Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Atak na Ukrainę to ryzykowny scenariusz dla Putina

To najgorszy scenariusz. Inwazja na Ukrainę, która pozwoliłaby Rosji wykorzystać swoją przytłaczającą przewagę militarną, atakując na wielu frontach, od północnego wschodu, Donbasu i Krymu. Siły rosyjskie, nadal rozmieszczone na Białorusi pomimo zapewnień Władimira Putina dla Emmanuela Macrona, poprowadzą przełom na południe, by otoczyć stolicę Kijów. Armia ukraińska rozmieszczona w Donbasie teoretycznie musiałaby się poddać.

→ Przeczytaj. Ukraina – Rosja: Moskwa zwiększa presję na ludzi Zachodu

Cel? Szybka kapitulacja ukraińskiego rządu i „neutralizacja” wybranych przez niego przywódców. Ukraińscy politycy prorosyjscy, tacy jak oligarcha Wiktor Medwedczuk, oskarżony przez władze ukraińskie w maju 2021 r. o zdradę stanu, mogą objąć władzę, w razie potrzeby sfałszując przyszłe wybory. Według kilku analityków, w tym Michaela Kaufmana, dyrektora Programu Studiów Rosyjskich w Centrum Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa (CNA), będzie to „Najlepszy sposób Moskwy na osiągnięcie trwałych korzyści politycznych”.

Innymi słowy, instytucjonalnie słaba Ukraina jest zależna od Rosji. Moskwa wykorzysta okazję, by wziąć na cel białoruskich i rosyjskich przeciwników politycznych oraz dysydentów na emigracji na Ukrainie. Zgodnie z polityką zagraniczną Rosja miała przygotować listy polityków, którzy prawdopodobnie zostaną aresztowani lub zamordowani w przypadku inwazji.

Kolejna mniej ambitna opcja

Inni eksperci uważają, że Moskwa mogłaby zdecydować się na ograniczony i mniej niebezpieczny atak, np. poprzez zajęcie reszty kontrolowanego przez Kijów Donbasu oraz portów Mariupola nad Morzem Azowskim i Odessy nad Morzem Czarnym. z Krymem. Rosja wprowadziłaby podział, kontrolując, bezpośrednio lub pośrednio, większość kraju bez regionów zachodnich.

→ analiza. Kreml w atmosferze mobilizacji narodowej

W obu przypadkach koszt będzie wysoki. Stany Zjednoczone szacują, że starcia mogą spowodować 50 000 lub więcej ofiar cywilnych. Naruszenia praw człowieka i zbrodnie wojenne będą nieuniknione. Setki tysięcy osób może opuścić kraj w poszukiwaniu schronienia w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

READ  Czy rosyjska enklawa w Kaliningradzie jest bezpośrednim zagrożeniem dla Polski?

Ze swojej strony ukraińskie siły zbrojne, w połączeniu z ochotnikami, były w stanie stawić opór i zadać ciężkie straty żołnierzom rosyjskim. „Putin cztery razy szedł na wojnę: Czeczenię w 1999 roku, Gruzję w 2008 roku, Ukrainę w 2014 roku i Syrię w 2015 roku”.Michael McFaul, były ambasador USA w Rosji, skomentował swoje konto na Twitterze. „Za każdym razem, gdy Zachód nie mógł go powstrzymać i czuł, że wygrał. Tragicznie Putin czuje się komfortowo w wojnie.”

Sankcje po inwazji

Jedno jest pewne, ludzie Zachodu będą czekać na atak sił rosyjskich, aby nałożyć na Rosję nowe sankcje. Wbrew życzeniom wyrażonym w sobotę 19 lutego w Monachium przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który chciałby, aby teraz posuwali się naprzód, odwieść Kreml od ataku, a nie później go ukarać. ” na co czekasz ? Spytał. Nie będziemy potrzebować sankcji, gdy zostaniemy zaatakowani, nie mamy granic ani gospodarki. Jaki jest zatem pożytek z takich sankcji? »

Po inwazji Amerykanie i Europejczycy obiecali nałożyć „masowe” sankcje, nawet jeśli kraje UE pozostały podzielone w tej kwestii. Czy aktywa rosyjskiego prezydenta i jego otoczenia będą skierowane do Europy? Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła, że ​​„pakiet” przewidziany przez G27 obejmuje środki mające na celu ograniczenie dostępu Rosji do rynków finansowych.

Żadne państwo członkowskie NATO nie planuje bezpośredniego udziału w obronie Ukrainy, która nie jest częścią sojuszu atlantyckiego. Z drugiej strony część z nich planuje udzielić ruchu oporu pomocy wojskowej poprzez wymianę informacji wywiadowczych i dostawę broni, takiej jak przenośne rakiety.