wiktora Wiszniewa, wiceszefów Ukraińskiej Służby Transportu Rzecznego i Morskiego.

Te kolejne dymisje i dymisje są następstwem doniesień prasowych o zawyżaniu cen kontraktu na dostawy żywności dla ukraińskiej armii, pierwszej afery korupcyjnej, jaka wybuchła od początku wojny w resorcie obrony.

READ  Krzysztof Turowski - Spojrzenie na dzisiejszą Polskę