Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badania naukowe dowodzą istnienia związku między spożywaniem słodkich napojów a wczesnym łysieniem

Badania naukowe dowodzą istnienia związku między spożywaniem słodkich napojów a wczesnym łysieniem

Prace naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie sugerują, że wyższe stężenie glukozy może wpływać na wzrost włosów u mężczyzn.

w badanie Opublikowano 1 stycznia w czasopiśmie naukowym Składniki odżywcze, Chińscy naukowcy odkryli pierwszy związek między nadmiernym spożyciem słodkich napojów a łysieniem. Ich praca, prowadzona na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, została ujawniona w dokumencie zatytułowanym: Związek między słodkimi napojami a wypadaniem włosów u młodych mężczyzn.

Wnioski z badania, oparte na kwestionariuszu wypełnionym przez 1028 chińskich mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat, są jasne: „W ostatecznej analizie stwierdziliśmy, że wyższe spożycie słodkich napojów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem łysienia”.

Aby uzasadnić swoją pracę, naukowcy napisali, że „wypadanie włosów u mężczyzn stało się globalnym problemem zdrowotnym. Częstość jego występowania stale rośnie, a wiek, w którym pojawia się pierwsze wypadanie włosów, nadal maleje”.

1028 frekwencja

Ankieta przeprowadzona przez chińskich badaczy trwała od stycznia do kwietnia 2022 roku. 1028 wybranych uczestników poproszono o wskazanie spożycia słodkich napojów oraz występowanie problemów z włosami.

W wynikach uwzględniono niektóre czynniki socjodemograficzne, ale także psychologiczne czy związane ze stylem życia uczestników. Podobnie wykluczono respondentów z chorobą owłosionej skóry głowy lub chorych na raka poddawanych chemioterapii.

Wyniki zebrane za pomocą kwestionariuszy internetowych sugerują zatem związek między wyższym spożyciem słodkich napojów a wypadaniem włosów u mężczyzn. W sumie 57,6% uczestników zgłosiło utratę włosów.

„Średnie dzienne spożycie słodkich napojów w grupie uczestników, która charakteryzowała się wypadaniem włosów, wynosiło 4293 ml, czyli znacznie więcej niż w normalnej grupie z 2513 ml” – napisali naukowcy.

Podobnie respondenci, którzy deklarowali spożywanie napojów słodzonych cukrem więcej niż siedem razy w tygodniu, należą do grupy osób najbardziej narażonych na przedwczesne wypadanie włosów.

Nadmiar cukru niszczy włosy?

Aby wyjaśnić te odkrycia, naukowcy zaproponowali dwa główne podejścia. Przede wszystkim wysokie stężenie glukozy w organizmie, na które pozwala zwiększone spożycie cukru, może wpływać na wzrost włosów.

READ  Próżnia. Pierwsza w pełni prywatna misja kosmiczna dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Paradoksalnie, naukowcy zwracają uwagę, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru zmniejsza ilość glukozy dostępnej dla mieszków włosowych, jamy, z której pochodzą włosy lub włosy. Jedna z możliwych przyczyn łysienia.

Ponadto nadmiernemu spożyciu cukru często towarzyszy nadmiar tłuszczu. Jednak dieta bogata w tłuszcze jest również odpowiedzialna za łysienie. Badania na zwierzętach wykazały, że duże spożycie tłuszczu w diecie może powodować wypadanie włosów. Wypadanie włosów u myszy” powiedział.

Inne czynniki do rozważenia

Badanie wymaga jednak ostrożności. Jednorazowe wysokie spożycie słodkich napojów nie może w pełni wyjaśnić przedwczesnej utraty włosów, a często jest to część niezdrowego stylu życia. Autorzy badania podkreślili, że nie podważa to jednak roli, jaką odgrywają słodkie napoje.

Dlatego osoby, które doświadczyły wypadania włosów, częściej palą, piją, mniej ćwiczą i mają niestabilny rytm snu.

Badanie wskazuje, że łysienie nie jest jedynym problemem zdrowia publicznego powodowanym przez słodkie napoje. Ich rola w otyłości, cukrzycy, problemach z zębami, ale także w zdrowiu psychicznym konsumentów została już wspomniana w kilku innych badaniach.

W obliczu tych wstępnych ustaleń naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua wezwali do dalszych badań, tym razem opartych na wynikach uzyskanych w laboratorium, a nie za pomocą kwestionariuszy internetowych.