Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Berlin dostarczy czołgi Leopard na Ukrainę, potwierdza niemiecka prasa

We wtorek ukraiński rząd ogłosił odwołanie ze stanowisk na Ukrainie pięciu gubernatorów regionów i czterech wiceministrów w związku z domniemanym skandalem korupcyjnym w armii podczas rosyjskiej inwazji na ten kraj.

Według Tarasa Melniczuka, przedstawiciela rządu w parlamencie, gubernatorzy Dniepropietrowska (w środku) Walentin Reznichenko, Zaporoża (południe) Ołeksandr Staruch, Sumy (północ) obsługuje.

Valentin Reznitchenko został w listopadzie oskarżony przez kilka mediów o przyznanie kontraktów na naprawy dróg o wartości dziesiątek milionów euro grupie, której współzałożycielem jest jego dziewczyna, która pracuje jako trener fitness.

dochodzenia sądowe

Według doniesień prasowych ten człowiek i jego współpracownicy z obwodu sumskiego, chersońskiego i zaporoskiego są zaangażowani w śledztwo prawne, a dymisja Ołeksicza Kuleby związana jest z jego zbliżającym się powołaniem do administracji prezydenckiej.

Rząd zwolnił także wiceministra obrony Wiaczesława Szapowałowa, którego dymisję zapowiedziano we wtorek, wiceministra polityki społecznej Witalija Muzyczenkę oraz wiceministrów rozwoju regionalnego Iwana Łukirię i Wiaczesława Negodę.

Ze stanowisk odwołano także Anatolija Iwankiewicza i Wiktora Wiszniewa, wiceszefów Ukraińskiej Służby Transportu Rzecznego i Morskiego.

Te kolejne dymisje i dymisje są następstwem doniesień prasowych o zawyżaniu cen kontraktu na dostawy żywności dla ukraińskiej armii, pierwszej afery korupcyjnej, jaka wybuchła od początku wojny w resorcie obrony.

READ  Netflix stawia na gry wideo, aby przyspieszyć swój rozwój - rts.ch