Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ataki na Izrael: czy Zachodni Brzeg pogrąży się w wojnie?

Ataki na Izrael: czy Zachodni Brzeg pogrąży się w wojnie?

Czy konflikt obejmie także front na Zachodnim Brzegu? Wzrastają obawy Izraela, w regionie cierpiącym na większe napięcia niż kiedykolwiek wcześniej.

Niepokojąca eskalacja. Chociaż według doniesień Izrael przygotowuje się do ofensywy lądowej po atakach Hamasu, konflikt może rozszerzyć się na Zachodni Brzeg po tym, jak dziewięciu Palestyńczyków zginęło w piątkowych starciach z siłami izraelskimi podczas demonstracji popierającej Gazę.

Do brutalnych starć doszło w takich miastach, jak Ramallah, Tulkarm, Nablus i Hebron. Elementy mogące budzić obawę przed eskalacją konfliktu na tym froncie i zmuszeniem państwa żydowskiego do obrony swoich pozycji na wschodzie swojego terytorium, podczas gdy armia izraelska będzie musiała przeprowadzić atak w kierunku zachodnim. W obliczu Strefy Gazy.

Ze swojej strony Palestyński Czerwony Półksiężyc zgłosił dziesiątki rannych w wielu miejscach, a niektórzy z nich byli w stanie krytycznym.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia od soboty 44 Palestyńczyków zginęło na Zachodnim Brzegu w wyniku przemocy związanej z konfliktem między Izraelem a islamistyczną grupą Hamas.

Czy dyplomacja wystarczy?

W ubiegły wtorek saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman rozmawiał z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem na Zachodnim Brzegu i wyraźnie poinformował go, że pracuje nad zapobieżeniem „ekspansji” konfliktu.

Od czasu bezprecedensowego ataku Hamasu na Izrael społeczność międzynarodowa – od Waszyngtonu po Paryż, poprzez Chiny i Organizację Narodów Zjednoczonych – wzmaga ostrzeżenia przed przepływem broni na Bliski Wschód. Wielu przywódców, zwłaszcza Amerykanów i Francuzów, pracuje nad utrzymaniem otwartych kanałów dyplomatycznych i uniknięciem eskalacji.

Jednak w świetle obecnej sytuacji, zanim siły izraelskie zainterweniują przeciwko Hamasowi po stronie Gazy, wszystko może się zmienić na Zachodnim Brzegu. Należy zauważyć, że Mohammed Deif, przywódca Hamasu, groził Izraelowi i wzywał Palestyńczyków i Arabów do przyłączenia się do bojowej operacji mającej na celu „zniszczenie okupacji”. [israélienne]„.

READ  W poniedziałek Kijów planuje odciąć prąd w całym kraju

Nawet po stronie libańskiej może wybuchnąć poważny pożar, ponieważ stacjonująca tam grupa terrorystyczna Hezbollah – sojusznik Iranu – ogłosiła w piątek, że jest „gotowa” interweniować przeciwko Izraelowi „we właściwym czasie”.